Nowoczesne technologie pozwolą nam pojawić się przy grobie naszych bliskich i uczcić ich pamięć nawet wtedy, gdy nie możemy zjawić się na cmentarzu osobiście. Wirtualny cmentarz, cyfrowy grób, pisanie własnego nekrologu i planowanie informacji e-mailowej o własnej śmierci, a nawet… dostarczanie kwiatów na wskazany grób za pomocą drona. Oto technologiczny obraz 1 listopada!
Dzień Wszystkich Świętych to dla Polaków wyjątkowe święto. Jak co roku jeździmy całymi rodzinami na groby naszych bliskich pełni refleksji i zadumy, zapalamy znicze, zostawiamy symboliczne kwiaty, takie jak chryzantemy, astry, wrzosy, gerbery. Wspominamy tych, których z nami już nie ma. To szczególny dzień pełen nostalgii, który jest naszą tradycją od zarania dziejów. Ale w tym roku jest inaczej.
30 października wieczorem, decyzją rządu, zamknięto cmentarze w okresie od 31 października do 2 listopada, tym samym ograniczając nam możliwość odwiedzania grobów bliskich tak, jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Chodzi oczywiście o epidemię koronawirusa. Dzienna liczba zakażeń wzrosła już do ponad 21 000, co stanowi najwyższy wynik od początku epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.
W tej sytuacji postanowiliśmy sprawdzić jak nowoczesne technologie pomagają nam pojawić się przy grobie naszych bliskich i uczcić ich pamięć nawet wtedy, gdy nie możemy zjawić się na cmentarzu osobiście. Okazuje się, że możliwości jest niemało.
Czytaj też: Apostazja ostatnio jest w modzie. Czy z Kościoła da się wystąpić online?
Czytaj też: Podglądają nas w ogrodzie i w sypialni. Bo sami im na to pozwalamy! Jak się zabezpieczyć?
Grobonet.com
Na tej stronie internetowej możesz zarówno odnaleźć grób, w którym jest pochowana bliska ci osoba, jak i wydrukować mapę z trasą dojścia do miejsca pochówku (to w obecnej sytuacji nie za bardzo się przyda).
Twórcy tej strony wyszli naprzeciw osobom, które nie mogą się pojawić osobiście przy grobach bliskich i wprowadził takie opcje jak:
- dokonanie płatności online za miejsce na cmentarzu,
- zlecenie sprzątania grobu lub jego udekorowania,
- możliwość zamieszczenia wspomnienia o danej osobie,
- opcja zapalenia wirtualnego znicza.
Baza cmentarzy jest bardzo pokaźna, wystarczy, że wejdziesz na stronę https://grobonet.com/ wpiszesz imię szukanej osoby, jej nazwisko, województwo, miasto, a po chwili pojawią się możliwe propozycje znalezionych nagrobków.
Po wejściu w zdjęcie poszukiwanego nagrobku znajdziesz dokładną mapę, na której znajduje się lokalizacja grobu, będziesz mógł również zobaczyć dane wszystkich osób, które są pochowane w danym grobie.
Co ciekawe, wirtualne znicze, które można „zapalić”, są opatrzone danymi odwiedzającego (czyli posiadają „podpis”). Do jednej osoby może być przypisanych maksymalnie sześć zniczy.
A może wirtualny spacer po cmentarzu? Taką funkcjonalność również oferuje grobonet.com. Na podstawie panoramy sferycznej możliwe jest oglądanie obrazu w pełnym zakresie 360°.
Cmentarzpamieci.pl
To jeden z bardziej innowacyjnych projektów. Tutaj nie znajdziesz nagrobka, który już istnieje w realnym świecie, ale możesz stworzyć jego wirtualną wersję.
Cmentarz Pamięci to strona, która pozwala nam być blisko naszych zmarłych w dowolnym momencie. Podobnie, jak na tradycyjnym cmentarzu, portal umożliwia postawienie wirtualnego nagrobka, zapalenie symbolicznej świeczki, położenie kwiatów, możliwość dodania kondolencji, oraz przechowywania wspomnień i zdjęć o bliskich. Cmentarz Pamięci podzielony jest na cmentarz dla ludzi, aleję zasłużonych oraz na cmentarz dla zwierząt, ponieważ nie zapominamy o naszych milusińskich
Strona umożliwia nie tylko oddanie czci zmarłym, ale też uczestnictwo w mszach online. Jest też bezpłatny numer telefonu, pod którym można otrzymać profesjonalną pomoc psychologiczną w kryzysowej sytuacji, np. po śmierci bliskiej osoby. Jest też poradnik pogrzebowy – może się przydać osobom, które właśnie straciły bliskiego i muszą jakoś spróbować ogarnąć sprawy organizacyjne związane z pochówkiem.
A jak wygląda cennik takich wirtualnych usług? Jak wiemy, koszt tradycyjnego pochówku to znacząca kwota, od 4.000 złotych wzwyż, w zależności od wybranych przez nas usług. Grób wirtualny nie zastąpi realnego nagrobka, ale może być dodatkiem, który – szczególnie w obecnej, pandemicznej sytuacji, pozwoli nam oddać cześć zmarłej osobie.
Wirtualnycmentarz.pl
Nasz Cmentarz daje możliwość wizualizacji pamięci o zmarłych w formie wirtualnych grobów i epitafiów. Można zapalić wirtualną świeczkę, czy złożyć cyfrowe kwiaty. Możemy „pochować” naszych bliskich na wirtualnym cmentarzu: tak jak w świecie realnym w grobie pojedynczym, podwójnym, rodzinnym, katakumbach. Możemy stworzyć Wirtualny Cmentarz, gdzie znajdą się wszyscy nasi bliscy, rodzina i przyjaciele w jednym miejscu – bez względu na to, gdzie i kiedy żyli oraz gdzie i kiedy zmarli.
Można sobie zaprojektować już za życia… nagrobek. Zakładając dla siebie grób, można z góry napisać dla siebie nekrolog oraz… zaplanować wysyłkę mailingu pod wskazane adresy. Po przekazaniu serwisowi informacji o naszej śmierci, pozwoli to na nasz kontakt ze światem żywych i przekazywanie im różnych informacji z zaświatów.
Strona oferuje możliwość pochówku zarówno ludzi, jak i zwierząt Nagrobek tworzysz samodzielnie, możesz złożyć kwiaty na grobie, zapalić wirtualny znicz, napisać kondolencje.
Mogiły.pl
Twórcą strony jest BlowHD Technology, firma zajmująca się technologiami produkcyjno-informatycznymi i geo-informatycznymi, która ofertę swoją kieruje głównie do kościołów i instytucji, które są z nimi powiązane.
Na stronie znajdziemy przykładowe realizacje BlowHD Technology m.in.
- wirtualne spacery po wybranych cmentarzach,
- aplikację mobilną na Androida, która może zawierać wyszukiwarkę pochówków, informacje o zmarłych, mapy, zdjęcia,
- wideofilmowanie z powietrza, inwentaryzacje cmentarzy wraz z rozbudowanym Systemem Administracji Mogiły.pl
Po wejściu w zakładkę „NASZE REALIZACJE” widoczna jest mapa i wyszukiwarka, za pomocą której możesz przejść do wybranego cmentarza, który skorzystał z oferty BlowHD Technology.
Po wybraniu cmentarza pojawia się podstrona, na której możesz zobaczyć spis zmarłych, mapę cmentarza, życiorysy znanych osób, które zostały na nim pochowane i wiele innych informacji.
Do każdego miejsca pochówku dołączone są zdjęcia, mapa lokalizacji grobu, możliwość uzupełniania danych osobowych zmarłego oraz opcja, na której szczególnie teraz nam zależy, czyli odmówienie modlitwy i zapalenie światełka pamięci.
Cmentarz odwiedzisz z użyciem… zwykłego Google Maps
Aplikacje Google Maps zna zapewne każdy z nas, wirtualny spacer wbudowany w mapy pozwoli nam na chociażby symboliczną obecność przy grobie bliskiego. Nie zapalimy co prawda wirtualnego znicza, tym bardziej tego prawdziwego, ale być może poczujemy się lepiej, wybierając się na cyfrowy spacer z domowego zacisza.
Z cyklu „Polak potrafi”. Cmentarz zamknięty, ale…
Natknęłam się na niesamowite pomysły Polaków na radzenie sobie z zaistniałą, niewesołą sytuacją. Polak potrafi i wychodzi obronną ręką z każdej opresji:
- w Chełmie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oferuje pomoc w złożeniu wieńców na grobach bliskich, wystarczy, że zostawisz kwiaty na murze cmentarnym z dołączoną kartką z danymi zmarłego i opisem lokalizacji pochówku,
- w Świdniku na cmentarzu komunalnym zostaną ustawione znicze na każdym z grobów, na którym nie ma zapalonej świeczki, zrealizują to pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego Pegimek, których zakaz nie dotyczy. Znicze zostaną zakupione od lokalnych sprzedawców, którzy mieli je przygotowane na dzień Wszystkich Świętych,
- w Białej Podlaskiej jeden z mieszkańców udostępnił możliwość dostarczenia kwiatów i zniczy z użyciem drona, jedynym zastrzeżeniem jest waga przesyłki – do 2kg, usługa jest płatna,
- w Bydgoszczy możesz odwiedzić cmentarz przez telefon, dzięki aplikacji www.cmentarze.bydgoszcz.pl. Aplikacja umożliwia znalezienie grobu i zapalenie na nim wirtualnego znicza.
- w Ksawerowie (województwo łódzkie) proboszcz parafii postanowił pomóc mieszkańcom i… zamienił okoliczny cmentarz w park, tym samym obszedł obowiązujące zakazy i teraz mieszkańcy Ksawerowa w spokoju mogą udać się do „Parku Cmentarnego”, żeby zapalić lampkę na grobie bliskiej osoby.
Grobonet – nie obsługuje cmentarza centralnego w Szczecinie, tj. trzeciego cmentarza co do wielkości w Europie. Tyle w temacie.
Miejmy nadzieję, że wkrótce będzie wiadomo więcej, jak znaleźć zmarłego na cmentarzu w Zielonej Górze