27 marca 2024

Komunikatory internetowe – który wybrać? Messenger, WhatsApp, Discord, może inny? Porównujemy ich możliwości!

Komunikatory internetowe to w XXI wieku narzędzie niezbędne. Korzystamy z nich zarówno w pracy, jak i w kontaktach prywatnych. Wybierając komunikator, często kierujemy się tym, który z nich jest najpopularniejszy wśród naszych znajomych. Ale co jeszcze, oprócz dzwonienia, pisania i rozmów wideo mogą nam zaoferować poszczególne aplikacje? I która z nich najlepiej odpowie na nasze potrzeby?

Czytasz trzeci artykuł w ramach cyklu „Polacy kochają komunikatory internetowe!”. Z poprzednich części dowiedziałeś się, jakie są najpopularniejsze komunikatory do zastosowań prywatnych i biznesowych w Polsce oraz na co zwracać uwagę, wybierając swoją ulubioną aplikację. W tej części szczegółowo opowiem o kilku z nich. Poznasz podstawowe różnice pomiędzy najpopularniejszymi komunikatorami internetowymi i zdecydujesz, który z nich wybrać do pracy, a który do spraw prywatnych.

Przyjrzałam się 5 najpopularniejszym komunikatorom internetowym według badania Mediapanel opracowanych przez WirtualneMedia. Sprawdzam też, które komunikatory internetowe są najpopularniejsze na świecie i czy te wyniki mają przełożenie na ich pozycję w Polsce.

Facebook Messenger – najbardziej uniwersalny komunikator internetowy do kontaktu z rodziną i znajomymi

Komunikator znany jako Messenger, wiele lat temu stanowiący część Facebooka, dziś zyskuje sławę jako odrębna aplikacja do komunikacji. Choć założenie konta na Messengerze wymaga posiadania konta na Facebooku, to każdy może zawiesić konto na FB, zostawiając sobie wyłącznie dostęp do Messengera.

Według wyników badań Mediapanel opracowanych przez Wirtualnemedia.pl jest to najpopularniejszy komunikator w Polsce – we wrześniu 2023 roku korzystało z niego 18,92 miliona Polaków. Messenger cieszy się przede wszystkim zainteresowaniem związanym z popularnością Facebooka jako platformy społecznościowej. Użytkownik Facebooka dostęp do Messengera dostaje niejako „w pakiecie”.

Facebook Messenger oferuje wszystkie najważniejsze funkcje, jakie powinien posiadać komunikator: możliwość czatów pisanych, głosowych, wideo, tworzenia grup itd. To, co wyróżnia go na rynku, to ciągle pojawiające się nowości. Nowe funkcje mogą przyciągać nowych użytkowników, a nawet zmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze znajomymi. Jednocześnie ich nadmiar może zniechęcać, bo Messenger staje się coraz bardziej złożony.

Do ciekawych rozwiązań, które znajdziesz w Messengerze, należą: system informowania o tym, czy wiadomość została odczytana, możliwość personalizacji wyglądu czatu, wysyłanie znikających wiadomości.

Co nowego w Facebook Messenger?

Kanały nadawcze są jedną z najświeższych funkcji – pozwalają na utworzenie swego rodzaju grupy, w której tylko wybrana Strona na Facebooku (czyli firma, marka, influencer itd.) może wysyłać wiadomości, a inni mogą na nie reagować.

Szyfrowanie end-to-end to funkcja zwiększająca bezpieczeństwo komunikacji. Messenger często był krytykowany za brak odpowiednich szyfrowań, teraz programiści postanowili dogonić konkurencję. Funkcja stopniowo wprowadzana jest wszystkim użytkownikom, więc jeśli jeszcze jej nie masz – wkrótce może Cię zaskoczyć okno z prośbą o stworzenie kodu pin.

Google Meet / Chat – mariaż rozwiązań biznesowych z codziennymi próbuje podbić rynek

Komunikatory internetowe od Google’a (Google Hangouts, Meet i Chat) cieszą się zainteresowaniem zarówno w obszarze prywatnym, jak i zawodowym. Popularność Google Meet, aplikacji do wideokonferencji, wzrosła w czasach pandemii. Niepewny 2021 rok był też rokiem innowacji, które pozwoliły komunikatorom od Google’a wywalczyć sobie przestrzeń na arenie najpopularniejszych aplikacji do komunikacji.

We wrześniu 2023 roku aplikacje od Google’a mogły pochwalić się ponad 16 milionami użytkowników w Polsce. Dane nie pokazują, którzy z nich korzystali z darmowego, a którzy z płatnego pakietu. Bo choć Google za darmo oferuje bardzo wiele, to podobnie jak Microsoft Teams (które znajdziesz na końcu tej listy) swoje prawdziwe możliwości odkrywa dopiero po uiszczeniu opłaty.

Darmowe komunikatory od Google’a – czy warto?

Czy w takim razie komunikatory internetowe od Google’a w wersji darmowej są przydatne? Zdecydowanie tak. Najpopularniejszy Meet pozwala na tworzenie wideokonferencji. Jeśli rozmawiasz z kimś 1 na 1, możesz wymieniać się poglądami przez całą dobę. Przy większej liczbie osób czas ten spada do godziny, co dla wielu spotkań jest wystarczające.

Choć cytowane statystyki skupiają się na wszystkich komunikatorach od Google’a, to Hangouts i Chat w Polsce zdają się cieszyć dużo mniejszą popularnością. I to nie tylko spostrzeżenia wynikające z mojej bańki informacyjnej – w sieci można znaleźć wiele opracowań na temat walki Google’a o popularność ich czatu. Uprzedzając fakty: walki przegranej. A jednak Google Chat posiada funkcje, które mogłyby wzbudzić zainteresowanie Polaków! Jedną z nich są kontekstowe podpowiedzi – aplikacja potrafi zasugerować, co chcemy napisać dalej. Funkcję tę powinni kojarzyć wszyscy użytkownicy Gmaila. Biorąc pod uwagę statystycznie rosnącą liczbę błędów popełnianych przez Polaków w sieci, komunikator internetowy, który czyta nam w myślach i pisze treść w naszym imieniu, zdaje się świętym Graalem.

WhatsApp – aplikacja (nie)tylko do dzwonienia, z której pewnie korzysta Twój lekarz

Według danych z portalu Statista WhatsApp jest trzecią najpopularniejszą siecią społecznościową na smartfony. I pierwszym w tym zestawieniu komunikatorem internetowym na świecie. Korzystają z niego dwa miliardy użytkowników! Tym samym wyprzedza Facebook Messengera, choć w Polsce wciąż ma mniej użytkowników niż konkurent. Czy jednak możemy mówić o konkurencji, gdy obie aplikacje należą do giganta technologicznego – firmy Meta? Z jednej strony cel przyświecający powstaniu WhatsAppa był zupełnie inny niż ten, którym kierowali się twórcy Messengera. Z drugiej strony, odkąd WhatsApp należy do Mety, tematyka prywatności danych zaczęła budzić duże wątpliwości.

WhatsApp początkowo powstał jako zamiennik dla SMSów. W czasach, gdy zagraniczne pakiety telefoniczne były drogie, WhatsApp umożliwiał darmowe komunikowanie się ze znajomymi z całego świata. Na tym też zbudował swoją popularność.

Co potrafi WhatsApp?

Obecnie WhatsApp oferuje wszystko to, co najpopularniejsze komunikatory internetowe, w tym dzwonienie, pisanie, rozmowy grupowe. Na WhatsAppie znajdziesz też kanały nadawcze, a nawet opcję zakupów (to właśnie tutaj konta firmowe mogą zaprezentować swoje usługi lub produkty).

Cechą charakterystyczną WhatsAppa jest połączenie się z książką telefoniczną w naszym smartfonie. Tym samym Twoim identyfikatorem (i identyfikatorami Twoich znajomych) jest numer telefonu. To wygodne rozwiązanie ułatwiające kontakt z ludźmi, z którymi z jakichś powodów nie chcemy się łączyć przez prywatne konto na Facebooku i inne komunikatory. WhatsApp stał się też popularnym narzędziem do kontaktu między dostawcami usług a ich klientami, na przykład między pacjentem a lekarzem.

Discord – aplikacja nie tylko dla graczy z kanałami głosowymi z prawdziwego zdarzenia!

Discord powstał jako komunikator internetowy dla graczy. Jego popularność wynikała z tego, że umożliwiał kontakt głosowy graczom z całego świata w trakcie gier online. Dziś wykorzystywany jest w tych samych celach co inne popularne komunikatory – do dzwonienia, pisania, wideorozmów.

Według danych cytowanych przez WirtualneMedia Discord w Polsce znajduje się na czwartym miejscu pod względem liczby realnych użytkowników. Szacuje się, że korzystają z niego ponad 4 miliony mieszkańców Polski. Natomiast na całym świecie jest ponad 175 milionów aktywnych użytkowników Discorda według danych podanych przez Business of Apss!

Struktura Discorda różni się od struktur aplikacji wspomnianych wcześniej. Każdy użytkownik może utworzyć swój serwer lub dołączyć do innego serwera. To rodzaj wirtualnej „grupy”, w ramach której można zakładać pojedyncze kanały („czaty”). Istnieją dwa rodzaje serwerów. Serwer dla znajomych, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla małej, zamkniętej grupy osób. Natomiast istnieją też serwery społeczności, do których można dołączać.

Kanały głosowe – cecha Discorda, której nie znajdziesz u konkurencji!

Cechą wyróżniającą Discorda spośród innych komunikatorów internetowych są kanały głosowe. W przeciwieństwie na przykład do WhatsAppa, gdzie – żeby z kimś porozmawiać głosowo – trzeba do tej osoby zadzwonić, na Discordzie wystarczy wejść na kanał głosowy… i już można mówić. Poszczególne kanały głosowe przypisane są do konkretnych serwerów, co daje nam pewność, że naszymi rozmówcami będą albo znajomi, albo ludzie należący do lubianej przez nas społeczności.

Microsoft Teams – kombajn dla biznesu, który przyda się też w rodzinnych projektach

Ponad 2 miliony – ta liczba będąca liczbą aktywnych użytkowników Microsoft Teams w Polsce zamyka ranking pięciu najpopularniejszych komunikatorów internetowych.

Pojawienie się Microsoft Teamsa w tym zestawieniu może jednak wydawać się kontrowersyjne, ponieważ wielu z nas kojarzy Teams przede wszystkim z aplikacją dedykowaną wideokonferencjom. Tymczasem Microsoft Teams oferuje wszystko to, co inne komunikatory internetowe, w tym czaty na kanałach i zespołach, przesyłanie plików, czat tekstowy.

Jednakże Microsoft Teams jest aplikacją zdecydowanie bardziej nakierowaną na biznes. Widać to po profilu reklamowym aplikacji, rozbudowanych pakietach cenowych (dla małych firm, dla dużych firm) i funkcjonalnościach przydatnych w biznesie: integracji z chmurą, oprogramowaniem biurowym itd. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by używać Teamsa ze znajomymi lub rodziną (dla rodzin dedykowany jest pakiet Family).

Co wyróżnia Teams na tle komunikatorów internetowych?

Duży nacisk na wideo spotkania, w tym możliwość zaplanowania spotkania w przyszłości i wpisania go wszystkim uczestnikom do kalendarza. Teams wyśle nawet przypomnienie, gdy nadejdzie czas. Przydatne są też takie opcje jak podnoszenie ręki, dzięki którym nie wejdziesz w słowo rozmówcy, oraz tablica Whiteboard, czyli stworzenie współdzielonej „kartki” na wspólne rysunki, notatki, burze mózgów. Nietypową w innych komunikatorach opcją jest możliwość formatowania tekstu – możesz odpowiednio zmienić rozmiar, grubość i krój czcionki, by zaakcentować wiadomość. A to tylko fragment możliwości, które oferuje kombajn od Microsoftu.

Który komunikator internetowy wybrać?

Który lubisz najbardziej? A może Twój ulubieniec jest spoza tej piątki?

Autor grafiki: Ilusiku studio

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon