4 maja 2021

Bill Gates i Melinda Gates się rozwodzą. Microsoft do podziału?

Bill i Melinda Gates ogłosili zamiar rozwodu po 27 latach małżeństwa. To wielka sensacja w świecie nowoczesnych technologii i filantropii.

Bill i Melinda Gates ogłosili zamiar rozwodu po 27 latach małżeństwa. To wielka sensacja w świecie nowoczesnych technologii i… filantropii. Co będzie z jedną z największych korporacji technologicznych świata – Microsoftem? I jak to odbije się na pozycji Gatesa na listach najbogatszych Ziemian?

„Po wielu przemyśleniach i dużej ilości pracy nad naszym związkiem podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa. Przez ostatnie 27 lat wychowaliśmy trójkę niesamowitych dzieci i zbudowaliśmy fundację, która działa na całym świecie, zachęcając ludzi do zdrowego i produktywnego życia” – napisała para na Twitterze we wspólnym oświadczeniu.

Bill i Melinda Gates: to było wzorowe małżeństwo

Po raz pierwszy spotkali się w latach 80, kiedy Melinda rozpoczęła pracę w Microsoft. Bill ją spotykał w swojej pracy i się w niej zakochał. Czyli zaczęło się – jak w przypadku tysięcy podobnych historii – od zwykłego korporacyjnego romansu. Ale trzeba przyznać, że ten związek przetrwał test czasu. Aż do teraz. Para apeluje o uszanowanie prywatności jej rodziny w ich „nowym życiu”

„Dorobkiem” Gatesa jest oczywiście Microsoft – jedna z najcenniejszych korporacji na świecie. Poza tym mają z Melindą trójkę dzieci, a także wspólnie prowadzą Fundację Billa i Melindy Gatesów (Bill & Melinda Gates Foundation). Fundacja wydała dotąd grube miliardy dolarów na walkę z przyczynami chorób zakaźnych i na szczepienia dzieci w biedniejszych krajach.

Melinda French Gates angażuje się od wielu lat w prace Fundacji – jest jej faktycznym szefem – o czym mówił Bill Gates w filmie Netflixa z 2019 „Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates” (nota bene film świetny – polecam)..

Jakkolwiek brzmi to sztampowo – to trzeba przyznać, że Melinda dość twardą ręką wychowywała ich dzieci, starając się zapewnić im w miarę normalne, choć bogate życie. Bill to (co też widać w filmie, o którym wyżej wspomniałem) doceniał i zawsze podkreślał jej rolę – jako matki i żony w tym dziele.

W filmie „Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates” miliarder powiedział coś, co szczególnie utkwiło w mojej pamięci. Ustalili mianowicie z żoną, że dzieci Gatesów NIE odziedziczą ich majątku – ale dostaną jakąś niewielką kwotę na dobry start. Jakieś kilka milionów dolarów. Chodzi o to, żeby młodzi Gatesowie nie zatracili chęci do innowacyjności i rozwoju. Mądre to, nie powiem.

Giving Pledge, czyli miliarderzy wszystkich krajów – łączcie się!

Rodzina Gates – wraz z inwestorem Warrenem Buffettem – stoją za Giving Pledge, które wzywa miliarderów z całego świata do oddawania większości swojego majątku na szczytne cele.

Bill Gates jest czwartą najbogatszą osobą na świecie według Forbesa i jest wart 124 miliardy dolarów.

Giving Pledge grupuje dziesiątki – jeśli nie setki – najbogatszych ludzi na świecie. Wśród nich są: Larry Ellison (Oracle), Paul Allen (Microsoft) i oczywiście Warren Buffet.

Swoje pieniądze Bill Gates zarobił głównie dzięki firmie Microsoft, której był współzałożycielem w latach 70. Microsoft to jedna z największych na świecie firm software’owych.

Majątek rodziny Gates to akcje Microsoft, ale nie tylko

Majątek Gatesów w ich Fundacji to akcje kilkudziesięciu korporacji warte łącznie około 22 mld USD plus akcje Microsoftu.

Część akcji Microsoft nadal posiada osobiście Bill Gates. A dokładnie: w jego rękach jest 1,3% akcji Microsoftu, które są warte około 15-16 mld USD. Większość swoich udziałów w Microsoft Gates przekazał w ciągu ostatnich lat do fundacji Gatesów.

Zauważcie ile można osiągnąć, nawet jak rzuciło się studia. No, ale trzeba się na te studia najpierw dostać, a w przypadku Gatesa to był Harvard, a nie żadna tam „szkółka niedzielna”!

Czy po rozwodzie trzeba podzielić Microsoft?

Nie. Na szczęście nie! Bill Gates już kilka lat temu zrezygnował z udziału w zarządzaniu Microsoftem i przekazał ponad 25 mld USD do Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Bardzo szczegółowe raporty Fundacji można znaleźć tutaj. Gatesowie deklarują dalszą współpracę w Fundacji. Chociaż pewnie zmienią nazwę tej organizacji na mniej rodzinną. Mamy w tej sprawie kilka pomysłów. Np. „Bill &Melinda Gates [are divorced but friends] Foundation”

Wśród najbogatszych fala rozwodów nie zanika. Nie tak dawno o rozwód wystąpiła żona właściciela Amazona Jeffa Bezosa. Ale w przypadku Bezosów zdarzyło się to po skandalu erotyczno-obyczajowym. I zaraz potem akcje Amazona wystrzeliły w kosmos, a Bezos ma nawet teraz własną rakietę. A więc Fundację Gatesów czeka równie szybki, rakietowy wzrost?

[TEN TEKST BĘDZIE AKTUALIZOWANY]

Zobacz też świetny wywiad z Anną Ledwoń: „Facebook to dinozaur, nadchodzą nowe, inne social media”

Przeczytaj też na Homodigital: Kajetan Kajetanowicz w rozmowie z Homodigital.pl o tym, że nie warto oddawać robotom naszych samochodów

Zobacz też: Sexify, czyli… seksowna jak informatyczka? Jak nowy serial Netfliksa – oraz inne produkcje – przedstawiają zawód informatyka?

Koniecznie przeczytaj: Seks z robotem? Dłuższy i z lepszym orgazmem. Gdzie nas zaprowadzi seks-tech?

Masz stronę, bloga, e-sklep? Koniecznie przeczytaj! Hosting – za co tak naprawdę płacisz? I czy warto zapłacić więcej?

Obrazek tytułowy: Getty Images & BBC

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon