8 maja 2024

Praca projektowa – niezła satysfakcja z pracy, ale są i bolączki

Praca projektowa ma istotne zalety, takie jak możliwość wykonywania zadań zdalnie czy też stosunkowo wysokie wynagrodzenie. To sprawia, że satysfakcja z pracy w takiej formule jest na dość wysokim poziomie. I to pomimo pewnych bolączek, z brakiem stabilności i dostępu do świadczeń dodatkowych na czele.

Jak pokazuje raport Hays o formach pracy zewnętrznej pracowników umysłowych (takich jak praca tymczasowa, B2B, outsourcing procesów czy projekty tymczasowe), satysfakcję z takiej formy umowy wyraziło trzy czwarte osób funkcjonujących w tej formule. Tylko dla 6% ocena satysfakcji była zła lub bardzo zła.

Zalety? Praca zdalna i zarobki. Ale brak stabilności boli

Jakie są źródła zadowolenia? Najczęstsze to możliwość pracy w modelu w pełni zdalnym oraz wynagrodzenie – oba są wymieniane przez 55% osób wykonujących pracę projektową. Dla niemal połowy badanych zaletą jest możliwość zdobycia doświadczeniach w nowych obszarach – bo każdy projekt może dotyczyć innego tematu. Znaczenie mają również elastyczność czasu pracy i szybkość procesu rekrutacyjnego, wymieniane przez 38-39% osób.

Największą bolączką jest z kolei brak stabilności, wspominany przez przeszło połowę osób przepytanych przez Haysa. Problemem jest też brak dostępu do świadczeń dodatkowych (takich jak prywatna opieka medyczna), które często są benefitem dla pracowników zatrudnianych na umowę o pracę.

Przeczytaj też: Dlaczego warto pracować w IT? Nie tylko kasa. Ciekawy projekt, zdalna praca, benefity

Praca projektowa najczęstsza w IT i administracji

Jakich specjalizacji najczęściej dotyczy praca kontraktowa? Tutaj oczywiście w czołówce jest IT, gdzie z powodów podatkowych preferowany jest B2B. Równie wysoko jest administracja (obie specjalizacje wskazywało 31% badanych firm), gdzie częstsza jest z kolei praca tymczasowa. Nieco rzadziej wspominane są obsługa klienta oraz finanse i księgowość.

Niedawno pisaliśmy o tym, że nowe przepisy mogą jeszcze zwiększyć atrakcyjność B2B dla pracowników IT. Mimo to wzorst liczby zakładany jednoosobowych działalności gospodarczych przez informatyków spowalnia.

Dowiedz się, dlaczego informatyków na działalności gospodarczej przybywa, ale coraz wolniej.

Firmy wykorzystujące pracę projektową najczęściej (48%) robią tak ze względu na zwiększony popyt na ich produkty lub usługi, a więc wtedy, gdy proces tradycyjnej rekrutacji trwałby zbyt długo albo gdy zwiększony popyt jest tylko tymczasowy.

Dla niemal co trzeciej firmy jest to możliwość zapewnienia elastyczności w zarządzaniu kosztami zatrudnienia lub możliwością ominięcia blokady etatów. W przypadku co czwartej firmy praca projektowa jest wybierana dla zapewnienia odpowiednich kompetencji dla konkretnych projektów.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon