Człowiek z natury jest egoistą, ale codziennie próbujemy przetrwać na ogromnej błękitnej kuli. Schudnąć, więcej ćwiczyć, nauczyć się nowych rzeczy – to popularne postanowienia noworoczne. Chcemy być lepsi, piękniejsi, zgrabniejsi. Na nic nam się nie zda wspaniały umysł i ciało, jeśli nasza rzeczywistość legnie w gruzach. Co z tym zrobić? Do swojej listy postanowień noworocznych dopisać przynajmniej jedno, które zadba o planetę! Oto siedem inspiracji: technologicznych postanowień noworocznych.
Porządki na chmurze
Choć w przypadku firm przetwarzanie danych w chmurze ekologicznej jest bardziej ekologiczne, to dyski chmurowe dla osób prywatnych rządzą się już innymi prawami. Każdy plik, który przechowujesz w chmurze, wpływa na emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Według danych z konferencji ACEEE (Amerykańskiej Rady ds. Gospodarki Energooszczędnej) 1GB danych w chmurze to zużycie energii na poziomie 3,1 kWh. Każde przesłanie pliku na chmurę, otwarcie go, a nawet samo przechowywanie wymaga ogromnych ilości energii! Dlatego raz na jakiś czas zrób porządki na chmurze, zwalniając miejsce. Usuń nieostre zdjęcia i archiwalne dokumenty. Opróżnij kosz. Nie przechowuj wszystkiego online. Do przechowywania archiwalnych zdjęć wykorzystuj dysk w komputerze, a także zewnętrzne dyski. Ulubione wspomnienia wywołaj. I wyłącz automatyczne synchronizacje w telefonie i na komputerze. Jestem przekonana, że nie potrzebujesz kopii zapasowej tych pięćdziesięciu rozmazanych selfie!
Rozsądnie wysyłaj e-maile
Czy wiesz, gdzie trzymane są e-maile? Tak, na serwerze. A każdy serwer wymaga energii elektrycznej i tworzy ślad węglowy. Sprawdź, ile masz e-maili na swojej skrzynce. Kilkaset? Kilka tysięcy? A folder „wysłane”? Kosz? Szkice robocze? Ile z tych e-maili ma załączniki?
Czy wiesz, że przechowywanie 56 e-maili na skrzynce przez rok generuje tyle dwutlenku węgla, co żarówka ledowa przez godzinę? Dlatego jednym z proponowanych technologicznych postanowień noworocznych jest regularne sprzątanie skrzynki e-mailowej. Ponadto wypisz się z niepotrzebnych newsletterów, wyłącz powiadomienia e-mailowe w serwisach społecznościowych, usuń historię korespondencji z e-maila i nie wysyłaj zbędnych wiadomości i załączników. Warto wyrobić sobie nawyk usuwania każdego niepotrzebnego e-maila od razu po lekturze. Podziękuje ci nie tylko planeta. Sam docenisz, ile mniej czasu tracisz na przeglądanie wiadomości, jeśli zachowasz porządek w skrzynce.
Ogranicz media społecznościowe
Wszyscy o tym wiedzą: media społecznościowe w nadmiarze szkodzą. Źle wpływają na naszą koncentrację i samoocenę. Wywołują depresję. Zabierają czas. A jednak wielu z nas zaczyna dzień od przeglądania Instagrama, a wieczorem przewija tablicę Facebooka. Tymczasem według Uptime Intelligence każde wrzucone przez Cristiano Ronaldo zdjęcie na Instagramie generuje 24MWh. W końcu każdy z 200 milionów obserwatorów musi je zobaczyć i zostawić coś od siebie! Jeśli zastanawiasz się, czy 24MWh to dużo, czy mało, wiedz, że tyle samo energii zużyłby twój laptop, będąc włączonym przez 50 lat. Jeśli nie chcesz ograniczyć używania mediów społecznościowych dla siebie, zrób to dla planety. A zdjęcia z wakacji pokaż przyjaciołom zamiast nieznajomym.
Wstawiasz zdjęcia swoich dzieci do internetu? Ryzykowne!
Wyłącz komputer!
Ceny prądu rosną, a inflacja szaleje. To postanowienie noworoczne wpłynie nie tylko na los planety, ale przede wszystkim na twój portfel. Usypiasz komputer, żeby szybciej się włączył? Gdy idziesz do łazienki lub kuchni, zostawiasz go na czuwaniu? Naucz się za każdym razem wyłączać komputer. Laptop, nawet w uśpieniu, pobiera energię. Dokładna liczba zależy od modelu laptopa, dlatego warto zakupić watomierz i przekonać się samemu. Ja tak zrobiłam i nauczyłam się wyłączać nie tylko komputer, ale też inne urządzenia, kiedy ich nie potrzebuję.
Mniej streamingu
Nie umiemy już bez nich żyć – platformy streamingowe zmieniły sposób, w jaki oglądamy filmy i słuchamy muzyki. Tymczasem korzystanie z platform streamingowych też ma negatywny wpływ na środowisko. Winowajcami znowu są serwery, centra danych i sama procedura przesyłu informacji. Ale spokojnie: w ramach postanowień noworocznych nie będę cię namawiać do rezygnacji z Netflixa, HBO, Spotify i innych. Zamiast tego zachęcam do pobierania multimediów, do których zamierzasz wracać. Jeśli wiesz, że jakiś serial obejrzysz więcej niż raz – pobierz go i oglądaj offline. Pozwala na to między innymi aplikacja Netflix. A jeśli mamy ulubioną płytę, której słuchamy na okrągło – kupmy ją lub pobierzmy (Spotify pozwala na słuchanie offline). Może to dobry moment, by odkopać stare płyty DVD i zorganizować z przyjaciółmi noworoczny seans filmowy w stylu retro? Tylko czy ktoś ma odtwarzacz?
Nie rozmawiaj z AI
Korzystałeś z ChatGPT, by porozmawiać ze sztuczną inteligencją? Chyba każdy z nas tego próbował. Jednak każda taka rozmowa i każde trenowanie sztucznej inteligencji – czy to w celu rozmowy, czy generowania obrazów – wpływa na emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ile dokładnie? Na to pytanie nie chciał udzielić mi odpowiedzi nawet główny zainteresowany – ChatGPT. Zużycie energii, a co za tym idzie poziom emisji, zależy od mocy komputera, serwerów, ich lokalizacji, a nawet szczegółów algorytmu. Dlatego, zamiast rozmawiać ze sztuczną inteligencją, warto porozmawiać z przyjacielem. Może dowiesz się czegoś mądrego?
Google to wyszukiwarka
Google to wyszukiwarka, czyli aplikacja internetowa do szukania informacji w sieci. Tymczasem wiele osób myli Google z Google Chrome, czyli aplikacją na komputerze służącą do przeglądania internetu. Nic dziwnego – w pasek przeglądarki możemy wpisywać także zapytania do wyszukiwarki. Niestety, pojedyncze zapytanie Google odpowiada za emisję około 0,2 grama dwutlenku węgla. Mogłoby się wydawać niewiele, gdyby nie fakt, że w ciągu jednej sekundy Google przetwarza kilkadziesiąt tysięcy zapytań. Dlatego, jeśli znasz dokładny adres strony www, na którą chcesz wejść – wpisz go w pasek przeglądarki. Nie „googluj” zapytania Homodigital tylko wpisz od razu Homodigital.pl To jedno z najprostszych postanowień noworocznych, a może zmienić wiele!
7 technologicznych postanowień noworocznych
Pamiętajmy: technologia już zawsze będzie z nami. Nie musimy z niej rezygnować, w końcu zapewnia nam wiele rozrywki i radości. Po prostu wybierajmy mądrze i w ramach postanowień noworocznych ograniczmy emisję dwutlenku węgla. Skorzysta na tym planeta, ale też my. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że czystą przyjemnością jest oglądanie zdjęć na papierze, słuchanie winyli i długie spacery z ukochanym zamiast kolejnego seansu przy kiepskim filmie.