W systemie Twój e-PIT 15 lutego zostanie otwarta możliwość składania deklaracji podatkowych. Z historii znamy sytuacje, gdy system w pierwszych dniach bywał przeciążony. Mimo to nie warto czekać ze złożeniem dokumentów na ostatnią chwilę. Termin składania deklaracji podatkowych za 2023 rok mija 30 kwietnia 2024 roku.
Twój e-PIT to rządowa usługa elektroniczna umożliwiająca przygotowanie deklaracji podatkowej, a następnie automatyczne wysłanie jej do urzędu. Co więcej, jeśli sam nie wyślesz deklaracji w czasie, system zrobi to za Ciebie (poza osobami, które mają wykazane wyłącznie przychody zwolnione, czyli ulgę dla młodych, ulgę dla rodzin 4+, ulgę na powrót i ulgę dla pracujących seniorów).
W teorii więc nie musisz niczym się martwić, w praktyce warto jak najszybciej zajrzeć do systemu. Sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają, czy z rozliczenia nie wychodzi niedopłata, którą należy uregulować. Warto także wybrać, na co chcesz przeznaczyć 1,5% podatku.
Jak rozliczyć PIT za 2023 r. przez internet szybko i za darmo?
Do aplikacji Twój e-PIT zalogujesz się za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu osobistego, aplikacji mObywatel (więcej: mObywatel: czat z urzędem, podatki i mecze reprezentacji) lub podając dane z zeszłorocznych rozliczeń PIT. System powinien automatycznie pobrać deklaracje od Twoich pracodawców (czyli PIT-11), a następnie wypełnić wniosek w Twoim imieniu.
W aplikacji podejrzysz podsumowanie dokumentów, na podstawie których powstał Twój PIT za 2023 r. Zobaczysz swój całkowity dochód z minionego roku i kwotę podatku. Co więcej, właśnie tutaj skorzystasz z ulg i odliczeń – wraz z ich nazwami zobaczysz dokładne opisy, by sprawdzić, czy na pewno możesz je zastosować. Warto też wybrać organizację pożytku publicznego, na którą przekażesz część podatku. A na sam koniec – po prostu wysłać PIT do urzędu!
Po przesłaniu dokumentów zostaje Ci ostatni krok do wykonania: uregulowanie niedopłaty lub czekanie, aż nadpłata zostanie zwrócona na Twoje konto.
Co to jest 1,5% podatku na OPP?
Każdy obywatel rozliczający PIT może przeznaczyć 1,5% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Lista podmiotów jest długa (9258 pozycji), a ich wykaz można pobrać z tej strony.
Możliwość przekazania części podatku na wybraną organizację pozarządową to jeden z przejawów społeczeństwa obywatelskiego. To prawo do decydowania o wykorzystaniu części kwoty ze swojego podatku na działalności i cele, które podatnik-obywatel uznaje za godne wsparcia.
PIT za 2023 r. rozliczą w online także przedsiębiorcy
W tym roku usługa Twój e-PIT została rozszerzona także na osoby prowadzące działalność gospodarczą. Rozliczyć się rządową aplikacją mogą również podatnicy, którzy zawiesili działalność. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w systemie pojawią się:
- PIT-36L – nowy formularz do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym;
- PIT-28 – dotychczas dla osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, a od rozliczeń PIT za 2023 rok także do rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem;
- PIT-36 – dotychczas wykorzystywany do rozliczania m.in. przychodów z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, a od teraz – przeznaczony dla działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Przedsiębiorcy będą mieli z rozliczeniem więcej pracy niż „etatowcy”. Samodzielnie muszą uzupełnić dane o przychodach, kosztach uzyskania przychodów, składkach na ubezpieczenia społeczne (a w przypadku ryczałtu lub stawki liniowej – również o składkach na ubezpieczenie zdrowotne) oraz ewentualnych ulgach i odliczeniach.
Sylwia Zdebiak, dyrektor Departamentu Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów poinformowała, że fiskus przygotował „specjalny kreator wspierający podatników w tym zadaniu. Proste pytania i czytelne objaśnienia pomogą uzupełnić zeznanie krok po kroku”. Najbliższe tygodnie pokażą, na ile to rozwiązanie jest przyjazne dla użytkowników.
Dlaczego warto dbać o doświadczenie użytkownika? Przeczytaj: Zły user experience i jego skutki. Od słabej sprzedaży do nuklearnej katastrofy
Nie dostałem papierowego PIT za 2023 r. od pracodawcy – co robić?
Dużą zaletą systemów internetowych jest to, że nie musisz czekać na papierowy PIT od pracodawcy. Jeśli PIT widnieje w systemie – możesz go złożyć. Jak sprawdzić, czy wszyscy pracodawcy już wysłali Twój PIT za 2023 r.? Wystarczy zalogować się do systemu. Obowiązkiem pracodawcy jest wysłać PIT do Urzędu Skarbowego do końca stycznia.
Jeśli pracujesz dla więcej, niż jednej firmy – pamiętaj, by w trakcie weryfikacji składanego przez Ciebie dokumentu PIT upewnić się, że zawiera on deklaracje od wszystkich pracodawców.
Inne aplikacje do rozliczania PIT – która jest najlepsza?
System rządowy jest jednym z możliwych sposobów na rozliczenie PIT, ale nie jedynym. W internecie znajdziesz szereg aplikacji, które oferują podobną funkcjonalność. Czym się różnią od aplikacji dostępnej na stronie podatki.gov.pl?
Większość z nich w swoich materiałach reklamowych deklaruje, że jest łatwa, szybka i wygodna. Faktycznie, nim na stronie podatki.gov.pl został udostępniony w pełni funkcjonalny konfigurator, korzystanie z zewnętrznych aplikacji było ułatwieniem dla wielu z nas.
Dziś często mija się to z celem. Oczywiście, możesz uznać, że któraś z darmowych aplikacji do wypełniania PIT jest dla Ciebie wygodniejsza. Zwróć wtedy tylko uwagę na jedno: czy możesz wybrać OPP, bo w darmowych aplikacjach bywa narzucone, którą fundację czy stowarzyszenie wspierasz.
Czy mogę złożyć korektę PIT za 2023 r.? Najważniejsze informacje
Pamiętaj też, że w przypadku błędu przysługuje Ci możliwość korekty deklaracji. Musisz ją złożyć, jeśli popełniłeś jakikolwiek błąd w PIT – kwotowy, związany z danymi osobowymi, rozliczeniem z partnerką lub partnerem, ulgami itd.
Jeśli składasz korektę z powodu złych wyliczeń kwoty, możliwe, że konieczne będzie uregulowanie ewentualnej różnicy w niedopłaconym lub nadpłaconym podatku. Dopóki nie przekroczysz terminu (30 kwietnia 2024 r.), obejdzie się bez odsetek. To kolejny argument za tym, by skorzystać z zaufanego oprogramowania do rozliczania PIT, zamiast wypełniać dokumenty na własną rękę. I za tym, żeby rozliczyć PIT za 2023 r. możliwie najwcześniej.
Dlaczego warto rozliczyć PIT za 2023 r. jak najszybciej?
Choć termin na rozliczenie PIT za 2023 r. mija 30 kwietnia 2024 r., to warto mieć temat już z głowy. Dlaczego? Po pierwsze – dla własnego spokoju, by nie robić nic na ostatnią chwilę. Jeśli jednak nie należysz do grupy ludzi, których ten argument przekona, może zwycięży argument finansowy: jeśli wyszła Ci nadpłata, pieniądze szybciej trafią na Twoje konto. Termin zwrotu nadpłaty to 45 dni od dnia złożenia deklaracji.
Czego jeszcze można spodziewać się po usłudze Twój e-PIT? Resort finansów zapowiada, że jeszcze w 2024 roku e-Urząd Skarbowy będzie dostępny w formie aplikacji mobilnej. Rozszerzona ma także zostać opcja płatności. Już teraz jest to możliwe w e-US za pomocą BLIK, a na w tym roku planowane jest dodanie możliwości płatności kartami.
Przeczytaj: BLIK idzie po 90% polskiego e-commerce. Czy inne formy płatności znikną ze sklepów?
Źródło zdjęcia: Gabrielle Henderson na Unsplash