22 marca 2024

Wszystkie media społecznościowe w jednej aplikacji? Meta wprowadza Threads do Fediwersum!

„Jeden, by wszystkimi rządzić, jeden, by wszystkie odnaleźć” – napisał J.R.R. Tolkien w swojej kultowej sadze. Dziś te słowa stają się bardziej aktualne, niż mogłoby nam się wydawać. Meta właśnie wprowadza Threads do Fediwersum. Po co?  Żebyśmy za pomocą jednej aplikacji mogli korzystać ze wszystkich mediów społecznościowych!

Meta właśnie ogłosiła udostępnienie wersji beta Threads, w ramach której użytkownicy będą mogli przeglądać, śledzić i publikować w Fediwersum. Co to jest Fediwersum? Fediwersum to zbiór niezależnych od siebie serwisów społecznościowych. Korzystają one z protokołów umożliwiających wzajemne interakcje. Fediwersum znamy też pod: nazwą zdecentralizowane sieci społecznościowe. Dokładne założenia stojące za tą technologią wyjaśnialiśmy w artykule: Zdecentralizowane Sieci Społecznościowe – czy to odpowiedź na… (homodigital.pl)

Od początku istnienia Threads (czytaj też: Czy nasz biznes potrzebuje konta na Threads w Polsce? (homodigital.pl)), Meta zapowiada, że Threads dołączy do Fediwersum. Dziś już wiemy, że dzieje się to za pomocą protokołu ActivityPub.

Co to znaczy, że Threads jest w Fediwersum?

Co to w praktyce oznacza dla użytkowników aplikacji Threads od Meta? Otóż teraz każdy, kto ma dostęp do wersji beta może za pomocą jednej aplikacji korzystać z różnych platform społecznościowych dostępnych w ramach zdecentralizowanych sieci społecznościowych. Obecnie są to użytkownicy z obszaru Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii, ale pewnie ta lista zostanie szybko rozszerzona. 

Koniec z zakładaniem osobnych profili na różnych platformach! Dzięki Fediwersum, korzystając z Threads, będziesz mógł udostępniać swoje posty na innych platformach. M.in. na popularnym Mastodon (czytaj też: Czy Mastodon jest bezpieczny?  (homodigital.pl)), PeerTube, Friendica.

Jak działa Fediwersum i ActivityPub w Threads?

Dzięki profilom federacyjnym użytkownicy Threads mogą publikować, śledzić, komentować i udostępniać treści pomiędzy różnymi platformami społecznościowymi. By to było możliwe, Threads wykorzystuje protokół ActivityPub. Jest to otwarty, zdecentralizowany protokół sieci społecznościowej zbudowany przez W3C. ActivityPub działa jako protokół serwer-serwer i umożliwia ludziom komunikacje i łączenie się niezależnie od wybranego serwera.

Czy pierwsza platforma federacyjna od Meta zaburzy wolność w Fediwersum?

Nie bez powodu Fediwersum i Web3 nazywane są przyszłością internetu, choć nadciąga już Web 4.0 (Web 4.0 – Internet czwartej generacji. Czy jest się czego bać? (homodigital.pl)). Głównym założeniem zdecentralizowanych mediów społecznościowych jest odejście od dużych korporacji.

Jak pisaliśmy w artykule: „Teoretycznie Web3 ma dać władzę każdemu z nas. Zdecentralizowane sieci społecznościowe opierają się na możliwości przenoszenia się między instancjami o różnych politykach prywatności. Dużym sukcesem jest to, że nie jesteśmy sztywno związani z jedną dużą korporacją. Nie zapominajmy, że nadal każda instancja ma właściciela. A co za tym idzie – nadal korzystamy z „czyjegoś” miejsca”.

W sytuacji, gdy do gry wkracza Meta i Threads, założenia stojące za wolnością w Fediwersum chwieją się już w posadach.

Autor zdjęcia: issaronow

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon