Partner serwisu

Hosting z szyfrowaniem SSL. Absolutny wymóg świata e-commerce.

Specjaliści od bezpieczeństwa ostrzegają od lat – jeśli strona nie ma SSL – nie podawaj żadnych danych, nie kupuj żadnych produktów, nie przesyłaj też żadnych formularzy. Ale czy zastanawiałeś się w ogóle co to jest ten SSL i jak go zdobyć? Dzięki hostingowi z SSL znacznie łatwiej niż myślisz.

Czym jest SSL i jak działa hosting SSL?

SSL to skrót – Secure Socket Layer. Mówiąc wprost to protokół szyfrowania danych używany w internecie. Działa pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem, na którym znajduje się strona internetowa. Przeglądarki do niedawna jeszcze informowały o szyfrowanym połączeniu poprzez pokazanie kłódki w pasku z adresem URL. Po 2019 roku większość producentów zrezygnowała z informowania o tym, że certyfikat jest obecny. Zaczęła ostrzegać, jeśli po prostu certyfikatu nie ma. Protokół więc stał się tak powszechny, że strony, które go nie posiadają – wg. wielu producentów oprogramowania stanowią po prostu podwyższone ryzyko dla użytkowników. Dlatego też instalacja certyfikatu SSL na domenie stało się absolutnie podstawowym działaniem w zakresie bezpieczeństwa. Na szczęście coraz więcej firm świadczących rozwiązania hostingowe dysponuje bardzo prostym kreatorem instalacji certyfikatu. Dodatkowo w zależności od tego, czym się zajmujemy, czyli co chcemy robić na naszej domenie – możliwe jest dobranie różnych wystawców certyfikatów SSL.

Zobacz również:

Ogromną zaletą samego certyfikatu SSL jest fakt, że po instalacji go na naszej domenie – nie musimy nic więcej robić. Każdy z użytkowników, który odwiedzi domenę od razu uzyska szyfrowane połączenie. Instalacja certyfikatu jest więc jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod podniesienia bezpieczeństwa dowolnego serwisu internetowego. Czy to będzie blog, czy sklep.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL i jak je zdobyć?

SSL nie zawsze pojawi się automatycznie po zakupie hostingu. Wszystko zależy od firmy, która nam świadczy usługę hostingową. Czasami będzie opcja zakupu hostingu i dokupienia certyfikatu SSL z instalacją ręczną. Innym razem dostępna będzie opcja, aby certyfikat został zainstalowany przez dział wsparcia firmy hostingowej – co jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Często do wyboru mamy kilku dostarczycieli certyfikatów SSL – jakie są więc podstawowe różnice? Jednym z najpopularniejszych certyfikatów dostępnych całkiem za darmo jest Let’s Encrypt. Za certyfikatem stoi organizacja pożytku publicznego, która wzięła za cel upowszechnienie szyfrowanego ruchu w sieci. Do głównych sponsorów fundacji należy między innymi Cisco i Mozilla. Certyfikat z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i jest idealnym rozwiązaniem dla małych twórców blogów. Zaletą jest to, że jest darmowy. Minusem jest fakt, że trzeba go odnawiać co 90 dni oraz, że certyfikat nie ma kwoty ubezpieczenia. Let’s Encrypt działa na zasadach DV – czyli Domain Validation. Jest to najsłabsza forma certyfikacji. W momencie wystawienia sprawdza się prawo do posługiwania się domeną w bazie WHOIS. Dodatkowo sprawdza się, czy pod zgłoszoną domeną faktycznie działa strona www.

Certyfikaty płatne pozwalają na znacznie większy poziom zabezpieczeń, co ma znaczenie w przypadku prowadzenia sklepu online, lub szeroko ujętej reputacji firmy w sieci. Najpopularniejsze dwie klasy certyfikatów SSL to OV oraz EV.OV (organization validation) sprawdza dodatkowo dane właściciela. Oznacza to, że niezbędne będzie dostarczenie np. odpisu KRS w momencie zamawiania certyfikatu. EV (extended validation) najczęściej spotykany na stronach instytucji finansowych. Niezbędne będzie przesłanie szczegółowych danych organizacji w języku angielskim w momencie zamawiania certyfikatu. Charakterystyczne jest wyświetlanie zielonego paska adresu dla domeny po wystawieniu certyfikatu.

Co zyskujemy dzięki płatnym certyfikatom?

Po pierwsze ubezpieczenie danych. To znaczy, że jeśli dane by zostały przechwycone przez działania hakerskie w momencie przesyłania formularzy – to można ubiegać się o ubezpieczenie. W zależności od typu certyfikatu SSL jest to gwarantowana kwota od 10 000 dolarów do czasami kilku milionów dolarów. Kupując więc dedykowany certyfikat zarazem ubezpieczasz swoich klientów w zakresie bezpieczeństwa przesyłanych przez nich danych.

Kolejny z argumentów to czas odnowienia. Może to być rok, ale bardzo często jest też możliwy wykup na okres dwóch lub trzech lat. Nawet jeśli nie ma takiej opcji bezpośrednio w cenniku firmy hostingowej – zawsze warto zapytać. Dział wsparcia zazwyczaj pójdzie na rękę i umożliwi wykup długoterminowy.

Po drugie możliwe są różne progi kwoty gwarancji. W zależności od typu certyfikatu istnieje możliwość rozszerzania kwot ubezpieczenia. Po trzecie – Wildcard, czyli opcja na wszystkie sub domeny w serwisie. Jeśli prowadzisz chociażby sklep internetowy w kilku językach, albo masz subdomeny dedykowane dla różnych grup klientów – wszystkie mogą zostać objęte szyfrowaniem w ramach certyfikatu Wildcard.

Kolejnym powodem, dla którego warto kupić płatny certyfikat jest możliwość wykorzystania logotypu z informacją, że SSL jest zweryfikowany. Poszczególni producenci dysponują różnymi informacjami dla klientów, które można umieścić na stronie. Widząc kłódkę np. Comodo Secure – teraz Sectigo – użytkownik czuje się pewniej. Często użycie płatnego certyfikatu pozwala też na skorzystanie z innych belek informacyjnych – np. że technologia jest bezpieczna w znanych platformach e-commerce, albo sprawdzona przez Nortona.

Dodatkowym plusem jest temat SEO. To czy korzystamy z szyfrowanego ruchu przekłada się na ranking wyszukiwania. Jeśli roboty Google zobaczą, że ruch nie jest serwowany przez HTTPS możemy mieć spore problemy z pozycjonowaniem.

Hosting z SSL – problem z głowy.

Jeśli możemy skorzystać z gotowego hostingu, który od razu zapewnia certyfikat SSL – skorzystajmy z tej oferty. Są na rynku firmy, które za stosunkowo niewielkie pieniądze proponują komercyjne certyfikaty od razu połączone z domeną i przestrzenią serwerową. Wtedy możemy się skupić na rozwoju naszego biznesu i mieć pewność, że wszyscy użytkownicy są bezpieczni na naszym serwisie. A w najgorszym przypadku – ubezpieczeni. Natomiast szyfrowanie certyfikatów SSL jest na tyle mocne, że nie sposób znaleźć przykłady przejęcia ruchu z przesyłanych danych przez hackerów. W cenie jest też jedna rzecz o której warto wspomnieć – święty spokój. Ten bywa bezcenny.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HostIDo.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze wpisy naszych autorów Wszyscy autorzy
Przyszłość jest tutaj

Podaj swój adres email i odbieraj najświeższe informacje o nowych technologiach i nie tylko.

email-iconfacebooktwitteryoutubelinkedin instagram whatsup
Skip to content