Aplikacja mObywatel ma zastąpić papierowe dokumenty. Od teraz możesz wyjść z domu tylko z telefonem, bez nieporęcznego portfela czy ciężkiej torebki. Dzięki apce mObywatel masz dostęp do najważniejszych dokumentów w swoim smartfonie. Jakich? Oto przewodnik dla początkujących
Aktualnie w systemie mObywatel znajdziesz moduły: mTożsamość, eRecepty, mPojazd, mLegitymację szkolną, mLegitymację studencką, Polak za granicą, potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19. Nowość od grudnia 2020 to mPrawo jazdy połączone z modułem Punkty Karne.
Aplikacja dostępna dla telefonów w systemie Android od 6.0 oraz iOS od 12.4 działa nawet na kilkuletnich smartfonach. Wystarczy ją pobrać z Google Play lub z App Store, zalogować się profilem zaufanym (tutaj poradnik jak to zrobić) i gotowe.
Jak działa aplikacja mObywatel?
Aplikacja mObywatel przechowuje cyfrowe dokumenty zawierające dane z dowodu osobistego czy prawa jazdy. Warto pamiętać, że nie są równoznaczne z fizycznymi dokumentami – aplikacja „tylko” wyświetla informacje, ale nie stanowi dokumentu tożsamości w świetle prawa.
Jednocześnie możemy jej używać wszędzie tam, gdzie musimy potwierdzić naszą tożsamość – na przykład w hotelu, w komisji wyborczej, czy w pociągu. Nie użyjemy jej tam, gdzie prawo wprost wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu, czyli w banku, na lotnisku, u notariusza. Bądźmy jednak szczerzy: w większości sytuacji mTożsamość absolutnie nam wystarczy, przecież nie odwiedzamy wymienionych instytucji codziennie.
Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?
Apka mObywatel wyróżnia się na tle innych rządowych projektów bardzo dobrymi zabezpieczeniami. Każdy z użytkowników dostaje elektroniczny certyfikat, który jest bezpośrednio powiązany z daną osobą i jej telefonem. Co więcej, aplikacja jest zaszyfrowana, a dostęp chroniony hasłem, biometrią twarzy lub palca. W przypadku zgubienia telefonu jesteśmy zabezpieczeni.
Ostatnią linię obrony stanowi specjalna infolinia, pod którą możemy unieważnić nasz certyfikat – wystarczy zadzwonić pod nr +42 253 54 74.

Każdy z modułów aplikacji mObywatel ma dodatkowe zabezpieczenia i choć różnią się między sobą, to zwykle jest to wirtualny hologram w kształcie Godła Rzeczypospolitej Polskiej, animowany element graficzny w postaci flagi, data ostatniej aktualizacji.
Korzystanie z każdej technologii wiąże się z jakimś ryzykiem, ale w przypadku aplikacji mObywatel można śmiało powiedzieć, że posiadanie jej w telefonie jest dużo bezpieczniejsze niż noszenie portfela. I to jest świetne!
Wiemy już, jak bezpieczna i wygodna jest aplikacja mObywatel. A jak jej używać?
Czytaj też: Czy tryb incognito w wyszukiwarce jest równie bezpieczny?
Aplikacja mObywatel – jak używać?
Aby zweryfikować swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel wystarczy odpalić wybrany moduł na ekranie telefonu. Tak wygenerowany dokument powinien wystarczyć w większości sytuacji.
W bardziej zaawansowanych sytuacjach, wymagających weryfikacji danych osobowych, możemy skorzystać z aplikacji mWeryfikator. Odpala ją w swoim telefonie osoba nas weryfikująca, a potem skanując kod QR, który wyświetlamy na naszym ekranie, potwierdza tożsamość w swoim telefonie.
mTożsamość – dowód osobisty zawsze pod ręką
Czy wiesz, że w Polsce dowód osobisty ma już prawie sto lat? Po raz pierwszy dokument potwierdzający tożsamość wprowadzono rozporządzeniem Prezydenta RP w 1928 r., choć wtedy jeszcze nie był obowiązkowy. Przez lata zmieniał się jego wygląd i wprowadzono wysokie kary za uchylanie się od obowiązku posiadania dowodu. W PRL-u milicjanci mieli prawo żądać okazania dowodu osobistego. Gdy go nie miałeś przy sobie – groził areszt i więzienie, a nawet sąd uliczny (kolegium ds. wykroczeń).
Dzisiaj nadal mamy obowiązek posiadania dowodu osobistego przy sobie, ale kary nie są tak duże. Po co jednak narażać się na kary, skoro każdy z nas nosi ze sobą telefon?
Aplikacja mTożsamość korzysta z danych z Rejestru PESEL i z Rejestru Dowodów Osobistych. Zasysane są one automatycznie, więc użycie jest naprawdę proste – wystarczy się zalogować i aktywować odpowiednie okienko.
Warto też pamiętać, że mTożsamość nie będzie działać przy nieważnym dowodzie, ale z drugiej strony – gdy wyrabiamy nowy dowód, to pojawi się on w aplikacji jeszcze zanim odbierzemy fizyczny dokument z urzędu. Wygodne, zwłaszcza dla zapominalskich, którzy wszystkie dokumenty załatwiają na ostatnią chwilę.
Uwaga: w marcu 2021 r. nastąpi aktualizacja modułu mTożsamość. Zmieni się jego nazwa na mObywatel. Ponadto będzie wyświetlany inny zakres danych niż dotychczas. Z jednej strony dane zostaną okrojone do niezbędnego minimum, gdy będziemy potwierdzać tożsamość. Z drugiej moduł zostanie wzbogacony o nowe informacje, między innymi o dane meldunkowe, by umożliwić nam w przyszłości korzystanie z większej liczby usług.
eRecepty – zdrowie zawsze pod ręką
eRecepty to kolejny z modułów, który znajdziemy w apce mObywatel. Dzięki niemu zawsze mamy przy sobie swoje recepty, nie martwiąc się, gdzie znowu schowaliśmy ten mały świstek papieru od lekarza…
Do aktywacji modułu eRecepty niezbędne jest posiadanie aktywnej mTożsamości oraz aktywnego Internetowego Konta Pacjenta (IKP). To właśnie z IKP zasysane są wszystkie dane dotyczące naszego zdrowia.
Czytaj więcej: Jak działa Internetowe Konto Pacjenta?
Elektronicznej recepty możemy użyć w aptece na dwa sposoby: albo podając sprzedawcy nasz numer PESEL oraz kod eRecepty, który znajdziemy w aplikacji, albo za pomocą kodu QR, który wyświetla się w aplikacji.
Dzięki tej funkcjonalności nie musimy informować wszystkich wokół o naszej dacie urodzenia, dyktując PESEL przez szybę. A co, jeśli w aptece akurat padł Internet? W aplikacji znajduje się opcja „Pobierz PDF”, która pozwala wygenerować receptę ze specjalnym kodem QR, działającym bez połączenia z siecią.
Potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19
Kto z nas nie tęskni za podróżami? W Polsce nareszcie ruszyły szczepienia, ale jeszcze trochę poczekamy na podróżowanie, jakie pamiętamy sprzed… chciałoby się powiedzieć „lat”, ale ledwo minął rok pandemii.
Coraz częściej mówi się o tym, że wkrótce nie przekroczymy granic wielu państw bez ważnego szczepienia. Krokiem ku temu jest moduł aplikacji mObywatel przechowujący potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19. Dane są zasysane z eKarty szczepień prowadzonej przez Centrum eZdrowia (Ministerstwo Zdrowia).
Potwierdzenia nie wyświetlisz bez posiadania pełnego szczepienia, czyli dwóch dawek. Czy dzięki tej aplikacji ruszymy na wakacyjne wojaże – tego jeszcze nie wiadomo, ale na pewno warto mieć przy sobie elektroniczne potwierdzenie, zamiast kolejnego papierka w portfelu.
Czytaj więcej o potwierdzeniu szczepienia przeciwko COVID w telefonie!
mPojazd – Twój samochód w telefonie
Obok mTożsamości to, moim zdaniem, najbardziej przydatny element aplikacji mObywatel. Każdy z nas, posiadaczy samochodu, pewnie nie raz przekopywał cały dom w poszukiwaniu polisy OC albo wkurzał się, gdy musiał coś sprawdzić w karcie pojazdu, a ona leżała grzecznie w stojącym na mrozie samochodzie. Teraz dowód rejestracyjny, polisę OC i kartę pojazdu znajdziesz w module mPojazd aplikacji mObywatel.
I tak jak mTożsamość może ułatwić życie zapominalskim, gdy przedłużamy dowód na ostatnią chwilę, tak mPojazd przypomni nam o wygasającym ubezpieczeniu.
mPrawo jazdy i Punkty Karne w jednym miejscu
To kolejny z cyfrowych dokumentów, który nie jest zastępstwem dla tradycyjnego prawa jazdy, a „jedynie” odzwierciedleniem danych zawartych w dokumencie. Odkąd w Polsce nie ma obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy (konkretniej: od stycznia 2021 r.), przyda się w trakcie kolizji i spisywania danych pojazdu lub wynajmowania samochodu.
Największą jednak wygodą jest ściśle powiązany z mPrawem jazdy moduł Punktów Karnych. Koniec z wątpliwościami dotyczącymi poczynań naszego „wewnętrznego pirata drogowego”. W każdej chwili możemy sprawdzić, ile mamy punktów karnych na swoim koncie.
Warto przetestować tę apkę na swoim telefonie, by zobaczyć, czy nam się przyda. Ja używam od miesięcy i jestem w niej zakochana. Mam też bankowość w telefonie, więc już dawno rozstałam się z portfelem.