Partner serwisu

W Święta będę grał w grę!

Biesiadowanie przy dwunastu potrawach, wspólne oglądanie świątecznych filmów, śpiewanie kolęd i spotkania ze znajomymi. Poza tym wyjazd na narty albo zwiedzanie jarmarków świątecznych – to popularne rozrywki na nadchodzące Święta. W tym roku ludzie na całym świecie znajdą jeszcze jeden sposób, by spędzić czas razem – zagrają w gry wideo!

Według raportu YouGov zrealizowanego na zlecenie Microsoft Xbox aż 31% badanych deklaruje, że będzie w Święta grało w grę! Rodzinny gaming zyskuje na popularności – aż 71% respondentów jest zdania, że mnogość gatunków pozwala grać niezależnie od wieku. Dlatego będziemy grać nie tylko z małżonkiem bądź partnerem (40% respondentów), ale też z dziećmi (40%), rodzicami (21%), kuzynostwem (21%), dalszą rodziną (21%), teściami (10%), wujostwem (9%), a nawet z dziadkami (5%)!

Zobacz również:

W grupie przebadanej przez YouGov znalazły się osoby w różnym wieku, w sumie z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Brazylia, Meksyk i Niemcy. Śmiało możemy sądzić, że Polacy równie chętnie zasiądą do konsol i komputerów po spożyciu tradycyjnego barszczu.

Polacy będą grać w gry

Według badania Inquiry i TryEvidence aż 2/3 Polaków w ostatnim roku grało w grę. Respondenci wskazali, że najczęściej grają na telefonach, ale też konsolach i komputerze. Nasze ulubione gry to gry logiczne, choć gdy mowa o najpopularniejszych tytułach, pierwszym miejscem cieszy się wśród Polaków sportowa „FIFA” (13% wskazań), a tuż za nią rozrywkowy „Minecraft” (9% wskazań).

O Minecrafcie wspominają także wewnętrzne dane Xbox Live z okresu listopad 2020-styczeń 2022. To właśnie wtedy gry rodzinne takie jak „Minecraft” i „Forza Horizon 5” stanowiły ponad 50% gier granych w zeszłoroczne Święta. Więcej o miłości Polaków do grania w gry przez cały rok pisałam w artykule „Czy Polacy grają w gry komputerowe? Sprawdzamy!”.

W jakie gry będziemy grać w te Święta?

Znalezienie wśród znajomych osób, które zechciałyby opowiedzieć o swojej świątecznej rozrywce przy komputerze lub konsoli nie było takie trudne. Choć niektóre pytane przeze mnie osoby łapały się za głowę, to liczba pozytywnych odpowiedzi oscylowała wokół wspomnianego w ankiecie 30%.

„Każda para ma swój sposób na spędzanie wspólnego czasu – nas połączyło zamiłowanie do gier komputerowych” – wspomina Ewa, farmaceutka, lat 31. Razem ze swoim partnerem testują różne tytuły, ale ostatnio na ich ekranach często gości „Valheim”. „To nordycki survival, gdzie jako wiking musisz zdobyć przychylność bogów. Przy okazji można przemierzać otwarty świat wspólnie z innymi graczami, ponieważ gra jest wieloosobowa – namówiliśmy również znajomych (poznanych głównie on-line) do wspólnej rozgrywki. Mamy założony własny serwer, w którym się spotykamy i odreagowujemy po ciężkim dniu w pracy” – opowiada Ewa.

Ewa nigdy wcześniej nie myślała, że wydobywane żelaza, czy budowanie wikińskiej wioski potrafi być takie relaksujące. Gdy upewniam się, że w Święta także wybierają się do krainy wikingów, radośnie potwierdza, podkreślając, że zrobią pewnie „małą przerwę na barszcz z uszkami”. Jako miłośniczka grania szanuję takie priorytety.

Gry wideo na rodzinne Święta

Granie z partnerem jest fajne, ale tradycyjne polskie Święta kojarzą się z domem pełnym głosów i wielopokoleniowym biesiadowaniem. Czy naprawdę istnieją tytuły, przy których może bawić się cała rodzina?

W moim rodzinnym domu swego czasu ogromnym powodzeniem cieszyła się mobilna gra „Czółko”. To mobilne kalambury, które pokocha każdy, kto lubi tradycyjną wersję gry w odgadywanie.

Wśród gier komputerowych popularnym i łatwym tytułem jest też „Among us”. To gra online, wymagająca, by każdy był przy swoim komputerze, dlatego doskonale się sprawdzi, gdy spędzamy Święta z dala od rodziny. Polega na wykonywaniu zadań i wykryciu, który z graczy jest Impostorem. Zadaniem Impostora jest przeszkadzanie w rozgrywce i mordowanie innych graczy tak, by nie dać się złapać.

Zdecydowanym hitem wśród moich znajomych okazuje się gra „Overcooked” i jej kontynuacja Overcooked 2”.

„Nie tylko w święta, ale również w inne dni, gdy mamy okazję spotkać się z najbliższymi przyjaciółmi, odpalamy »Overcooked 2«! Z wielkim zapałem potrafimy spędzić kilka godzin gotując i głośno krzycząc, aż mamy skurcze mięśni w dłoniach!” – opowiada Magda, edukatorka i architektka, lat 29. „”Overcooked” jest super, bo jest o współpracy i o koordynacji wspólnych działań. Musimy sobie nawzajem pomagać i jasno przekazywać instrukcje co robić i co jest potrzebne. Więc mimo iż to tylko „głupia gra” to uczy nas komunikacji i współpracy” – podkreśla. Po namyśle dodaje, że później, gdy z mężem gotują prawdziwe posiłki, rozumieją się bez słów.

Gry komputerowe łączą ludzi

„Święta były specjalnym okresem dla mnie i młodszego brata, z którym uwielbiałem grać” – wspomina Radek, programista, lat 32. „Mogliśmy spędzić więcej czasu przy komputerze. Nie było zadań domowych, a następnego dnia nie trzeba było wcześnie wstawać. Od kilku lat Święta często są jedną z niewielu okazji w roku, kiedy możemy razem zagrać” – opowiada.

Gry wideo łączą ludzi, pozwalają nam na rozgrywkę w jednym pomieszczeniu, ale także na odległość. Chętnie gramy razem w Święta, ale gry pełnią też rolę współczesnych platform społecznościowych. Grając, Radek poznał swoją dziewczynę: „Ostatnimi czasy najczęściej gram z moją dziewczyną. Poznaliśmy się grając w „Tom Clancy’s The Division 2”. Choć już dawno jej nie uruchamialiśmy, na zawsze będzie miała dla nas szczególne znaczenie”.

Kto wie, może w tegoroczne Święta Radek z partnerką wrócą do tego tytułu? Jednak konkurencja jest duża – na pytanie o gry dla dwóch i więcej osób, które z dziewczyną ogrywają, wymienia na jednym oddechu: „Samorost”, „Machinarium”, „INSIDE”, „It Takes Two”. Przygodówki i platformówki, czyli idealne propozycje na rodzinne granie.

Jaka powinna być dobra gra na świąteczne granie?

Szukając odpowiedniej gry wideo na świąteczne granie, powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym gustem i umiejętnościami zaproszonych osób. Zupełnie inaczej będzie wyglądał wybór gry dla doświadczonych graczy – można wtedy zdecydować się na którąś z kooperacyjnych strzelanek albo zorganizować turniej w bijatyce. Osoby początkujące albo zapraszające do grania różne pokolenia powinny jednak zwrócić uwagę na to, by gra była krótka, rozrywkowa i lekka tematycznie. Fajnie, jeśli nawiązuje do Świąt, ale oczywiście nie jest to konieczne. I, co najważniejsze – gra musi być wieloosobowa. Jeśli gramy z jednej kanapy, szukajmy gier ze współdzielonym ekranem. W trybie online warto byśmy wszyscy mieli dostęp do kamerek, a przynajmniej mikrofonów.

Zagrajmy razem!

Dzięki grom komputerowym rozwijamy umiejętności logicznego myślenia. Gry poprawiają koordynację ruchową. Przede wszystkim jednak: to dzięki grom możemy odpocząć. W końcu z cytowanego na początku tekstu badania wynika, że aż 54% osób sięga po gry wideo, by złagodzić stres. Media społecznościowe wybiera tylko 46%, czytanie książek 45%, a fizyczne aktywności jeszcze mniej. Wykorzystajmy więc miłość do grania, by spędzić czas razem, zamiast samotnie siedzieć przed komputerem.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze wpisy naszych autorów Wszyscy autorzy
Przyszłość jest tutaj

Podaj swój adres email i odbieraj najświeższe informacje o nowych technologiach i nie tylko.

email-iconfacebooktwitteryoutubelinkedin instagram whatsup
Skip to content