Jak podaje w swoim comiesięcznym raporcie firma doradcza Grant Thornton, liczba lipcowych ogłoszeń o prace na poziomie 297.782 była o 4% wyższa niż przed rokiem, choć preferowana przez firmę średnia trzymiesięczna – wygładzająca miesięczne fluktuacje) wciąż jest na lekkim minusie, choć i tu zmiana jest najwyższa od 10 miesięcy.

„Pierwszy od ponad roku wzrost rok do roku liczby ofert pracy może zwiastować kolejne wzrosty w następnych miesiącach. Jest to zbieżne z naszymi prognozami makroekonomicznymi, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu zanotuje dodatnią dynamikę” – napisał Grant Thornton.
Liczba ofert pracy w IT nadal spada
Niestety, pozytywne trendy nie dotarły jeszcze do IT, choć i tu mamy sygnały, że najgorsze jest już za nami.
Liczba ofert pracy w sektorze wyniosła 1652 w lipcu i choć było to o 15% mniej niż przed rokiem, to był to najwyższy odczyt od stycznia tego roku. Pamiętajmy jednak, że to lekkie odbicie w ostatnich miesiącach przyszło po przeszło dwóch latach spadków. Jeszcze w lipcu 2022 roku liczba ofert w sektorze wynosiła niemal 3000, a więc była niemal dwukrotnie wyższa niż obecnie.
Jak widać, prawdopodobnie wciąż nie ziściła się prognoza Manpower o wzroście liczby etatów w IT w III kwartale.
W największej dla IT kategorii – programistów – liczba nowych ofert wyniosła 1310 i była najwyższa od lutego bieżącego roku. Wciąż jest to 16% mniej niż rok temu i 48% mniej niż dwa lata temu.
Nieco lepiej wyglądają trendy dla administratorów systemów IT. Liczba ofert na poziomie 320 była najwyższa od lipca zeszłego roku i tylko 10% niższa niż przed rokiem. Również różnica do dobrych czasów w roku 2022 nie wygląda równie dramatycznie źle. Tu spadek wyniósł niecałe 21%, istotnie lepiej niż w przypadku programistów.
Oczywiście ofert dla programistów wciąż jest istotnie więcej niż dla administratorów, ale też konkurencja jest silniejsza a trendy wciąż gorsze. Jeśli więc rozważasz karierę w IT, administracja systemów może być opcją wartą rozważenia.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3, w tekście – Grant Thornton