Od piątku można ściągnąć najnowszą wersję aplikacji mObywatel. Oprócz dokumentów w wersji elektronicznej takich, jak dowód osobisty, czy prawo jazdy, może się w niej znaleźć… QR kod z potwierdzeniem szczepienia na Covid-19. Na razie jako gadżet, ale wkrótce być może jako „bilet do życia”
mObywatel to przydatna aplikacja mobilna na smartfona, w której przechowujemy cyfrowe wersje naszych dokumentów: dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta. Jest też wykaz punktów karnych i e-recepty.
Jej najnowsza wersja – ku mojej ogromnej radości – wreszcie otrzymała funkcję logowania biometrycznego. Nie trzeba już więc podawać każdorazowo hasła do aplikacji – a mObywatel „nie bierze jeńców” i hasło musi być trudne, zawierać małe i duże litery, cyfry oraz tzw. znak specjalny.
Teraz wreszcie można się logować do niej „na palucha”. Choć przy zmianie sposobu logowania pojawia się informacja o tym, że jest to mniej bezpieczne, niż logowanie przy pomocy pełnego hasła.
mObywatel zamiast portfela?
Teoretycznie dzięki aplikacji mObywatel można wychodzić z domu bez dokumentów i portfela – wystarczy smartfon z porządnie naładowaną baterią. Wszystkie potrzebne dokumenty można mieć w rządowej aplikacji i okazywać je cyfrowo, poprzez zalogowanie się do niej i wyświetlenie QR kodu (o ile urzędnik lub kontrahent też ma aplikację mObywatel z funkcją odczytywania tego kodu).
Jeśli oprócz aplikacji mObywatel mamy w smartfonie Apple Pay lub Google Pay, czyli aplikację do płacenia mobilnego, a także jedną z aplikacji „transportowych”, takich jak mPay, MoBilet, czy SkyCash (którymi płacimy za bilety i parkowanie) – w zasadzie jesteśmy „cyfrowo” samowystarczalni.
Więcej o aplikacji mObywatel i o jej funkcjach pisaliśmy w tym artykule. o tym, jak ją ściągnąć na swojego smartfona i jak się w niej zweryfikować – było w poradniku na Homodigital.pl.
Polecamy, bo aplikacja jest bezpieczna i ma ją już w swoich smartfonach dobre kilka milionów Polaków. Prędzej czy później będzie ona standardem naszej cyfrowej tożsamości.
Cyfrowe zaświadczenie o szczepieniu
Tym bardziej, że od teraz można w niej znaleźć… potwierdzenie szczepienia na Covid-19. Potwierdzenie jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia (czyli przeważnie dwóch porcji w odstępie dwóch albo trzech tygodni). Według najnowszych danych liczba takich szczęśliwców – mających już za sobą pełne szczepienie – wynosi w Polsce ok. 400.000 osób.
Osoby, które zostały zaszczepione obiema dawkami dostają potwierdzenie tego faktu w wersji papierowej, mogą je też znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta, a od teraz mogą je mieć także w telefonie – w aplikacji mObywatel właśnie.
To może znacznie ułatwić „okazywanie” dowodu szczepienia w przyszłości. O ile papierowy dokument teoretycznie można podrobić, czy skopiować, o tyle „cyfrowy paszport”, dostępny w aplikacji po biometrycznym zalogowaniu się i posiadający dane identyfikujące pacjenta, może być w przyszłości łatwym instrumentem do zarządzania dostępem zaszczepionej osoby do różnych miejsc.
Jak dodać QR kod z potwierdzeniem szczepienia w aplikacji mObywatel?
Dostępne w mObywatelu potwierdzenie szczepienia to kod QR. Kod jest dostępny po wprowadzeniu przez pracownika przychodni, w której się zaszczepiliśmy, odpowiedniej informacji do systemu e-zdrowie. A z niego jest „zasysany” do naszego Internetowego Konta Pacjenta oraz ewentualnie – jeśli mamy taki kaprys – do naszej aplikacji mObywatel.
Samo „zassanie” potwierdzenia szczepienia jest proste, jak drut. Logujemy się do aplikacji mObywatel, klikamy opcję „dodaj dokument”, a potem pojawia się na ekranie kilka możliwych dokumentów do pobrania (tych, które już są dostępne, ale ja jeszcze ich nie mam w aplikacji).
W moim przypadku jest to legitymacja szkolna, legitymacja studencka oraz właśnie zaświadczenie szczepienia na Covid-19. Po kliknięciu opcji „zaświadczenie Covid-19” potwierdzam swoją tożsamość – tak samo, jak przy pobieraniu każdego innego dokumentu, czyli za pomocą Profilu Zaufanego (np. przechodząc przez bankowość internetową) – i już mam zaświadczenie w smartfonie. Więcej o tym jak sobie wygodnie założyć Profil Zaufany jest w tym poradniku.
Rewolucja czy gadżet?
Urzędnicy proszą, żeby przed dodaniem kodu QR do aplikacji mObywatel upewnić się, że informacja o szczepieniu została wcześniej umieszczona w naszym Internetowym Koncie Pacjenta (ale w sumie nie ma to znaczenia dla mObywatela). Oczywiście w celu “odbioru” kodu trzeba też zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji.
Na razie jest to gadżet – aby można było „okazywać” QR kod z potwierdzeniem szczepienia, trzeba mieć aktywną odpowiednią funkcję, która chyba jest dopiero w przygotowaniu i będzie udostępniana przez Ministerstwo Zdrowia.
Co prawda sam mObywatel ma już funkcję „odczytywania” cyfrowego dowodu osobistego, ale chyba nie da się tej funkcji wykorzystać w przypadku QR kodu ze szczepieniem.
Nie ma co kryć: to jest pierwszy, zalążkowy etap cyfrowego paszportu, czyli elektronicznego “biletu do życia”. Na razie jeszcze ten QR kod w aplikacji mObywatel niczego nam nie daje, ale z czasem pewnie będzie otwierał drzwi do usług, które dla osób niezaszczepionych będą niedostępne. Więcej o wątpliwościach co do tej koncepcji pisałem w tym artykule.
mObywatel „biletem do życia”?
Na odbywających się właśnie klubowych mistrzostwach świata w piłce kopanej na stadion jest wpuszczana publiczność, ale… tylko ta z negatywnym wynikiem testu na Covid-19 albo z zaświadczeniem o szczepieniu. Największa niemiecka agencja koncertowa wystąpiła właśnie do władz o możliwość organizowania koncertów, na które mogliby wejść wyłącznie „bezpieczni” posiadacze biletów.
Wiemy też doskonale co robią linie lotnicze – Emirates, Etihad, czy Singapore Airlines testują już cyfrowy paszport zdrowotny, zaś stowarzyszenie linii lotniczych IATA ma nawet ustalony standard, według którego ów paszport może działać w całej branży. Czyżby to była nasza ostatnia szansa na powrót do normalności, zamiast mniej lub bardziej „porowatych” lockdownów?
Nic dodać nic ująć – potrafi Pan zadbać o siebie i swoje wyróżnienia. Szkoda tylko że nie umie pan myśleć i przewidywać skutków swojego zachwytu GW, i nową zarazą gorszą od komunizmu i hitleryzmu niemieckiego razem wziętych. Zdrowia życzę bo na resztę już za późno…
Proszę przedstawić swoje przemyślenia na temat QR kodów w mObywatelu, chętnie przyjmę pod rozwagę. Bo na razie tylko słyszę stękanie
JAk szybko znikają komentarze! Pisałem że Pan potrafi ale, aż tak sprawnie?
Nic nie znika dopóki nie łamie prawa, panie Rychu 😉