20 marca 2024

Projektujesz aplikacje? Nowość od Microsoftu sprawi, że będą działały szybciej

Microsoft prezentuje Garnet – nową technologię, która ma przyspieszyć działanie aplikacji. Garnet przedstawiany jest jako szybszy magazyn pamięci podręcznej (cache). Jego znajomość może przydać się każdemu software house’owi. Czy z nowym cache Twoje aplikacje dosłownie wyprzedzą konkurencję? Sprawdźmy.

Garnet to next-gen’owe rozwiązanie tworzone przez Microsoft od 2021 roku. Zadanie, które badacze Microsoft postawili przed sobą, dotyczyło zwiększenia wydajności pamięci podręcznej. Parametry Garnet wyróżniają się lepszą skalowalnością i przepływnością, co ma prowadzić do oszczędności kosztów utrzymania aplikacji i usług.

Garnet został zaprojektowany tak, by osiągał najwyższą wydajność na systemach Linux i Windows. Obsługuje szeroką gamę interfejsów API, komunikację TLS, tryb pracy klastra i wiele innych użytecznych rozwiązań technologicznych, niezbędnych w czasach wzrostu chmury obliczeniowej.

Więcej o możliwościach oferowanych przez tę technologię przeczytasz na: Przedstawiamy Garnet — szybszy magazyn pamięci podręcznej nowej generacji typu open source do przyspieszania działania aplikacji i usług – Microsoft Research

Dlaczego potrzebujemy systemów magazynów pamięci podręcznej?

Nowe systemy magazynów pamięci podręcznej zajmują programistów od wielu lat. Zapewnienie aplikacjom wydajności i szybkości działania to najlepszy sposób na pozyskanie i utrzymanie klientów. Dane są bezwzględne.

Według badań Google cytowanych przez portal Widoczni.pl 40% internautów opuszcza strony ładujące się dłużej niż 3 sekundy. Co więcej, aż 79% użytkowników przyznaje, że jeśli są niezadowoleni z działania witryny, spada prawdopodobieństwo, że ponownie dokonają tam zakupu.

Warto zestawić to z informacją, że niemal połowa (47%) internautów oczekuje, że strona załaduje się w 2 sekundy”. W oczywisty sposób oznacza to, że programista tworzący aplikacje webowe itd. Musi uwzględnić cierpliwość użytkowników. A dane mówią wprost, że użytkownicy internetu są w gorącej wodzie kąpani.

Co to jest cache – magazyn pamięci podręcznej?

Właśnie ze względu na potrzebę przyspieszenia działania aplikacji, powstają systemy magazynów pamięci podręcznej. Co to jest cache? Cache, inaczej pamięć podręczna, to mechanizm umożliwiający przetrzymywanie części danych niezbędnych do działania strony www w pamięci o lepszych parametrach dostępu.

Mówiąc prościej, oznacza to tyle, że gdy wchodzisz na wybraną stronę lub korzystasz z aplikacji webowej, pierwsze jej załadowanie zajmie najwięcej czasu. Jeśli jednak aplikacja korzysta z systemów cache (a dobre praktyki programistyczne zakładają, że należy korzystać) to każde kolejne ładowanie jest szybsze, ponieważ część danych już jest lokalnie przechowywana w cache Twojej przeglądarki (czyli na Twoim komputerze).

Jak używać cache? Sprawdź Garnet – szybkość aplikacji znacząco wzrasta!

Według przeprowadzonych przez Microsoft badań, Garnet znacząco zwiększa szybkość aplikacji. Z wykresów jasno wynika, że opóźnienie Garnet jest znacząco niższe w porównaniu z innymi popularnymi systemami. Garnet wygrywa także przy pomiarach przepływności.

Jak przyspieszyć działanie aplikacji? Wykorzystaj cache!

Dlaczego Garnet – system magazynów pamięci podręcznej jest tak ważnym dla software house’ów i programistów rozwiązaniem? Odpowiedź jest prosta. Microsoft udostępnił Garnet zupełnie za darmo, na GitHub, jako open source (Open source, czyli otwórz się na otwarte oprogramowanie (homodigital.pl)).

Badacze z Microsoftu liczą na to, że programiści zaczną korzystać z nowego systemu i jednocześnie pomogą w jego rozwoju. Prowadzi to do prostych wniosków: kto skorzysta z Garnet, tego aplikacje będą działać szybciej. I w ten sposób wygra wyścig o klienta.

Autor zdjęcia:  PX Media

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon