Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
31 stycznia 2022

Zmiana pracy? Poznaj zawody w IT niewymagające programowania i zmień swoje życie!

Praca w IT kojarzy się z wysokimi zarobkami i skomplikowanym programowaniem. O ile pierwsza z tych rzeczy kusi każdego, o tyle zgłębianie tajników kodu stanowi bardzo skuteczny odstraszacz. Tymczasem w IT jest wiele zawodów, które nie wymagają umiejętności programowania, a nawet nie wiążą się bezpośrednio z pracą z komputerami. Myślisz o przebranżowieniu? Poznaj je i wybierz nową pracę, która zmieni twoje życie, pozwoli na rozwój z dowolnego miejsca na ziemi i szybki awans! Poznaj zawody w IT niewymagające programowania.

Praca w IT kojarzy się z wysokimi zarobkami i skomplikowanym programowaniem. O ile pierwsza z tych rzeczy kusi każdego, o tyle zgłębianie tajników kodu stanowi bardzo skuteczny odstraszacz. Tymczasem w IT jest wiele zawodów, które nie wymagają umiejętności programowania, a nawet nie wiążą się bezpośrednio z pracą z komputerami. Myślisz o przebranżowieniu? Poznaj je i wybierz nową pracę, która zmieni twoje życie, pozwoli na rozwój z dowolnego miejsca na ziemi i szybki awans! Poznaj zawody w IT niewymagające programowania.

Według raportu przygotowanego pod koniec roku 2021 przez Coders Lab i Pracuj.pl aż 49,25% ofert pracy, które pojawiły się w pierwszym półroczu i dotyczyły branży IT, nie było związane z programowaniem! Ta prawie połowa wszystkich ogłoszeń jest wspaniałym dowodem na to, że praca w technologiach to nie tylko pisanie kodu. Największą popularnością wśród pracodawców cieszył się zawód analityka biznesowego (28,51% ogłoszeń o pracę w grupie zawodów nieprogramistycznych), na kolejnym miejscu uplasował się helpdesk, czyli pracownik wsparcia technicznego z wynikiem 25,27%, a zaraz za nim project manager – 22,52%. Kolejne miejsca poza podium najczęściej poszukiwanych pracowników w IT bez umiejętności programistycznych dotyczą testerów (choć tu w zależności od specjalizacji podstawy programowania czasem się przydają) – 16,04%, następnie jest administrator sieci 5,32% oraz praca polegająca na zarządzaniu usługami – 2,64%.

Niektóre z wymienionych zawodów są całkowicie niezwiązane z umiejętnościami programistycznymi i dedykowane osobom, które chcą wejść do IT, ale pisanie kodu je przeraża. Inne wymagają rozpoczęcia nauki programowania na podstawowym poziomie, a jeszcze w innych przyda się dokładna znajomość działania komputerów i ogólne rozumienie technologii połączone z umiejętnością czytania dokumentacji. W zależności od potrzeb, posiadanych umiejętności, a także planowanej ścieżki rozwoju każdy znajdzie coś dla siebie, a wyszczególniona przez raport szóstka najpopularniejszych zawodów wcale nie zamyka tej listy. W IT mamy jeszcze przecież specjalistów WordPressa, grafików, pisarzy, specjalistów od rekrutacji i wiele więcej.

Na czym polegają poszczególne zawody w IT niewymagające programowania?

Nie sposób w jednym tekście wymienić wszystkie zawody w IT niewymagające programowania, ponieważ firmy programistyczne i technologiczne ciągle się rozrastają. Wiąże się to z powstawaniem nowych działów, niekoniecznie powiązanych z wytwarzaniem produktu. Mowa o działach HR (rekruterach), o marketingu czy nawet księgowości. Ale istnieje grupa zawodów w IT bliżej tych technologii, a nadal niebędących ściśle związanych z produkcją kodu. Oto lista najciekawszych i opis przydatnych umiejętności.

Zawody w IT niewymagające programowania

Specjalista WordPress

Aby tworzyć strony internetowe, wcale nie trzeba znać języków programowania! Dzięki systemom CMS, a także wbudowanym w nie „builderom”, czyli oprogramowaniu umożliwiającemu tworzenie stron www za pomocą metody „przeciągnij i upuść” każdy może spróbować swoich sił w tworzeniu stron www.

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie, korzysta z niego 43% stron znajdujących się w sieci. Umożliwia tworzenie stron www, sklepów internetowych, stron-wizytówek, mniej i bardziej zaawansowanych witryn internetowych. Tworzenie stron za jego pomocą nie wymaga umiejętności kodowania. CMS WordPress w dużej mierze korzysta z gotowych motywów i wtyczek. Wystarczy biegłość w korzystaniu z wyszukiwarki internetowej i zmysł estetyczny. Co więcej, WordPress pozwala na różne ścieżki rozwoju – nie tylko na pracę w korporacji, ale też tworzenie stron jako jednoosobowa działalność.

Jeśli zamierzamy poszerzać nasze umiejętności i dodawać nietypowe funkcjonalności do projektów, będziemy musieli nauczyć się HTML-a, czyli bardzo prostego języka znaczników. Z czasem przyda się też CSS, równie proste kaskadowe arkusze stylów. Najbardziej zaawansowani twórcy stron z wykorzystaniem technologii WordPress znają też PHP.

Chcesz wiedzieć więcej o tworzeniu stron www? Przeczytaj tekst: jak zbudować swoją pierwszą stronę wizytówkę, sklep i bloga!

Tester manualny i automatyczny

Zadaniem testera, jak sama nazwa wskazuje, jest testowanie produktów, aplikacji i kodu. Wyróżnia się jednak różne typy testerów, mniej i bardziej związane z programowaniem.

Tester manualny ręcznie testuje produkt. Jego zadaniem jest tworzenie przypadków testowych, a następnie sprawdzanie, czy produkt spełnia wszystkie wymogi. Tester wykonuje szczegółowe raporty ze swoich działań i często pracuje z pierwszymi wersjami oprogramowania, by wyłapać wszystkie błędy.

Podobnie jak tester manualny, tak tester automatyczny ma za zadanie sprawdzić jakość produktu. Z tą różnicą, że tester automatyczny tworzy oprogramowanie, którego celem jest automatyczne wykonanie wszystkich testów. Dlatego tester automatyczny, choć nie musi być specjalistą w programowaniu, powinien znać jakiś język umożliwiający pisanie testów, na przykład Python.

Granice między testerami manualnymi i automatycznymi często się zacierają, a przejście od jednego do drugiego jest naturalnym elementem rozwoju testera. Istnieje też na rynku taki zawód jak tester gier komputerowych, który również testuje użyteczność i jakość produktu, ale grając w grę i próbując ją „zcrashować”, czyli zepsuć.

Praca testera to doskonała opcja dla osób wnikliwych, lubiących szukać „dziury w całym”, testujących wszystkie rozwiązania… Ale też dla osób bardzo uporządkowanych, które nie przegapią żadnego raportu i dokładnie zapoznają się z dokumentacją, by wytknąć w niej błędy.

Czy wiedziałeś, że tworzenie gier nie zawsze wymaga umiejętności pisania kodu? Więcej na ten temat w artykule „Jak powstają gry komputerowe?”.

IT project manager i product manager

IT project manager musi łączyć kompetencje z wielu dziedzin, zarówno technologicznych, jak i społecznych. Jego głównym zadaniem jest po prostu zarządzanie projektami i kierowanie pracą zespołu. Składa się na to szereg drobnych zadań, wymagających różnorodnych kompetencji. Na tym stanowisku świetnie odnajdują się osoby, które lubią przewodzić, ale powinny też posiadać rozeznanie w branży technologicznej, by skutecznie zarządzać powierzonymi projektami.

Do głównych obowiązków IT project managera należy zarządzanie personelem, prowadzenie projektów, wdrażanie rozwiązań, tworzenie planu działania, pilnowanie dokumentacji, a także budżetu. To bardzo ważny i dochodowy zawód, ponieważ to właśnie menadżer projektu bierze na siebie pełną odpowiedzialność za realizację zadań. I często pracuje w języku angielskim, więc jego płynna znajomość jest ważnym atutem.

Specjalista od IT na stanowisku product manager będzie wykonywał podobne zadania do project managera. Z tą różnicą, że skupi się na pojedynczym produkcie. Co więcej, istotnym elementem jego pracy jest wymyślanie produktów, więc powinien wykazywać się dużą znajomością rynku i kreatywnością.

Osoba chcąca spróbować swoich sił jako IT project manager lub product manager znajdzie pracę głównie w dużych firmach i korporacjach. Mniejsze firmy nie zawsze wyszczególniają to stanowisko.

Specjalista helpdesk

Specjalista helpdesk to nikt inny, jak osoba odpowiedzialna za niesienie pomocy i rozwiązanie problemów technologicznych. Niekoniecznie musi znać języki programowania, ale powinien biegle posługiwać się komputerem, znać popularne oprogramowania, a także płynnie czytać dokumentację techniczną.

W zależności od specyfiki pracy specjalista helpdesk może udzielać pomocy klientom zewnętrznym przez infolinię lub czat albo wspierać pracowników w firmie. Do najbardziej pożądanych cech należy chęć poszerzania wiedzy i pomagania innym. Równie ważna jest jednak wewnętrzna potrzeba drążenia tematu. O ile większość problemów, z jakimi klienci trafiają do helpdesku, jest podobna, o tyle zdarzają się zadania, które wymagają kreatywności i nieszablonowego myślenia.

UX/UI designer

Choć UX i UI designer to dwa odrębne zawody, bardzo często firmy szukają osób, które posiadają obie umiejętności. Jest to zawód idealny dla osób, które mają wyczucie stylu, lubią robić projekty graficzne, ale też cechuje je skupienie na potrzebach klientów i wiedza psychologiczna. Kim jest UX designer i UI designer? I w ogóle co oznaczają te skróty UX i UI?

Skrót UX pochodzi od angielskiego „user experience” i tłumaczy się jako „doświadczenia użytkownika”. Głównym zadaniem UX designera jest dokładne zrozumienie potrzeb klienta i użytkowników. A następnie takie zaprojektowanie aplikacji, by korzystanie z niej było intuicyjne. To właśnie UX designer decyduje o przepływie, czyli przejściu pomiędzy poszczególnymi elementami w aplikacji. To on wybiera najlepszą pozycję dla menu i zastanawia się, czy wszystkie przyciski mają odpowiednią ekspozycję.

Natomiast UI to skrót pochodzący od angielskich słów „user interface”, czyli „interfejs użytkownika”. Zadaniem UI designera jest zaprojektowanie wizualne wszystkiego tego, co wymyślił UX designer. Mówiąc inaczej: UI designer projektuje interfejs, dobierając odpowiednie kolory, kształty czy czcionki i nadając aplikacji ładną, estetyczną formę.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tych zawodach, nie musisz nic wiedzieć o programowaniu. Natomiast przyda się zmysł estetyczny i znajomość aplikacji do projektowania, a także do analizowania zachowań użytkownika. Niektóre aplikacje potrafią nawet tworzyć mapy zachowań użytkownika w aplikacji!

Najpopularniejsze z aplikacji używanych przez UX/UI designera to Sketch, Figma, Google Analytics, Hotjar, Adobe XD, Photoshop.

Pisarz, UX writer, techniczny copywriter

Także mistrzowie słowa pisanego znajdą dla siebie zajęcie w branży technologicznej! W zależności od specyfiki firmy, potrzebni są pisarze do różnych zadań.

UX writer odpowiada za tworzenie intuicyjnych tekstów w aplikacji. To on podejmuje decyzję, czy przycisk nazywa się „Gotowe”, „Akceptuj”, „Przejdź dalej” czy jeszcze inaczej. To także do jego obowiązków należy ścisła współpraca ze specjalistą UX i UI, by każde słowo znalazło się we właściwym miejscu.

Zadaniem technicznego copywritera jest przygotowywanie dokumentacji, a także różnego rodzaju instrukcji. To najbardziej „ścisły” spośród pisarskich zawodów w IT – techniczny copywriter musi znać terminologię i się nią prawidłowo posługiwać. Techniczny copywriter, w porównaniu ze zwykłym copywriterem, nie korzysta z języka korzyści i zabiegów marketingowych. Jego teksty mają być proste, konkretne i nieść wiedzę, bez zbędnych ozdobników.

Pisarz to zawód, który nie do końca kojarzy się z branżą technologiczną, a mimo to wielu autorów poczytnych książek znajduje swoje miejsce w IT. Pisarzy najbardziej lubi branża gier komputerowych. W końcu ktoś musi stworzyć fabułę do najnowszego hitu, a także wymyślić dialogi dla postaci i zbudować jakościowy, wiarygodny scenariusz.

Każdy nadaje się do pracy w IT!

Mnogość możliwości sprawia, że każdy nadaje się do pracy w branży IT i w technologiach. Niezależnie od posiadanych umiejętności, planowanej ścieżki rozwoju, umiejętności kodzenia i chęci nauczenia się pisania kodu – można znaleźć zawód dla siebie. A praca w IT popłaca, ponieważ gwarantuje stabilne zatrudnienie w często rozwojowych firmach. Wiele osób też sobie ceni łatwość poszerzania kompetencji. Pracując w jednym dziale, mamy możliwość obserwowania pracy innych, a sponsorowane przez korporacje kursy rozwojowe dają nam szanse na uniknięcie nudy i wypalenia. Technologia to gwarancja lepszej przyszłości. Po co czekać, skoro już dziś możemy coś zrobić w kierunku uczynienia pracy bardziej satysfakcjonującą?

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon