27 stycznia 2022

Sektor IT pęcznieje, ale czy zawsze tak będzie?

Pandemiczne, nowe modele pracy mocno wpłynęły na sektor IT, nie tylko na względy organizacyjne, lecz również technologiczne. Narzędzia chmurowe stosowane są na niespotykaną do tej pory skalę, sztuczna inteligencja pomaga agregować ogromne ilości danych, a nad bezpieczeństwem procesów czuwają rozwiązania cybersecurity. Sektor IT jest na mocnym przyśpieszeniu.

Pandemiczne, nowe modele pracy mocno wpłynęły na sektor IT, nie tylko na względy organizacyjne, lecz również technologiczne. Narzędzia chmurowe stosowane są na niespotykaną do tej pory skalę, sztuczna inteligencja pomaga agregować ogromne ilości danych, a nad bezpieczeństwem procesów czuwają rozwiązania cybersecurity. Sektor IT jest na mocnym przyśpieszeniu.

Rafał Pikuła: Póki co programiści są na wagę złota, ale czy to będzie wiecznie trwać? Kiedy zatrzyma się rozwój sektora IT? Czy możemy się spodziewać nasycenia rynku pracy specjalistami IT?

Tomasz Bujok, CEO, No Fluff Jobs: Nic nie wskazuje na to, że rozwój sektora IT zwolni. Cyfryzacja postępuje w takim tempie, że trudno za nią nadążyć. Niemal wszystkie aspekty życia codziennego sukcesywnie przenoszone są do świata wirtualnego. Niestety, liczba specjalistów i specjalistek IT z odpowiednim doświadczeniem jest ograniczona i niewspółmierna do potrzeb rynku. Luka kadrowa według danych Komisji Europejskiej wynosi obecnie ponad pół miliona specjalistów(-ek). Potrzeba lat, by ci/one mogli(-ły) się wykształcić lub przebranżowić. Pamiętajmy, że liczba inicjatyw IT będzie stale rosnąć, więc mało prawdopodobne, by rynek w najbliższym czasie się nasycił.

Pandemia mocno zmieniła rynek pracy, w szczególności specjalistów IT. Jeszcze chętniej pracują zdalnie. Czy można powiedzieć, że rynek specjalistów IT staje się globalny?

Magdalena Gawłowska-Bujok, COO, No Fluff Jobs: Pandemia zdecydowanie zmieniła standardy zatrudnienia. Praca zdalna stała się normą, a według danych z raportu No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w 2021” jest to najpopularniejsza lokalizacja podawana w ogłoszeniach. Dodatkowo, gdy jesienią ubiegłego roku badaliśmy pracę specjalistów(-ek) IT w Europie Środkowo-Wschodniej, okazało się, że w czasie pandemii z biura korzystało jedynie 14,5% z nich.

Tomasz Bujok, CEO, No Fluff Jobs: Globalizacja rynku pracy IT to szansa, by choć po części wypełnić wspomnianą lukę kadrową. Trend ten będzie się umacniał. No Fluff Jobs działa bezpośrednio na 6 rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, umożliwiając firmom z całego świata zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów(-ek) z regionu, a kandydat(k)om dostęp do jeszcze większej, nieograniczonej geograficznie liczby ofert pracy.

Tomasz Bujok i Magdalena Gałwowska-Bujok, twórcy No Fluff Jobs

Jak na świecie postrzegani są polscy programiści?

Tomasz Bujok, CEO, No Fluff Jobs: Polscy programiści i programistki cieszą się uznaniem na całym świecie. Nietrudno znaleźć przykłady rodzimych specjalistów(-ek), którzy/które pracują dla firm technologicznych na całym świecie. Wg badania No Fluff Jobs: „Z jakiego kraju otrzymujesz oferty pracy” z 2021 roku wynika, że im wyższy poziom „seniority” kandydata(-ki), tym częściej otrzymuje on(a) oferty pracy ze Stanów Zjednoczonych. Jako ciekawostkę dodam, że w rankingu serwisu HackerRank z 2019 roku programiści(-stki) z Polski uplasowali(-ły) się na trzecim miejscu, tuż za specjalist(k)ami z Chin i Rosji.

Redakcja: Jak nowe modele pracy – zdalny i hybrydowy – które dominują obecnie, wpływają na rynek pracy branży IT? Jakie korzyści mają z tego pracodawcy i pracownicy?

Magdalena Gawłowska-Bujok, COO, No Fluff Jobs: Nowe modele pracy znacząco przeobraziły branżę IT. Wiele zespołów współpracuje ze sobą w pełni online. Według badania Stack Overflow „Developer Survey” z 2020 roku programiści(-stki) polecają pracę zdalną w stopniu 8 na 10. Cenią sobie zaoszczędzony czas i wygodę tego rozwiązania. Część z nich nie wyobraża sobie powrotu do biur, a firmy mają bez wątpienia dostęp do większej liczby talentów. Trzeba jednak zaznaczyć, że wprowadzenie modelu pracy zdalnej i hybrydowej wiąże się z wdrożeniem szeregu nowych procesów i istotną zmianą kultury organizacyjnej.

Tomasz Bujok, CEO, No Fluff Jobs: Dodam, że nowe modele pracy wpłynęły nie tylko na względy organizacyjne, lecz również technologiczne. Narzędzia chmurowe stosowane są na niespotykaną do tej pory skalę, sztuczna inteligencja pomaga agregować ogromne ilości danych, a nad bezpieczeństwem procesów czuwają rozwiązania cybersecurity.

Już prawie 3/4 pracowników sektora IT pracuje w modelu B2B. Dlaczego pracownicy i pracodawcy wybierają tę formę współpracy? Jak ona wpływa na elastyczność zatrudnienia?

Tomasz Bujok, CEO, No Fluff Jobs: Punkt widzenia pracodawcy(-czyni) jest stricte pragmatyczny i wiąże się z optymalizacją kosztów zatrudnienia oraz redukcją związanych z tym prac administracyjnych. Z drugiej strony, specjalist(k)a IT może skorzystać z kilku istotnych cech samozatrudnienia, począwszy od ulg podatkowych, a skończywszy na elastyczności pracy i możliwości rozwoju popularnej obecnie kariery poligamicznej.

Magdalena Gawłowska-Bujok, COO, No Fluff Jobs: Należy jednak pamiętać, że popularność umów B2B nie jest jednolita dla całej branży IT, a dominuje wśród specjalistów(-ek) mid i senior. Jak wynika z naszych badań, 57% polskich specjalistów(-ek) IT pracuje w oparciu o Umowę o pracę, choć pracodawcy(-czynie) w 2021 roku proponowali(-ły) im najczęściej właśnie umowę B2B.

Skąd pomysł na stworzenie portalu No Fluff Jobs? To była wasza wspólna, małżeńska inicjatywa?

Tomasz Bujok, CEO, No Fluff Jobs: Zdecydowanie można powiedzieć, że była to nasza wspólna inicjatywa. Pomysł powstał na początku 2014 roku. Mieszkaliśmy i pracowaliśmy wówczas w Szwajcarii. Magda w branży HR, na stanowisku rekruterki, a ja jako programista. Widełki wynagrodzeń były standardem na tamtejszym rynku. Pomyśleliśmy, że pora wprowadzić tę normę także na rynek polski. Wstępne pomysły spisaliśmy przy kuchennym stole.

Sektor IT. Przeczytaj także:
Programowanie NAPRAWDĘ jest dla każdego! Poznaj no-code i low-code
Król jest nagi. Czyli komputery bardzo nieosobiste
Czy sztuczna inteligencja zabierze Ci pracę? Pięć najbardziej zagrożonych zawodów

Co wyróżnia No Fluff Jobs pośród innych portali z ogłoszeniami o pracę?

Magdalena Gawłowska-Bujok, COO, No Fluff Jobs: Przede wszystkim No Fluff Jobs to do dziś jedyny job board, który wymaga podawania widełek wynagrodzeń. Nasz serwis nie jest i nigdy nie miał być jedynie portalem łączącym firmy z kandydat(k)ami. No Fluff powstał z myślą o transformacji rynku rekrutacji IT oraz ciągłym podnoszeniu jego standardów. Prawie osiem lat temu przekonywaliśmy pierwszych klientów, że oferty z widełkami wynagrodzeń to przyszłość. Dzisiaj, z czego jesteśmy bardzo dumni, coraz większe grono pracodawców(-czyń) zdaje sobie sprawę, że ogłoszenia bez informacji o zarobkach to przeszłość.

Tomasz Bujok, CEO, No Fluff Jobs: Od lat kreujemy trendy na rynku pracy IT. Z pomocą przychodzą liczne inicjatywy, dzięki którym mamy realny wpływ na tę transformację. Prowadzimy serwis No Fluff Insights, który skupia się na dostarczaniu merytorycznych publikacji dotyczących kondycji branży. Stworzyliśmy kursy online – Masterclazz IT i HR, które zapewniły setkom osób dostęp do eksperckiej wiedzy, a niedawno zakończyliśmy działania związane z akcją IT Heroes, która miała na celu promocję branży IT oraz jej specjalistów(-ek) – bohaterów(-ki) codzienności w erze postępującej cyfryzacji.

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon