Partner serwisu

Bezpieczne dziecko – najlepsze gadżety na wakacje!

Wystarczy kilka chwil, by dziecku stała się krzywda. Choć rodzic chciałby mieć oczy dookoła głowy, to nie przemieni się niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w muchę, której zakres widzenia wynosi 360 stopni! Ale nie potrzeba magicznych przemian, by poszerzyć swoją perspektywę…

Technologia może robić za nasze oczy, uszy i ręce, a co za tym idzie: uratować dziecko przed śmiercią! Jakie gadżety na wakacje warto zabrać, by zadbać o bezpieczeństwo ukochanej pociechy?

Zobacz również:

Wakacje to najwspanialszy, ale też najniebezpieczniejszy czas w roku. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku pod wodą ginie 320 tysięcy osób. W tej grupie są nie tylko dorośli, ale też dzieci. Według innych statystyk co trzynasta śmierć dziecka w Unii Europejskiej spowodowana jest wypadkiem samochodowym i jak łatwo się domyślić – najwięcej zgonów w Polsce ma miejsce latem. Do smutnych statystyk dochodzą też wypadki w domu i na podwórku…

Co sprawia, że dzieci giną? Przyczyn może być naprawdę wiele – spożywanie alkoholu przez dorosłych, tragiczny zbieg okoliczności lub zwykła ludzka nieuwaga, co do której nikt z nas się nie przyznaje, dopóki nie zdarzy się tragedia. O ile picie alkoholu to zawsze nasza decyzji, a na straszliwe zbiegi okoliczności czasami nie mamy wpływu, to już z nieuwagą, przebodźcowaniem i związanym z nim rozproszeniem możemy coś zrobić. Istnieją technologiczne gadżety na wakacje, które zadbają o bezpieczeństwo dziecka, zarówno nad wodą, jak i w samochodzie!

Gadżety na wakacje nad wodą

To nie woda zabija, a brak umiejętności i nieuwaga. Wystarczy kilka chwil, by dziecko zachłysnęło się wodą i tragicznie utonęło. Na szczęście Polak potrafi i powstał prototyp niezwykłego pasa ratującego ludzkie życie! Lifeguard Swim Belt to projekt Artura Kamińskiego, który, jak sam powiedział w wywiadzie dla Gazety Pomorskiej, zastanawiał się, jak zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo w trakcie wypoczynku nad morzem i jeziorem. Tak powstał innowacyjny pasa, który w momencie zagrożenia zdrowia i życia przemienia się w koło ratunkowe! Ultralekka konstrukcja sprawia, że pas nie utrudnia poruszania w wodzie. Można w nim pływać, nie odczuwając jego ciężaru. Dzięki łatwemu uruchomieniu trybu bezpieczeństwa, każde dziecko jednym pociągnięciem za sznurek będzie w stanie włączyć pompowanie pasa. Ten gadżet na wakacje jeszcze nie jest dostępny na rynku, ale gdy tylko na niego trafi – powinien znaleźć się w walizce każdego rodzica!

Dziecko bezpieczne przy domowym basenie

Wypoczynek na plaży to jedno, ale coraz częściej na wakacyjny wypoczynek wybieramy dom z basenem – liczba ofert wynajmu prywatnych domów z miejscem do pływania jest ogromna! Wypoczynek na leżaku, blask słońca odbitego w wodzie, błękitna toń… Czy rodzic może sobie pozwolić na takie luksusy, jeśli chce, by jego dziecko było bezpieczne na wakacjach?

Jak najbardziej! Poolguard to obrońca basenu. Niewielkie urządzenie zasilane z baterii można z łatwością zamontować na brzegu basenu. Przyda się, gdy spędzamy czas w domu, a boimy się, że kręcące się po podwórku dziecko wpadnie do wody. Gdy nasz basenowy strażnik wykryje zderzenie obiektu – w tym przypadku dziecka – z wodą, włączy alarm informujący rodzica o niebezpieczeństwie.

Dziecko zawsze w kontakcie

Na pewnym etapie rozwoju dziecka rodzic staje przed dylematem: czy kupić mu telefon komórkowy? Z jednej strony możliwość szybkiego kontaktu z dzieckiem, sprawdzenia jego lokalizacji czy połączenia się za pomocą kamery wideo zdaje się spełnieniem marzeń o bezpiecznych wakacjach. Z drugiej jednak strony każdy rodzic wie, że smartfon w rękach dziecka może być prawdziwym zagrożeniem. Łatwy dostęp do gier, Internetu i wiadomości może wpłynąć na dopiero co kształtującą się psychikę, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do uzależnień!

A co, jeśli istnieje sposób, by mieć wszystkie zalety smartfona bez jego wad?

Smartwatch Locowatch od Locon to niewielki i kolorowy zegarek, który dziecko zawsze może mieć na nadgarstku. Posiada wbudowany lokalizator GPS informujący rodzica o położeniu pociechy. Ponadto ten gadżet na wakacje umożliwia połączenie z dzieckiem za pomocą wideorozmowy, a także wysłanie rodzicowi sygnału SOS, gdy pociecha poczuje się zagrożona. Chcesz wiedzieć co się dzieje w otoczeniu twojego dziecka? Każdy Locowatch posiada opcję nasłuchu otoczenia.

Rodzic odbiera informacje za pomocą aplikacji BezpiecznaRodzina na swoim smartfonie. Szybko i wygodnie, by w razie niebezpieczeństwa móc zareagować na czas! Jeśli jednak sądzisz, że możliwości, które daje smartwatch, to trochę zbyt duża inwigilacja w dziecięcą codzienność, zawsze możesz wybrać prostsze rozwiązanie, by wiedzieć gdzie znajduje się twoja pociecha.

Na rynku znajdziesz szereg różnego typu lokalizatorów, które możesz włożyć dziecku do plecaka czy zaczepić na bucie. Lokalizatory GPS przybierają ciekawe formy: od najmniejszych i niepozornych, które łatwo ukryć w ubraniu, po kształty zwierzątek cieszących oczy pociechy. Wszystko dla jego bezpieczeństwa!

Bezpieczne dziecko w samochodzie

Każdy z nas wie, że nie wolno zostawiać dziecka w nagrzanym samochodzie, a mimo to co roku dzieci umierają z przegrzania. Im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko śmierci. Czasem rodzic tłumaczy, że nie wiedział, czasem wymówką jest, że to była tylko chwila… Bywa i tak, że rodzic zaaferowany obowiązkami czy jakąś nietypową sytuacją na drodze, po prostu zostawia dziecko na tylnej kanapie w foteliku, a wystarczy kilka minut, by doszło do przegrzania!

Na ratunek rodzicom, którzy boją się, że przez ludzką nieuwagę ugotują swoją pociechę, przychodzi Tata Pad od Get My Tata. Jest to inteligentna nakładka na fotelik, która na bieżąco sprawdza temperaturę panującą w samochodzie i w przypadku wystąpienia niebezpiecznego nagrzania – wysyła informację na telefon rodzica. Tata Pad posiada trzystopniowy alarm: pierwszy stopień to dźwiękowy i wizualny sygnał na smartfonie. Jeśli rodzic nie zareaguje, aplikacja połączona z nakładką wykona połączenie na telefon rodzica. A co, jeśli rodzic i tak nie odbierze alarmu? Tata Pad prześle wszystkie informacje o lokalizacji dziecka na wybrany przez rodzica numer awaryjny.

Bezpieczny komputer, a może jego brak?

To, że dziecku fizycznie nic nie grozi, nie oznacza, że jest ono bezpieczne! Coraz więcej się mówi o negatywnym wpływie technologii na rozwój naszych pociech. Przyklejone do smartfonów, spędzające ogrom czasu przed telewizorem, ciągle wpatrzone w ekran i unikające rówieśników… Dziecko dwudziestego pierwszego wieku ma zdecydowanie mniej okazji do nawiązywania relacji z innymi. Z drugiej strony czasami bajka na tablecie wydaje się jedynym ratunkiem, gdy spędzamy urlop z dala od ludzi i chcemy mieć chwilę dla siebie. Czy da się te potrzeby pogodzić?

Moxie Robot to interaktywna zabawka dla dziecka. Uroczy robot skradnie serce niejednego dorosłego, ale swoją prawdziwą moc odkryje przed dzieckiem! Dzięki zaawansowanym algorytmom uczy pociechę odczuwania emocji i interakcji międzyludzkich, a także wpływa na jego umiejętności lingwistyczne. Każdy z nas wie, że robot nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem. Ale Moxie może stanowić świetną rozrywkę i czasowe wsparcie, gdy ulubiony przyjaciel naszego dziecka wyjechał na wakacje lub gdy wypoczywamy w domu (z basenem?) z dala od innych dzieci.

Gadżety na wakacje z dzieckiem

Dziecko przyklejone do ekranu komputera nie kojarzy się z bezpieczeństwem. A jednak korzystanie z technologii nie zawsze oznacza siedzenie przed komputerem przez dwanaście godzin! Istnieje masa gadżetów, które w wakacje mogą uchronić naszą pociechę przed wypadkiem… Wystarczy tylko mądrze wybierać prezenty i może zamiast tabletu czy smartfona, zainwestować w kolorowy smartwatch dla dzieci? A może interaktywnego robota? A może inne gadżety na wakacje wydają ci się najbardziej przydatne? Taki wybór wszystkim wyjdzie na dobre!

Bezpieczne gadżety na wakacje, to jedno, ale jak zapewnić sobie idealną pogodę na urlop? Dowiesz się z naszego artykułu o aplikacjach pogodowych!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze wpisy naszych autorów Wszyscy autorzy
Przyszłość jest tutaj

Podaj swój adres email i odbieraj najświeższe informacje o nowych technologiach i nie tylko.

email-iconfacebooktwitteryoutubelinkedin instagram whatsup
Skip to content