12 czerwca 2024

Nadchodzi odbicie w etatach IT? Tak twierdzi Manpower

Nadchodzi odbicie w etatach IT? Tak wynika z raportu Manpower – prognoza netto zatrudnienia w sektorze na III kwartał wynosi +22%. Tymczasem jeszcze kwartał wcześniej wynosiła tylko +8%. Poprawa w IT nie jest wyjątkiem – wzrosty zatrudnienia planują wszystkie monitorowane przez Manpower sektory.

Czym jest prognoza netto zatrudnienia? Manpower wylicza ją jako różnicę między procentem firm planujących zwiększyć zatrudnienie a procentem tych, które planują je zmniejszyć. Manpower co prawda wprowadza pewne korekty na czynniki sezonowe – zwykle na przykład więcej zatrudnia się wiosną niż zimą – ale te nie odgrywają w IT większej roli.

Odbicie w etatach IT już w III kw.

Mamy więc istotnie więcej firm IT planujących w III kwartale zwiększyć zatrudnienie niż tych planujących redukcje etatów. Kwartał temu ta przewaga była o wiele mniejsza.

„Wysoką prognozę netto zatrudnienia w III kwartale tego roku przewidują też firmy IT, co bardzo cieszy, ponieważ obszar ten do niedawna borykał się z wieloma wyzwaniami, niemałymi redukcjami. Świat nieuchronnie pędzi w kierunku sztucznej inteligencji, nowych technologii, do czego niezbędni są specjaliści zarządzający i implementujący tego typu rozwiązania” – odnotowuje Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

Ostatni raz prognoza zatrudnienia netto dla IT była wyższa od obecnego poziomu równo rok temu. Wyniosła wówczas +26%.

O tym, że sytuacja w branży IT pod względem zatrudnienia nie wyglądała ostatnio różowo pisała niedawno Sylwia Błach.

Szukasz pracy? Zdobądź umiejętności AI

Specjaliści od sztucznej inteligencji mogą znaleźć pracę również poza sektorem IT. Na przykład, jak odnotowuje Manpower, motoryzacja wprowadza automatyzację i robotyzację. Poszukuje więc talentów wyposażonych w umiejętności z zakresu AI i innych nowych technologii. Ale umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji przydadzą się również w innych sektorach.

„Talenty chcące pozostać atrakcyjnymi na rynku pracy powinny niezmiennie stawiać na rozwój kompetencji, poznanie elementów sztucznej inteligencji, pozostać otwartymi na reskilling oraz upskilling” – mówi Walenczak.

Ze znalezieniem pracy generalnie nie powinno być trudno. Prognoza netto dla polskiego rynku pracy to +14%. A według raportu Manpower ze stycznia, ok. 70% firm w Polsce odnotowuje brak rąk do pracy. Ta liczba zapewne specjalnie się nie zmieniła.

Źródło zdjęcia: Mariana Pedroza/Lummi

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon