12 marca 2024

Python znów najpopularniejszym językiem programowania. Czy najbardziej opłacalnym?

Najnowsze wydanie indeksu Tiobe za marzec 2024 nie zaskakuje. Python pozostaje najpopularniejszym językiem programowania. Interesujący jest jednak wzrost dystansu do konkurencji – właśnie osiągnął największą historycznie przewagę w punktach procentowych nad językiem C. Czy jego popularność to dobra wskazówka do nauki? A może lepiej zainteresować się mniej znanymi, niszowymi językami?

Tiobe Programming Community Index wyznacza popularność języka na podstawie liczby inżynierów, kursów i dostawców zewnętrznych, pracujących w danym języku programowania. Do pomiaru używane są wyniki uzyskane za pomocą popularnych stron i wyszukiwarek internetowych w tym Google, Amazon, Bing i Wikipedii.

Popularność języka według Tiobe oznacza więc powszechność jego użycia przez specjalistów, a także liczbę możliwości rozwoju umiejętności kodowania w tym środowisku za pomocą dostępnych kursów. Odczyty publikowane są co miesiąc i właśnie poznaliśmy indeks za marzec 2024 roku. Co z niego wynika?

Python najpopularniejszym językiem programowania

Python po raz pierwszy pojawił się na czele indeksu Tiobe w październiku 2021 roku i od tej pory utrzymuje swoją pozycję, walcząc z językami C, C++ i Java. W marcu 2024 roku lider osiągnął największą historyczną przewagę nad C – o całe 4,46 punktu procentowego. To wynik, który udowadnia, że utworzony w 1994 roku Python ciągle cieszy się rosnącą popularnością.

Przeczytaj też: Czy warto uczyć się C i C++? Rekomendacja Białego Domu

Dlaczego Python jest popularny?

Python, tak jak jego konkurencja, jest językiem ogólnego zastosowania. Oznacza to, że gdy poznasz podstawy Pythona, możesz zająć się praktycznie każdą dziedziną związaną z programowaniem. Musisz tylko poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą danej dziedziny. A w jakich dziedzinach Python jest teraz najpopularniejszy?

„Trzy główne dziedziny, w których Python jest obecnie najczęściej używany to web development, data science oraz szczególnie ostatnio modna, sztuczna inteligencja” – wyjaśniał Mateusz Tomczyk, Python Developer, w raporcie portalu justjoin.it „Zarobki 2023, oczekiwania 2024 w branży IT”.

Za nauką Pythona przemawia także łatwość jego opanowania. Python często określany jest jednym z najłatwiejszych języków programowania, szczególnie ze względu na bardzo prostą składnię. Z drugiej strony zdarza się, że programiści przyzwyczajeni do innych, bardziej tradycyjnych języków, uważają zmianę na Pythona za trudną. Jego prostota bywa zniechęcająca, gdy ktoś jest przyzwyczajony do tradycyjnej składni.

Ile zarabia programista Pythona i czy to dla Ciebie dużo?

Raport justjoin.it wskazuje, że programiści Pythona byli trzecią najlepiej opłacaną grupą branży IT w 2023 roku wśród pracowników z umową o pracę.

„W ubiegłym roku Python developer średnio zarabiał 16,3 tys. zł brutto na umowie o pracę i 17,2 tys. zł netto na B2B. Najlepszym oferowano nawet ponad 60 tys. zł miesięcznie” – czytamy w raporcie. To kwoty, które mogą niejedną osobę skusić na rozwinięcie się w kierunku Python Developera. Ale czy to oznacza, że Python jest najlepszym językiem do rozpoczęcia kariery programowania?

W indeksie Tiobe możemy dostrzec też mniej znane języki programowania. Listę najpopularniejszych stu języków zamyka Zig, Wolfram i VHDL. W drugiej pięćdziesiątce wyróżniają się też Erlang, Modula-2, Clojure, ABL i wiele więcej. Czy tak daleka pozycja w indeksie oznacza, że to języki, którymi nie warto się interesować? Niekoniecznie.

Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!

Język programowania to tylko narzędzie (ale nie wszystko jest gwoździem)

Język programowania jest tylko narzędziem, służącym do wykonania konkretnego zadania. W przypadku języków ogólnego zastosowania (Python, Java) ich popularność wynika z tego, że sprawdzają się w naprawdę wielu sytuacjach.

Tak jak w popularnym powiedzeniu Abrahama Maslowa: „dla człowieka, który ma tylko młotek, wszystko, co napotyka, zaczyna wyglądać jak gwóźdź”. Istnieją jednak specyficzne sytuacje, gdy nasz młotek okazuje się nie pasować do napotkanych gwoździ. A konkretniej – istnieją stare programy komputerowe albo konkretne problemy, gdy rzadki język okazuje się najcenniejszym i najbardziej dochodowym.

Przykładowo w raporcie Stackoverflow z 2022 roku o najlepiej płatnych językach programowania pierwszą pozycję zajmuje Clojure z zarobkami 106 644$ rocznie (język, który w indeksie Tiobe znajduje się w drugiej pięćdziesiątce). Tuż za nim jest Erlang z zarobkami rzędu 103 tys. dolarów rocznie (w indeksie Tiobe 43 pozycja). Dla porównania w tym samym raporcie Python znajduje się bliżej końca listy z zarobkami „zaledwie” 71 105$. Skąd te różnice?

Powszechność i popularność języka sprawia, że choć łatwo znaleźć pracę, to nie jest się kimś wyjątkowym na rynku. Rzadkie, mniej popularne języki zwykle są trudniejsze i wiążą się z trudnością w znalezieniu pracy. Gdy jednak już ją znajdziemy… Okaże się, że firma gotowa jest zapłacić nam niemałą fortunę, byśmy tylko utrzymali sprawność ich systemu.

Kiedy studiowałam na Politechnice, krążyła wśród studentów anegdota (jak każda anegdota, podobno prawdziwa) o rzadkich językach wykorzystywanych w bankowości i specjalistach, których liczbę można policzyć na palcach. Ich zarobki rozpalały naszą wyobraźnię.

Python najpopularniejszym i najbezpieczniejszym (dla Ciebie?) językiem programowania

Python utrzymuje pozycję najpopularniejszego języka programowania, a co za tym idzie, jego nauka z dużym prawdopodobieństwem pomoże znaleźć pracę. Ważniejszy jest jednak wybór interesującej nas specjalizacji (technologie internetowe, AI itd.) i poszerzanie wiedzy w tym kierunku, niż skupianie się na jednym języku. A jeśli chcemy mierzyć wysoko, a ryzyko nam niestraszne – możemy spróbować mniej popularnych języków. To może być ciekawa przygoda, choć sukcesu nikt nie zagwarantuje.

Przeczytaj też: Java – czy warto się jej uczyć? Ten raport pokazuje, że tak!

Autor zdjęcia: Buffik

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon