21 maja 2024

Strategia cyfryzacji państwa do szerokich konsultacji. Spotkanie 20 czerwca na PGE Narodowym

Ministerstwo Cyfryzacji chce przeprowadzić otwarte konsultacje strategii cyfryzacji państwa. Odbędą się one 20 czerwca na Stadionie PGE Narodowym. Istnieje spora szansa, że tym razem uda się uniknąć paru wpadek, jakich byliśmy świadkami w grudniu ubiegłego roku. Wtedy ministerstwo przeprowadziło poprzednią rundę tych konsultacji.

Jak pisał wówczas Maciej Jaszczuk, sama idea konsultacji społecznych była słuszna, ale nie obyło się bez błędów. Organizatorzy zapowiedzieli konsultacje z krótkim wyprzedzeniem, a 300 uczestników ledwo zmieścili w dwóch salach w siedzibie ministerstwa. Na samej konferencji uczestnicy mogli zabierać głoś tylko w kolejności alfabetycznej, co spowodowało kompletny chaos w doborze poruszanych tematów.

Grudniowe konsultacje zaplanowano tylko na 2 godziny. Dało to każdemu z uczestników zaledwie 1,5 minuty na zabranie głosu. Przedstawienie w tak krótkim czasie swoich postulatów raczej nie mogło się udać. Wyglądało to tak, jakby duże zainteresowanie konsultacjami nieco zaskoczyło organizatora.

Nowa runda – więcej czasu, podział na bloki tematyczne

Tym razem resort najwyraźniej wyciąga wnioski z grudniowej lekcji i powinno być lepiej. Konsultacje zaplanowano na cały praktycznie dzień 20 czerwca (9:00-17.30). Będą one podzielone na sześć bloków tematycznych po 1 godz. 40 min. Istnieje więc szansa, że tym razem uda się uniknąć zarówno chaosu tematycznego, jak i niedoborów czasowych.

Bloki tematyczne będą odbywały się równolegle, po dwa w tym samych okienkach czasowych.

Zaproponowane przez ministerstwo bloki tematyczne to:

  • Cyfrowe Państwo
  • Cyberbezpieczeństwo – administracji, biznesu i obywateli
  • Nowe technologie. Sztuczna inteligencja, technologie przełomowe, deep tech
  • Cyfrowe kompetencje i kadry
  • Łączność
  • Dane

Efektywniejsza dyskusja o strategii cyfryzacji państwa?

Tym razem ministerstwo zaoferowało sporo czasu na przygotowania i dla siebie, i dla uczestników. Konsultacje zapowiedziano z miesięcznym wyprzedzeniem. Samo ministerstwo też będzie miało sporo czasu na domknięcie przygotowań. Zgłoszenia na konsultacje będą przyjmowane do 3 czerwca.

Czerwcowe spotkanie będzie drugim z serii konsultacji przeprowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji. W grudniu resort zapewniał, że konsultacje takie będą odbywać się co pół roku.

Więcej szczegółów dotyczących konsultacji, ich pełna agenda oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne w komunikacie na stronie ministerstwa.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon