Wait a minute 🤯 my AI finishing songs I made in 2021!! Do you know how much unfinished music we all have as producers ?? the future is hear 🔥 next level 😱😱 let’s talk about it pic.twitter.com/pEhqjXUSX9
— Timbaland (@Timbaland) September 3, 2024
Kiedy po raz pierwszy otwieram stronę projektu SUNO AI, spodziewam się kolejnej aplikacji udającej, że potrafi generować muzykę. Sądzę, że po wygenerowaniu gotowego kawałka czeka mnie kilka marnych powtarzających się bitów i słaby wokal… Robię to tylko na potrzeby tego artykułu – od czasu, gdy jako nastolatka próbowałam nauczyć się zaawansowanego oprogramowania do tworzenia muzyki, moja potrzeba komponowania umarła. Moim oczom ukazuje się bardzo prosty interfejs z krótkim samouczkiem. Wystarczy wpisać kilka zdań: o czym ma być piosenka, w jakim stylu i kliknąć przycisk „create”…
Otrzeźwienie przychodzi po kilkudziesięciu minutach. Zdążyłam zużyć wszystkie kredyty, pokazać SUNO całej rodzinie, wykreować żartobliwy kawałek o obieraniu ziemniaków i poważną, melancholijną rockową balladę. Nie tego się spodziewałam. Kawałki wygenerowane przez aplikację, choć nieidealne (czułe ucho wyłapie błędy, braki instrumentów, głupoty w tekście), w uszach takiego laika jak ja są naprawdę dobre. I, co ważniejsze, zdecydowanie lepiej wpisują się w mój aktualny nastrój niż proponowane na Spotify playlisty, gdy szukam czegoś do słuchania. Czy muzyka generowana przez AI to nowa era?
Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!
Co to jest SUNO i jak sztuczna inteligencja generuje muzykę?
Czym właściwie jest aplikacja, która może zastąpić Spotify lub ulubione radio?
SUNO to generatywny program do tworzenia muzyki z wykorzystanie sztucznej inteligencji. Można go porównać do popularnych Midjourney albo Chat GPT, z tym że SUNO nie operuje na obrazie, a na dźwiękach. Aplikacja pojawiła się w kwietniu 2023 jako „Bark”. Był to algorytm zamieniający tekst na dźwięk i mowę, udostępniony w formie otwartego kodu. Zaledwie rok później, w maju 2024 została opublikowana wersja stabilna, już pod nazwą SUNO, która teraz podbija rynek fanów muzyki.
Jak działa SUNO AI? Z perspektywy użytkownika wystarczy wpisać w aplikacji tekst, wyjaśniający, o czym ma być piosenka. Im więcej detali, tym lepiej: można określić język, wokal, gatunek. Aplikacja pozwala też na dodawanie nagrań własnych instrumentów i własnego tekstu. Następnie aplikacja generuje gotowy kawałek (za generowanie płaci się creditami, które dziennie pozwalają wygenerować piosenki z 5 promptów i odnawiają się codziennie), który można jeszcze wedle potrzeb modyfikować.
Czy tworzenie piosenek z SUNO jest legalne?
Jednak nie możemy zapominać o tym, że jest to generatywna sztuczna inteligencja. Choć twórcy oprogramowania twierdzą, że wykupując wersje Pro lub Premier można wykorzystywać stworzone kawałki w celach komercyjnych, to temat praw autorskich pozostaje niejasny. Niedawno Suno musiało zmierzyć się z pozwem dotyczącym praw autorskich. Jednocześnie, w FAQ na stronie projektu, czytamy:
„Pamiętaj, że natura uczenia maszynowego oznacza, że dane wyjściowe nie muszą być unikalne dla każdego użytkownika Suno, zwłaszcza jeśli użytkownicy ci wprowadzą te same lub podobne monity do Suno. W związku z tym sztuka wygenerowana dla utworów innych użytkowników Suno może być podobna lub identyczna jak sztuka wygenerowana dla Twoich utworów”
oraz kawałek dalej:
„Dostępność i zakres ochrony praw autorskich dla treści generowanych (w całości lub w części) przy użyciu sztucznej inteligencji to złożona i dynamiczna dziedzina prawa, która szybko ewoluuje i różni się w zależności od kraju. Zachęcamy do konsultacji z wykwalifikowanym prawnikiem, który doradzi Ci w sprawie najnowszych osiągnięć i stopnia ochrony praw autorskich dostępnego dla wyników generowanych przy użyciu Suno”.
Czy w takim razie tworzenie piosenek z wykorzystaniem SUNO lub innych generatorów AI jest legalne? Tworzenie – tak. Ale ich późniejsze wykorzystanie, zwłaszcza w celu komercyjnym, ciągle budzi kontrowersje.
Tworzenie piosenek za pomocą AI
Jeśli jednak chcesz tworzyć muzykę dla zabawy, generatory są doskonałą opcją. Mogą być też przydatne, gdy jesteś muzykiem i szukasz inspiracji:
– Podczas mojej zabawy na stronie Suno, udało mi się wygenerować jedną piosenkę w kilku wersjach – mówi Łukasz Rzadkowski, pisarz i muzyk, basista w zespole Keymakers. – Żadna mnie nie zachwyciła w większy sposób, bo brzmiało to jak wszystko, co już gdzieś słyszałem. Dało mi jednak pewien obraz, który na pewno pomoże mi w docelowym brzmieniu i strukturze piosenki, nad którą pracuje.
Rzadkowski dostrzega też inne zalety z korzystania z generatorów:
– Okazuje się, że sztuczna inteligencja w muzyce potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Kiedyś skomponowanie piosenki i ułożenie każdej warstwy instrumentalnej oraz wokalnej bywało uciążliwe, a teraz? 10 sekund i gotowe. Mimo łatwości, z jaką można coś stworzyć, nie obawiam się (na ten moment), by AI mnie zastąpiło. Rzeczy stworzone przez sztuczną inteligencje są wtórne i mało innowacyjne, bo AI powiela to, co już zostało stworzone. Nie wymyśli sama niczego nowego. Na ten moment traktowałbym możliwość wykorzystania AI w muzyce jako zabawę, niż profesjonalne tworzenie.
Czy sztuczna inteligencja zabierze pracę muzykom?
Gdy pytam Annę Szostak, autorkę projektu muzycznego Synth Flowers, czy AI zabierze pracę muzykom, śmieje się, że to temat, który na wszystkich konferencjach muzycznych prowadzi do burzliwych dyskusji. Widzi jednak potencjał w użyciu AI – nie tylko w kontekście generatorów muzyki, ale też szerzej, na przykład ChataGPT:
– AI nie jest nadal idealnym narzędziem, które samo skomponuje chwytliwą muzykę i tekst do niej. Potrafi być jednak bardzo dobrym nauczycielem mogącym naprowadzić nas na to, jak je stworzyć, a także potrafiącym wytłumaczyć, jak używać danego programu muzycznego. Wystarczy zadawać mu odpowiednie pytania takie jak „Na co zwrócić uwagę komponując utwór synth popowy” czy „chce napisać tekst do piosenki, porozmawiaj ze mną o tym”.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi kiedyś artystów? Jeszcze niedawno sądziłam, że ten dzień nie nastąpi. Dziś mam mieszane odczucia. Na pewno AI może pomóc artystom w rozwoju. Niepokoi mnie jednak fakt, że muzyka z generatora lepiej potrafi sprostać moim potrzebom, gdy potrzebuję tła do pracy, prostej, przewidywalnej melodii. Z drugiej strony na pewno nie wzbudza we mnie takiego zachwytu, jaki potrafią wzbudzić kawałki tworzone przez ulubionych artystów – piosenki są przyjemne, ale nie ma w nich nic wyjątkowego. Czy jednak masowy odbiorca szuka wyjątkowości?
Źródło zdjęcia: RDNE Stock project