10 stycznia 2022

Lista „100 najlepszych wynalazków” magazynu „Time”. Zaskoczenia, sensacje, nadzieje

Coroczne zestawienie magazynu „Time” stu najlepszych wynalazków minionego roku to prawdziwa kopalnia ludzkiej kreatywności i pomysłowości. I choć mam wrażenie, że część z tych wynalazków może nie przetrwać próby czasu, a część z nich w ogóle nie zasługuję na miano innowacji, to przeglądanie tej listy co roku daje mi dużo nadziei i wiary w lepszy świat. Oto mój zupełnie subiektywny wybór kilku najciekawszych odkryć 2021. 

Coroczne zestawienie magazynu „Time” stu najlepszych wynalazków minionego roku to prawdziwa kopalnia ludzkiej kreatywności i pomysłowości. I choć mam wrażenie, że część z tych wynalazków może nie przetrwać próby czasu, a część z nich w ogóle nie zasługuję na miano innowacji, to przeglądanie tej listy co roku daje mi dużo nadziei i wiary w lepszy świat. Oto mój zupełnie subiektywny wybór kilku najciekawszych odkryć 2021. 

Jak powstaje lista “Time”

Każdego roku ten prestiżowy amerykański tygodnik przedstawia 100 technologii, które mają uczynić świat lepszym, zdrowszym i bardziej przyjaznym miejscem. Wybierane są one przez redakcję i korespondentów z całego świata oraz dzięki możliwości aplikacji online. Wynalazki oceniane są pod kątem czynników takich jak oryginalność, kreatywność, skuteczność, ambicja oraz wartości, jakie wnoszą do społeczeństwa. Ranking przedstawia zarówno funkcjonujące już technologie, jak i prototypy w 24 kategoriach m.in. zrównoważony rozwój, samopoczucie, VR, ekologia czy zdrowie.

Pierwsza na świecie ekologiczna przenośna stacja zasilania domu

Ze względu na coraz bardziej zmienne i ekstremalne warunki pogodowe, które powodują, że przerwy w dostawie prądu są coraz częstsze, rośnie zapotrzebowanie na osobiste generatory prądu, które podtrzymują oświetlenie w przypadku awarii sieci. Stacja EcoFlow DELTA Pro zadebiutowała na platformie Kickstarter w lipcu 2021 roku. Zaprojektowana została jako zapasowe źródło zrównoważonej energii stosowane w przerwach dostaw prądu. Pozwala także użytkownikom na lepsze monitorowanie i kontrolowanie ich codziennego zużycia energii. 

Podczas gdy większość generatorów jest głośna i zasilana benzyną, EcoFlow DELTA Pro to cichy generator na baterie o wielkości lodówki do piwa. Urządzenie można w pełni naładować z domowego gniazdka w ciągu trzech godzin, można je również ładować z paneli słonecznych lub w stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W połączeniu z akcesoriami tej samej firmy: dodatkowe akumulatory, trackery, panele słoneczne, turbiny wiatrowe i inteligentny panel domowy, może zapewnić nawet do tygodnia awaryjnego zasilania.

Wegańskie produkty w natarciu

Roślinny tuńczyk stworzony przez startup „Kuleana” został wybrany ze względu na niecodzienny skład (między innymi glony, koji, rzodkiewka, bambus i ziemniaki), właściwości zdrowotne oraz sprzyjanie środowisku. Produkt od Kuleana Seafoods naśladuje smak i konsystencję mięsa ryby, ale jest w 100 procentach roślinny. Do tego nie zawiera też rtęci czy mikroplastików, które znaleźć można w rybach (ten argument przekonuje mięsożerców). To doskonały wsad do wegańskiego sushi, jest bogaty w żelazo, witaminę B12 i kwasy tłuszczowe omega-3.

Na liście wyróżniono także Upside Foods, które zadeklarowało, że może rocznie wyhodować 180 tys. kg sztucznego drobiu z laboratorium. Firma z siedzibą w USA ogłosiła przełom w rolnictwie komórkowym. Wyprodukowała paszę komórkową bez składników zwierzęcych (ACF), zaprojektowaną w celu szybkiego przejścia przemysłu mięsnego do produkcji skalowalnej. Z tej paszy wytworzono dwa produkty: nuggetsy z kurczaka oraz hot dogi z kurczaka. Ten pionier w branży nazywa swoją paszę ACF „przełomowym kamieniem milowym”, który sprawi, że mięso hodowlane będzie skalowalne i opłacalne. Zastępuje tradycyjnie stosowane podłoża, w tym płodową surowicę bydlęcą (FBS) i białka zwierzęce, które budzą wątpliwości etyczne i pozostają nieopłacalne. Eliminacja zapotrzebowania na takie komponenty jest celem Upside od momentu powstania firmy w 2015 roku.

MeliBio to twórca miodu produkowanego wyłącznie z naturalnych składników i bez udziału pszczół. Podczas gdy miód absolutnie nie jest niezbędnym składnikiem ludzkiej diety, produkujące go pszczoły są kluczowe dla naszego przetrwania. Dlaczego miód nie jest wegański? Bo produkując go w warunkach przemysłowych eksploatuje się pszczoły. Zmusza się je do nienaturalnego dla nich trybu egzystencji, nadmiernie je wykorzystując i przetrzymując w niesprzyjających dla nich warunkach. Użycie maszyn do produkcji jak najbardziej prawdziwego miodu wydaje się być ogromną szansą na ocalenie tych niezmiernie ważnych dla ekosystemu owadów. A i biznes jest całkiem spory – globalna miodowa branża została wyceniona na 9 miliardów dolarów. 

Technologia do precyzyjnego rolnictwa w dobie zmian klimatycznych 

SupPlant wykorzystuje czujniki do monitorowania temperatury i wilgotności upraw, zapewniając bardzo dokładne instrukcje dla rolników w 14 krajach w celu maksymalizacji plonów. Dlaczego to takie istotne? Bo zmiany klimatyczne zmieniły sezonowość, według której od wieków uprawiamy ziemię. 

Ori Ben Ner, CEO SupPlant, wyjaśnia: „Wiedza rolników na temat nawadniania upraw staje się nieprzydatna ze względu na zmiany klimatyczne. Rozwiązaniem są adaptacyjne modele nawadniania wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz bazę danych roślin. Technologia umożliwia dziś opracowywanie modeli, które działają w czasie rzeczywistym i dostosowują się do ekstremalnych warunków pogodowych. Rozwiązujemy w ten sposób globalny problem rolnictwa w warunkach klimatycznych XXI wieku.” 

Firma przygotowuje także model bezczujnikowy, przeznaczony dla 450 milionów „mniejszych rolników” w krajach rozwijających się. Chce dotrzeć do indyjskich drobnych rolników, ponieważ właśnie tam technologia może mieć ogromny wpływ na życie ludzi najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi.

Jeszcze prostsze ładowanie elektryków 

A co jeśli nie musielibyście czekać kilka godzin, aż Wasz elektryczny samochód się naładuje? Firma ElectReon wynalazła technologię bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych (EV) dla pojazdów użytkowych, publicznych i pasażerskich. Infrastruktura ładująca umożliwia bezprzewodowe ładowanie tych pojazdów na drodze, podczas gdy są w ruchu (!), a także w spoczynku. 

Dzięki tej technologii pojazdy elektryczne ładują się szybko i bezpiecznie. Obniżają całkowite koszty posiadania pojazdu elektrycznego i zmniejszają zapotrzebowanie na pojemność baterii — czyniąc technologię jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska.

Firma pracuje nad projektami komercjalizacji swojej innowacji w Niemczech, Włoszech, Szwecji i Izraelu, planuje również ekspansję w Ameryce Północnej.

Łatwiejsze czytanie

Czytanie jest poważnym wyzwaniem dla dziesiątek milionów ludzi borykających się z trudnościami ze zrozumieniem, słabym widzeniem, dysleksją czy innymi problemami. 

OrCam Read to pierwsze urządzenie przenośne z inteligentną kamerą, która odczytuje tekst z dowolnej drukowanej powierzchni lub ekranu cyfrowego. Użytkownicy kierują laserową ramkę urządzenia na stronę książki, menu, reklamę lub ekran wyświetlający tekst, naciskają przycisk, a urządzenie natychmiast go wypowiada głosem, który brzmi niezwykle naturalnie. Potrafi również czytać tekst w wielu językach. A ponieważ urządzenie reaguje na polecenia głosowe, można poprosić je o odczytanie numeru telefonu z reklamy, czy godzin pracy danej firmy. 

Urządzenie zmienia życie osób niewidomych i niedowidzących nie tylko poprzez odczytywanie drukowanego tekstu i ekranów cyfrowych, ale także rozpoznawanie twarzy oraz identyfikowanie produktów, dokumentów i kolorów.

Pomysł na nową formę wirtualnych spotkań

Przez ostatnie dwa lata miliony pracowników spędzało większość dni roboczych, wpatrując się w ekran z kafelkami z twarzami swoich kolegów. Teamflow oferuje alternatywę. 

Chociaż platforma do pracy zdalnej została stworzona jeszcze przed pandemią, oferuje bardzo potrzebne antidotum na zmęczenie Zoomem. Teamflow umożliwia tworzenie wirtualnych biur — wypełnionych biurkami, salami konferencyjnymi i tablicami. Twarze użytkowników wyglądają jak bąbelki, które można przesuwać po wirtualnym biurze, trochę tak, jak robi się to w grze wideo. Kiedy chcesz porozmawiać z kolegą czy koleżanką, po prostu przeciągnij swoją bańkę do jego bańki. To rodzaj spontanicznej rozmowy w pracy, która była dla nas normalna w biurze. Aplikacja została już zaadaptowana przez firmy takie jak Netflix i Shopify.

Przeczytaj także:
Inteligentna wanna, antybakteryjny plecak… pandemiczne wynalazki w opcji „kup teraz”!
Xenobot w walce z ludzką kruchością? Nowy rok może przynieść przełom?
Kontrowersyjne trendy technologiczne

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon