7 czerwca 2024

Notatnik na sterydach AI. NotebookML w Polsce, po polsku i z nowymi możliwościami

Macie sporą ilość informacji z różnych źródeł? Chcielibyście je przeanalizować, podsumować, zadać pytania dotyczące tych informacji. Potrzebujecie tego na studiach, do projektu badawczego albo… do zaplanowania wakacji? Możecie skorzystać z notatnika na sterydach AI – prosto od Google. NotebookML jest już dostępny w Polsce, po polsku i z nowymi funkcjami. Jak działa? Sprawdzam.

Jeśli wpiszecie frazę „NotebookML Europe” do Google, to już drugą pozycją w wynikach wyszukiwania jest przydatna strona wyjaśniająca jak odblokować tę aplikację spoza Stanów Zjednoczonych za pomocą VPN. Powód jest prosty – aż do teraz nie był on dostępny poza USA i w innym języku niż angielski. Teraz sytuacja się zmieniła – NotebookML jest dostępny w ponad 200 krajach, w tym w Polsce, po polsku i ma nowe funkcje.

Czym jest NotebookML?

Czym jest NotebookML? Narzędziem webowym do zbierania notatek, kolekcjonowania linków z interesującymi nas stronami oraz wgrywania dokumentów. Mogą to być dokumenty takie jak Google Docs czy PDFy. Kiedy już pozbieramy takie źródła, to możemy poprosić sztuczną inteligencję używaną przez notatnik o podsumowanie naszych źródeł czy o odpowiedź na pytanie na ich podstawie.

W ten sposób student może na przykład poprosić o podsumowanie notatek z wykładu lub wyszukać w takich notatkach interesujące go informacje. Z kolei badacz może poprosić o podsumowanie na podstawie zapisanych artykułów stanu wiedzy w danym temacie. Turysta natomiast ma możliwość poprosić o podsumowanie informacji na temat konkretnego zabytku. Narzędzie zrobi to na podstawie listy stron internetowych, którą sobie wcześniej turysta przygotował, a których przeglądanie jedna po drugiej byłoby zbyt czasochłonne.

Jak zapewnia Google, nasze dokumenty będą wykorzystywane wyłącznie na nasze potrzeby – nie będą dostępne osobom trzecim ani nie będą wykorzystywane przez Google do trenowania modeli AI.

NotebookML i sztuczna inteligencja 

Sztuczną inteligencją stojącą za narzędziem NotebookML jest od teraz model Gemini Pro 1.5. To jeden z najmocniejszych modeli Gen AI od Google. W momencie udostępnienia szerszej publiczności w lutym tego roku, Gemini Pro 1.5 miał okno kontekstowe na poziomie 128k tokenów. Jednak, jak informuje the Verge, każdy notatnik będzie do 50 dokumentów źródłowych do 500 tys. słów każdy,. Okno kontekstowe dostępne w NotebookML jest więc prawdopodobnie większe. Ostatnio Google informował o zwiększeniu okna kontekstowego Gemini Pro 1.5 do 2 mln tokenów.

Fakt, że NotebookML korzysta z Gemini Pro 1.5 oznacza również, że można mu zadawać pytania na temat obrazków lub diagramów. W tym celu wykorzysta umiejętności modelu w zakresie interpretowania obrazów.

Jak zacząć korzystać z notatnika od Google? Po prostu pójdźcie na jego stronę. Tam możecie od razu zacząć nowy notatnik, a jeśli nie wiecie jak, to zajrzyjcie do zakładki Przykładowe notatki. Tam macie na przykład notatkę o wiele mówiącej nazwie „Introduction to NotebookML”.

Źródło zdjęcia: Kelly Sikkema/Unsplash

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon