31 maja 2022

Praca w IT? Myśli o niej już co czwarty Polak

Raport "Praca w IT", firmy Evolution, pokazuje, że już co czwarty Polak myśli o pracy w sektorze technologicznym. Skąd to ogromne parcie i jakie są oczekiwania tych, którzy w sektorze IT chcą szukać zawodowego spełnienia?

Raport „Praca w IT”, firmy Evolution, pokazuje, że już co czwarty Polak myśli o pracy w sektorze technologicznym. Skąd to ogromne parcie i jakie są oczekiwania tych, którzy w sektorze IT chcą szukać zawodowego spełnienia?

Branża IT cały czas silnie się rozwija. Potencjał tej części rynku jest ogromny, a coraz więcej osób zastanawia się nad przebranżowieniem. Badanie, które przeprowadziła firma Evolution, pokazuje nie tylko mocne zainteresowanie Polaków sektorem IT w kontekście drogi zawodowej, ale również ambicje pracowników znad Wisły. Już blisko 25 proc. Polaków myśli o zmianie branży na IT. Dodatkowo tuż za wysokimi zarobkami jako czynnik zachęcający ich do podjęcia pracy w tej branży, wymieniają: możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), udział w ciekawych projektach (57,85 proc.) i możliwość obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.).

Czytaj także:
Super pensja, prestiż i wypalenie zawodowe. Mroczna strona IT
Wojna to „czarny łabędź” branży IT. Nawet pandemia tak nie namieszała

Praca w IT, czyli kasa, praca zdalna i rozwój

Jak wynika z badania Polacy silnie podkreślają chęć rozwoju w branży IT. Najważniejsze dla potencjalnych kandydatów są dobre zarobki (78,93 proc.), potem kolejno: możliwość pracy zdalnej (64,05 proc.), możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach (57,85 proc.) i obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.). To pokazuje, jak bardzo ambitni są inżynierowie w naszym kraju.

Elastyczne podejście do pracownika (43,80 proc. ankietowanych odpowiedziało, że liczy na to w pracy w IT) i możliwość pracy zdalnej (60,33 proc. oczekuje tego od potencjalnego pracodawcy w IT), to kolejne elementy, które padają w raporcie. Ważna dla Polaków jest również zgrana załoga w pracy – 64,88 proc. ankietowanych wskazała, że oczekuje dobrej atmosfery w zespole. Jednocześnie potencjalni kandydaci oczekują, że praca w IT da im elastyczny czas pracy (60,33 proc.), możliwość pracy z dowolnego miejsca na Ziemi (59,09 proc.), czy możliwość rozwoju kompetencji (50,41 proc.).

Co ciekawe, a może w pewnym sensie niepokojące, tylko 23,55 proc. badanych powiedziało, że praca w IT może zapewnić im work-life balance.

Testowanie najpopularniejsze

Jakie dziedziny IT interesują Polaków? Mogłoby się wydawać, że na pierwszym miejscu w odpowiedziach na to pytanie znajdzie się programowanie, a jak się okazuje jednak nie. Najwięcej ankietowanych (30,17 proc.) wskazało obszar testowania oprogramowania, samo programowanie znalazło się na drugim miejscu (18,60 proc.), a na trzecim (11,16 proc.) obsługa IT.

Taki wynik testowania może wynikać z tego, że to obszar, w którym stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie (jak na branżę IT) i nie są potrzebne, przynajmniej nie od razu, zaawansowane zdolności techniczne. Zawód testera to dla wielu początek przygody w sektorze IT.

– Bez względu na to, jaką konkretnie dziedzinę w obszarze IT wybiera dana osoba, ważne jest, by na swojej drodze zawodowej spotkała odpowiednich ludzi. My w Evolution stawiamy na dzielenie się wiedzą i pracę zespołową, co pozwala naszym pracownikom rozwijać się na najwyższym poziomie, często w bardzo unikatowych obszarach. Każda firma, która tak jak nasza, wykorzystuje na co dzień innowacyjne technologie i rozwiązania, powinna postawić na takie podejście – mówi Jacek Mrzygłód, EB & Comms Lead, Poland z Evolution.


Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon