Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
12 lutego 2021

Internetowe Konto Pacjenta — IKP to prawdziwa rewolucja w Służbie Zdrowia?

Papierowa recepta i milion pytań, które — jak na złość — pojawią się dopiero po powrocie od lekarza. Co on tam właściwie nabazgrał? Zamiast brać w rękę lupę i bawić się w grafologa wystarczy odpalić Internetowe Konto Pacjenta. Mocno reklamowane IKP ma zmienić Służbę Zdrowia. Czy to się może udać? 

Papierowa recepta i milion pytań, które — jak na złość — pojawią się dopiero po powrocie od lekarza. Co on tam właściwie nabazgrał? Zamiast brać w rękę lupę i bawić się w grafologa wystarczy odpalić Internetowe Konto Pacjenta. Mocno reklamowane IKP ma zmienić Służbę Zdrowia. Czy to się może udać? 

To furtka do historii całej naszej przygody z Narodowym Funduszem Zdrowia. Bez ruszania się z kanapy otrzymujecie dostęp do wszystkich wystawionych wcześniej recept, zaleceń lekarza po ostatniej wizycie czy informacji o tym, ile do tej pory musiał wyłożyć na was NFZ. 

Składając wnioski online, oszczędzacie też czas nie czekając w kolejkach. Przez Internetowe Konto Pacjenta wyrobicie też tak zwaną kartę EKUZ. Dzięki niej będziecie mogli skorzystać z publicznej służby zdrowia w każdym zakątku Europy.

Dziś na łamach Homodigital sprawdzamy, co dokładnie daje konto pacjenta, jak je założyć i czy w ogóle warto je mieć.

Internetowe Konto Pacjenta i Wirtualna apteczka, czyli odświeżenie pamięci po wizycie u lekarza

To co on mi właściwie przepisał i jak ja mam to brać? Nikt nie musi już rozszyfrowywać lekarskich bazgrołów. Lekarze mają już obowiązek wystawiania tzw. e-recept, a was dzieli od nich kilka kliknięć. Wystarczy odpalić Internetowe Konto Pacjenta i wybrać zakładkę Apteczka.

To tam znajdziecie listę wystawionych dla was leków i informacje o ich poprawnym dawkowaniu. To jednak nie wszystko. Gdy przyjdzie czas na wykupienie lekarstw, możecie też pobrać na telefon receptę w wersji elektronicznej i pokazać kod kreskowy w aptece. 

Leki możecie też kupić, podając w placówce swój numer PESEL i specjalny kod. Powinien on przyjść do was SMS-em, gdy lekarz wystawi receptę w systemie.

Źródło: Pacjent.gov

Warto dodać, że jeśli na stałe przyjmujecie jakiś lek, nie musicie za każdym razem fatygować się do lekarza. Wystarczy zadzwonić do przychodni i poprosić o wystawienie e-recepty. Będziecie mogli ją wtedy odebrać przez Internetowe Konto Pacjenta lub SMS-em.

IKP, czyli co mi ten lekarz zalecił? 

Proszę się też wysypiać, pić co najmniej półtora litra wody dziennie i od czasu do czasu przejść się na spacer. Często zapominamy o poradach naszego lekarza, nawet gdy jest ich niewiele. 

Jest jednak na to sposób, wystarczy poprosić lekarza, by wszystkie dodatkowe zalecenia umieszczał w tzw. uwagach do wizyty. Wtedy będziecie mogli przeczytać o nich w zakładce Historia Leczenia.

To jednak nie koniec. Dzięki IKP i wspomnianej zakładce możecie szybko sprawdzić, jak nazywa się ten dobry lekarz, który pomógł wam w zeszłym roku szybko uporać się szybko z choróbskiem, kiedy ostatnio byliście u laryngologa albo jakie leki podano wam podczas wizyty na SOR-ze. Zamiast domowego archiwum wystarczy więc mieć Internetowe Konto Pacjenta.

Szybka konsultacja z lekarzem bez wychodzenia z domu

Jest grubo po zamknięciu przychodni, a ty potrzebujesz leków lub zwolnienia? Jeśli założysz Internetowe Konto Pacjenta to masz szansę zobaczyć się z lekarzem bez ruszania się sprzed komputera. Wystarczy wypełnić specjalny formularz i umówić się na szybką konsultację lekarską lub pielęgniarską online. To opcja dostępna siedem dni w tygodniu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Podczas takiej rozmowy możecie: omówić wyniki badań, skonsultować niepokojące objawy, poprosić o receptę na stale przyjmowane leki czy zdobyć elektroniczne zwolnienie.

