Partner serwisu

Tragedii Eriksena można było uniknąć. Jak cyfrowy lekarz może działać na boisku?

Coraz częściej technologie znane ze szpitali i ośrodków badań wychodzą poza mury budynków, aby wspierać sportowców na pierwszej linii walki z własnym organizmem podczas zawodów. Być może już wkrótce za pomocą technologii ubieralnych i analizy kamer zdalny pomiar i ocena zdrowia pozwolą zapobiegać najgroźniejszym urazom czy chorobom. Sport to zdrowie, ale też wiele chorób z którym zawodnicy muszą sobie radzić każdego dnia.

W minioną sobotę tj. 12 czerwca 2021 r.  w 43. minucie meczu Dania – Finlandia serca fanów piłki nożnej na całym świecie, a szczególnie tych zebranych na stadionie, zabiły mocniej. I to bynajmniej nie z powodu fantastycznych zagrań piłkarzy. Głównym bohaterem okazało się, nomen omen, serce duńskiego pomocnika Interu Mediolan.

Zobacz również:

Zobacz również:
Euro 2020 tuż tuż. Poznaj technologie wspierające piłkarzy!
E-sport, gaming i streamerzy. Kobieta w męskim świecie
Rafał Sonik: „Jestem wierny Nokii E90!”

Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy meczu w Kopenhadze Christian Eriksen padł bezwładnie na boisko. Przez kilkanaście minut zespół medyczny reanimował piłkarza. Następnie przewieziono go do szpitala, a po pewnym czasie mecz dokończono. Jak podano w kolejnych komunikatach o zdrowiu piłkarza, Duńczyk doznał zatrzymania akcji serca. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, a niektóre źródła podają nawet, iż Eriksen wróci na boisko.

Sport a zdrowie zawodników

W obliczu dramatu duńskiego zawodnika media na całym świecie przypomniały bardziej tragiczne okoliczności wielu innych, podobnych zdarzeń jakie miały miejsce podczas sportowych zmagań w ostatnich latach. Podniesiono też po raz kolejny dyskusję na temat bezpieczeństwa zawodników, a także analizy ich wydolności. Zarówno tej podczas treningów jak i podczas meczów.  Powstały pytania jak młody, zdrowy sportowiec może doznać zatrzymania akcji serca, a lekarze drużyny nic o tym nie wiedzą.

Wielu ekspertów tłumaczyło, że nawet u najbardziej zdrowych sportowców nie da się wykryć wszystkich anomalii zdrowotnych czy nawet kłopotów kardiologicznych podczas tak wysokich obciążeń, jakie występują w trakcie sportowej rywalizacji. Przypomniano jednak, że nadal opracowywane są rozwiązania, które mogłyby skuteczniej zadbać zarówno o kondycję piłkarzy czy innych sportowców jak i na bieżąco monitorować ich zdrowie. Dałoby to sportowym lekarzom i fizjoterapeutom dodatkową wiedzę w czasie rzeczywistym o zdrowiu zawodników i zawodniczek.

Sport i technologie

Technologia w sporcie występuję niemal od zawsze i jest z nim ściśle powiązana. Czasem dotyczy kształtu piłek czy rakiet, niekiedy systemu treningowego a innym razem bardziej skupia się na aspektach zdrowotnych. Choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach możemy ją dostrzec coraz bardziej jako widzowie, a nie tylko zawodnicy. Prostym przykładem niech będzie stosowany w piłce nożnej VAR. Jeśli chcecie więcej poczytać o technologiach dostępnych w futbolu to zapraszam do tekstu Sylwii Błach Euro 2020 tuż tuż. Poznaj technologie wspierające piłkarzy!

Dosyć popularny jest też tracking piłek, za pomocą których możemy obserwować w tenisie,  siatkówce czy piłce nożnej przekroczenie linii przez piłkę.

To pozwala nam uczestniczyć nieco bardziej w sportowych zmaganiach, będąc przed telewizorem. Co ciekawe w piłkach oraz butach piłkarzy umieszcza się specjalne czujniki i sensory pozwalające na monitoring zarówno zachowania samej piłki jak i zawodnika podczas kopnięcia czy uderzenia. To z kolei ogromne wsparcie podczas treningu.

Monitoring zdrowia sportowców

Oczywiście nowoczesne technologie to nie tylko futbol europejski. Mówiąc o uderzeniach, warto wspomnieć, że gracze NFL od lat mają umieszczane specjalne czujniki w ochraniaczach i kaskach, które pozwalają oceniać siłę i jej rozprowadzenie po ciele, w trakcie częstych zderzeń zawodników na boisku. To z kolei ma usprawniać rozwiązania dotyczące elementów ochronnych i niwelować skutki walki w zwarciu podczas zmagań zawodników footballu amerykańskiego.

Sam monitoring zdrowia piłkarzy także jest stosowany. W szczególności podczas treningów i badań wydolnościowych. Wszelkie zmiany temperatury czy skoki ciśnienia można oceniać poprzez takie systemy jak STATsports. To niepozorne mini kamizelki noszone przez piłkarzy podczas treningów, często wyposażone w szereg sensorów oraz GPS. Wykorzystywane są one nie tylko do trackingu piłkarzy na boisku, ale także po nim. W efekcie pozwala to budować kolejne zaawansowane koncepcje w głowach trenerów. Urządzenia tego typu pozawalają na śledzenie tętna i częstości oddechów zawodnika.

Bezpieczeństwo na treningu i na boisku równie ważne

Co jednak się dzieje, kiedy sportowiec wybiega na boisko? Oczywiście technologie mogą wybiegać razem z nim. Na świecie projektuje się szereg rozwiązań mogących wspierać lekarzy i fizjoterapeutów, obserwujących na bieżąco zachowania sportowców podczas dużego wysiłku. Mówmy tu zarówno o elementach internetu rzeczy, tzw. wearables, czyli rozwiązaniach do noszenia na ciele, jak również aplikacjach do monitorowania stanu zdrowia oraz kamerach i czujnikach połączonych bezpośrednio z systemami AI.

Kluczem do poznania stanu zdrowia zawodnika, a jednocześnie ochroną przed nadmierny wysiłkiem i szybką reakcję na wszelkie zagrożenia, jest jak najlepszy odczyt jego parametrów. Stąd wiele firm po pierwszych, niewielkich sukcesach związanych z urządzenia IoT czy wearables dostrzegło potrzebę większej skuteczności analizy zdrowia sportowca. Pojawiły się zatem próby wprowadzenia czujników bezpośrednio do ciała zawodników.

Poznać sportowca od środka

 E-pigułki to miał być pewien dodatkowy wymiar badania zawodników. Jedną z firm, która oferuje tego typu rozwiązania jest BodyCap i jej rozwiązaniem pod e-Celsius. Mała elektroniczna kapsułka połykana przez człowieka i wydalana po 48 godzinach miała na celu dostarczanie wielu informacji m.in. o temperaturze ciała podczas wysiłku w określonych warunkach atmosferycznych. Pozowałoby to np. na nieprzegrzanie organizmu.

Trzeba przyznać, że nawet jeśli jest to bezpieczna metoda analizy zdrowia, to nadal nieco inwazyjna. Trudno bowiem sensownie wytłumaczyć troską o zdrowie piłkarza, faszerowanie go co 2 dni elektroniczną pigułką.  Dlatego naukowcy coraz częściej spoglądają w kierunku algorytmów i sztucznej inteligencji, powiązanej z inteligentnym monitoringiem.  

Przetwarzanie obrazu ze słabą skutecznością dla sportu

Pierwsze próby z przetwarzaniem obrazu są testowane przez wiele ośrodków naukowych na świecie.  Mają one na celu ocenę ruchu zawodników podczas meczu za pomocą kamer umiejscowionych w narożnikach boiska. Celem analizy jest przede wszystkim zbadanie zachowań standardowych dla każdego zawodnika, jak również tych, które mogą być uznane za anomalie. Dodatkowo systemy sztucznej inteligencji pozwalają wybrać odpowiedni styl poruszania czy gry, aby nie zwiększać zagrożenia związanego z kontuzjami.

Jednak system analizy obrazu podczas meczu może być zawodny, w szczególności w przypadku nieodpowiedniego oświetlenia czy złych warunków pogodowych. Tutaj wciąż istnieją fizyczne bariery tych cyfrowych rozwiązań.

Oczywiście nieodzownym elementem tego typu systemów opieki nad zawodnikiem opartych o AI  będą narzędzi z obszaru IoT, dostarczające dodatkowe informacje o zawodniku. Tylko tak kompleksowe podejście mogłoby zapewnić zawodnikom dodatkowe bezpieczeństwo zarówno na treningu jak i podczas zmagań sportowych podczas zawodów.

Sztuczna inteligencja odpowiedzią na problem z detekcją

Jednym z ambasadorów firmy zajmującej się analizą danych kardiologicznych przez algorytmy sztucznej inteligencji jest m.in. Iker Casillas. Były zawodnik Realu i reprezentacji Hiszpanii już jako bramkarz FC Porto trafił do szpitala z powodu zawału serca na treningu. Po tym zdarzeniu Casillas postanowił wesprzeć startup medyczny pod nazwą IDOVEN. Firma wykorzystuje analizę danych w chmurze i algorytmy oparte na sztucznej inteligencji do diagnozowania dolegliwości serca.

Trudno o dokładne statystyki związane z poważnymi problemy zdrowotnymi zawodników podczas zmagań sportowych, ale każda taka sytuacja to traumatyczne przeżycie dla  samych sportowców, ich kolegów, rodzin i milionów widzów na trybunach i przed telewizorami.

Sport potrzebuje pełnego spektrum technologii

Dokładniejszy monitoring powiązany z urządzaniami ubieralnymi IoT oraz wykorzystaniem algorytmów AI będzie mógł skuteczniej ocenić zdrowie zawodników. Będzie mógł też zauważyć wszelkie nieprawidłowości już podczas trwania zawodów i ewentualnie wykluczyć z gry bądź zdjąć sportowca z boiska. Zanim stanie się coś naprawdę złego. Zwiększenie bezpieczeństwa wyniesie sport wyczynowy na całkiem nowy poziom.

Technologie, które na to pozwalają, już działają, zarówno w środowisku testowym ośrodków naukowych jak i wielu dziedzinach medycyny. Teraz czas, aby połączyć je w całość i wysłać do gry na boisko razem z zawodnikami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze wpisy naszych autorów Wszyscy autorzy
Przyszłość jest tutaj

Podaj swój adres email i odbieraj najświeższe informacje o nowych technologiach i nie tylko.

email-iconfacebooktwitteryoutubelinkedin instagram whatsup
Skip to content