Nie od dziś wiadomo, że w kompetencjach branży IT drzemie olbrzymi potencjał do polepszenia komfortu życia społeczeństw na szeroką skalę. W ostatnich latach największe firmy technologiczne aktywnie odpowiadają się za ideą kreowania tzw. „technologii pozytywnego wpływu”. Potwierdzeniem tego typu działań jest program Seeds For The Future, organizowany przez Huawei w ramach inicjatyw spod znaku Tech4Good.
Dynamiczny przyrost nowych technologii idzie w parze ze zmianą sposobu myślenia o biznesie. Globalni liderzy angażują się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, którego celem jest niwelowanie problemów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. Co istotne, przewartościowaniu uległo ryzyko inwestycyjne. Pieniądze coraz częściej trafiają się na nieoczywiste projekty o pozytywnym wpływie.
- Spotkania z klientami na zoomie już nie wystarczą. Jak cyfryzować firmę, żeby klient cię pokochał? Impresje Samcika i nie tylko [BIZNES BEZ PAPIERU]
- Hosting, czyli za co tak naprawdę płacisz? Jak wybrać firmę, z którą nie grozi ci "blackout" strony, e-sklepu lub bloga?
- Prywatność w sieci. Jak ją chronić przed oszustami, szpiegami, złodziejami i... rządem? Wystarczy zrobić tych kilka rzeczy
Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie globalnych problemów będzie wymagało współprac multidyscyplinarnych, transgranicznych oraz integracji ekosystemów. Niemniej jednak, wiele wskazuje na to, że w 2022 r. nastąpi rozkwit partnerstw powstających po to, aby temu sprostać.
Ziarna pod przyszłe technologie „Tech4Good”
Seeds For The Future to globalny program firmy Huawei. Skierowany jest do najzdolniejszych studentek i studentów kierunków związanych z ICT, inżynierią, technologiami i matematyką lub po prostu zainteresowanych tymi dziedzinami. Niedawno rozpoczęła się rekrutacja do 9. już edycji programu edukacyjnego. Finaliści i finalistki wezmą udział w bogatym cyklu szkoleń oraz warsztatów z rówieśnikami z ponad 100 krajów. W tym roku, oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych, czeka na nich m.in. międzynarodowa rywalizacja w konkursie Tech4Good, czy szansa na wygranie wyjazdu na Huawei Talent Summit.
Uczestnicy, oprócz samej wiedzy technicznej, zyskają także doświadczenia praktyczne, dzięki warsztatom na temat takich zagadnień jak: 5G, AI, IoT, Cloud oraz Smart City. Utworzone podczas zajęć zespoły mają za zadanie stworzyć własny projekt technologiczny.
Od 2021 autorzy najlepszych koncepcji z całego świata otrzymują zaproszenie do Tech4Good. To międzynarodowy konkurs, w którym oceniane są propozycje rozwiązań ITC o charakterze prospołecznym, w tym proekologicznym. Nagrodą dla studentów są prywatne konsultacje lub sesje coachingowe z dyrektorami i menedżerami firmy Huawei. Na wybranych czekają wystąpienia na międzynarodowych forach i innych wydarzeniach. Zdobywcy pierwszych miejsc mają możliwość spotkania z inwestorem w celu zaprezentowania swojego pomysłu.
Kamila Kozłowskiego, studenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i członka zespołu Improvators, do wypełniania formularza zgłoszeniowego zainspirowała edukacyjna działalność dr Macieja Kaweckiego.
Fascynuje mnie temat technologii jako dźwigni do rozwiązywania problemów. Udział w konkursie przyniósł mi nowe znajomości i utwierdził w przekonaniu, że w technologii tkwi ogromny potencjał czynienia świata lepszym. Dzięki konkursowi „Seeds For The Future” mogłem także wziąć udział w debacie „Jak technologie cyfrowe napędzają zrównoważony rozwój” w Helsinkach – mówi Kamil.
Cała nadzieja w technologii
Założenia Tech4Good Huawei skierowano przede wszystkim do Generacji Z. Pokolenia szczególnie wrażliwego na aspekt pozytywnego wpływu, walkę ze zmianami klimatu oraz poczucie misji w pracy. W pierwszej edycji konkursu Polskę reprezentował studencki projekt Sensideer. System, który za pomocą czujników termicznych i ruchu ma za zadanie ostrzegać kierowców przed zwierzętami znajdującymi się w pobliżu drogi. Na podium stanęli: Tajlandia z urządzeniem do sterowania sygnalizacją świetlną, która zmniejsza liczbę wypadków w karetkach pogotowia i opóźnień w transporcie pacjentów; Wietnam z aplikacją mobilną do konwersji między językiem migowym a mową oraz Libia, z patentem służącym do ratowania życia wcześniaków. Publiczność nagrodziła Brazylię za sprzęt kontrolujący stan i zużycie zasobów wodnych. W wydarzeniu wzięło udział 3 500 uczestników z ponad 117 krajów.
Cele ONZ i wielowymiarowa współpraca
W 2015 r. ONZ przyjęło Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Jest na niej 169 zadań do zrealizowania na przestrzeni 15 lat. Pozwolą one pokonać problemy społeczne z zakresu ubóstwa, głodu, zdrowia, edukacji, równość płci, zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, pokoju czy sprawiedliwości społecznej. W 2020 roku został opublikowany raport autorstwa GeSI oraz firmy Deloitte. Wynika z niego, że technologie cyfrowe mogą przyspieszyć realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju o 22 proc, a o 23 proc. złagodzić tendencje spadkowe. Co więcej, wdrożenie innowacyjnych technologii jest konieczne do ukończenia aż 103 zadań wymienionych w agendzie. Konieczne jest jednak konsekwentne podnoszenie kompetencji cyfrowych obywateli.
Z naszych najnowszych badań wynika, że 1 na 5 zatrudnionych w Unii Europejskiej specjalistów ICT ma sporo do nadrobienia w obszarze ogólnych kompetencji cyfrowych. W 80 procentach przypadków luki te wynikają głównie z niedopasowania umiejętności informatycznych do charakteru wykonywanych zadań. Celem programu Huawei Seeds For The Future jest odwrócenie tej tendencji. Jako firma z bogatym doświadczeniem działania na rzecz edukacji technologicznej oraz z szerokim gronem wysoce wykwalifikowanych specjalistów chcemy przekazać młodemu pokoleniu wiedzę i umiejętności, dzięki którym rosnąca digitalizacja nie tylko nie będzie stanowić bariery, ale też wpłynie na poprawę jakości życia milionów osób na całym świecie – dodaje Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji Huawei Polska.
Według analiz, technologie informacyjno-komunikacyjne w najbliższych latach znajdą szerokie zastosowanie w najważniejszych branżach, takich jak: rolnictwo, energetyka, medycyna i transport. Przewiduje się, że do 2030 roku na badania i rozwój ICT zostanie przeznaczone 3 biliony dolarów. Wartość rynku ICT w tym czasie powinna osiągnąć poziom 6 bilionów euro. Działania inicjowane przez Huawei jasno pokazują, że niniejsze prognozy mają szansę się spełnić, a cyfrowe możliwości zmienią świat na lepsze.