Źródło: Pacjent.gov

Jak to rozwiązanie działa w praktyce? Wszystko zależy od tego, ile osób potrzebuje w danym momencie pilnej porady lekarskiej. Czas oczekiwania wynosi od kilku minut do paru godzin. 

Gdy przyjdzie wasza kolej otrzymacie mailem link do konferencji przez Google Meet, ale też numer telefonu. Możecie go wykorzystać, by dołączyć do rozmowy.

To bardzo przydatna funkcja, bo w ten sposób z porady może skorzystać was dziadek albo inna starsza osoba, która nie korzysta na co dzień z komputera. Wystarczy zarejestrować taką osobę przez formularz i gdy przyjdzie kolej, przekazać jej numer telefonu do lekarza.

Czytaj też: Jak technologie pomagają w opiecie nad starszymi? 

Internetowe Konto Pacjenta: wgląd w zdrowie dziadka i dziecka

Chcecie mieć zdrowie bliskich pod kontrolą albo udostępnić informacje o swoim leczeniu lekarzowi, żonie czy farmaceucie? Zajrzyjcie do zakładki uprawnienia.

Tam przeczytacie o receptach i wizytach lekarskich waszego dziecka. Ale to nie wszystko, możecie też zajrzeć do dokumentacji medycznej każdej osoby, która wam ją udostępni.

Warto wypełnić tę zakładkę, szczególnie gdy macie partnera, a nie męża/żonę. Jeśli wprowadzicie jego dane, będzie mógł on spytać o wasze zdrowie, gdy traficie na przykład do szpitala.

IKP – jak zalogować się w 10 sekund, a nie 60 min?

Jeśli z bankowością elektroniczną jesteście za pan brat to dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, możecie uzyskać w kilka sekund. Wystarczy wejść na stronę portalu i zalogować się przez tak zwany profil zaufany, czyli przykładowo poprzez stronę waszego banku. Z tej opcji mogą skorzystać klienci między innymi: PKO, MBanku, Santander czy Millenium. 

Źródło: Pacjent.gov

Schody pojawiają, gdy nasz bank nie znajduje się na liście lub gdy zalogować chce się senior, który o bankowości elektronicznej słyszał tyle, co nic

Wtedy koniecznie będzie założenie profilu zaufanego, a następnie potwierdzenie swojej tożsamości, w jednym z 2000 punktów w kraju i za granicą [LISTA PUNKTÓW].

Jeśli jednak nie macie czasu na wycieczki czy też nie możecie zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta przez bank, to jest jeszcze jedna opcja. To założenie tymczasowego profilu poprzez rozmowę z urzędnikiem online. Wystarczy wypełnić specjalny formularz, przygotować dokumenty i odbyć pogadankę z pracownikiem resortu cyfryzacji poprzez Microsoft Teams.

Warto dodać, że jest też opcja dla technologicznych prymusów, czyli logowanie przez e-dowód. Tu jednak niezbędny będzie zewnętrzny czytnik NFC lub telefon wyposażony w taki system i specjalną aplikację. 

Źródło: Pacjent.gov

Profil zaufany – twoja furtka do załatwiania wszystkich formalności przez Internet

Niezależnie, którą z opcji potwierdzenia tożsamości wybierzecie, to jedno jest pewne: na pewno warto to zrobić! Dzięki Profilowi Zaufanemu uzyskujecie dostęp do między innymi trzech najważniejszych w życiu każdego Polaka platform:

1) Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePuap): tu złożycie wniosek o dowód osobisty, skargę na nieuczciwego przedsiębiorcę czy zgłosicie urodzenie dziecka,

2) Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS): tu sprawdzisz wystawione zwolnienia lekarskie to, czy pracodawca odprowadza w twoim imieniu składki albo ile kasy udało ci się już odłożyć na emeryturę,

3) Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG): tu założysz firmę czy wznowisz działalność.

Zdjęcie wyróżniające: Life Science Open Space

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon