Partner serwisu

VPN dla początkujących. Jak działa i co pozwala ukryć?

VPN, skrót od Virtual Private Network, to podstawowe narzędzie zapewniające bezpieczeństwo i ochronę prywatności w Internecie. Bez niej korzystanie z Internetu przypomina trochę wysyłanie pocztówek tradycyjną pocztą – każdy może przeczytać wiadomości i podejrzeć dane nadawcy oraz jego adres. Dlatego, w Internecie, dane trzeba zaszyfrować.

Usługi VPN nie tylko szyfrują aktywność użytkownika w Internecie, ale maskują także jego adres IP. Dzięki temu nikt nie może zobaczyć kim jest, ani co robi. Nawet dostawcy usług internetowych, agencje rządowe i hakerzy.

Zobacz również:

Jak działa VPN?

Usługa VPN przekierowuje połączenie internetowe użytkownika na serwer VPN, dzięki czemu dane trafiające do Internetu pochodzą z tego właśnie serwera VPN (a nie z komputera użytkownika).

VPN działa po prostu jako swego rodzaju pośrednik, albo prywatny „tunel”, pomiędzy użytkownikiem i Internetem, który nie dość, że ukrywa adres IP użytkownika, ale także szyfruje przesyłane dane. Dlatego, dopóki dane nie dotrą do miejsca docelowego, są nieczytelne, nawet jeśli zostaną w jakikolwiek sposób przechwycone.

VPN pozwala:

 • Ukryć aktywność internetową oraz lokalizację użytkownika, a także uniknąć śledzenia (szczególnie w publicznych sieciach Wi-Fi)
 • Ominąć ograniczenia nakładane przez cenzurę i bez przeszkód przeglądać wszystkie treści w Internecie
 • Bezpiecznie i anonimowo korzystać z Internetu, torrentów i sieci peer-to-peer
 • Odblokować platformy streamingowe, takie jak Netflix, Disney oraz serwery gier.

Co pozwala ukryć VPN?

Jak już wiemy, VPN ukrywa prawdziwy adres IP i szyfruje połączenie internetowe. A ponadto zapewnia:

 • Prywatność historii przeglądania – VPN ukrywa historię przeglądania
  i wyszukiwania przed dostawcą usług internetowych, hakerami i innymi zainteresowanymi stronami. Jedyną rzeczą, którą mogą zobaczyć jest zaszyfrowany ruch przesyłany do serwera VPN.
 • Zmienną lokalizację użytkownika – adres IP zdradza fizyczną lokalizację urządzenia. Usługa VPN może połączyć się z serwerem
  w innym kraju i dzięki temu uzyskać dostęp do lokalnych treści.
  Np. takich, jak amerykański Netflix, wiadomości dostępne online, czy strony z torrentami.
 • Anonimowość aktywności w Internecie – usługa VPN nie zapisuje logów i gwarantuje, że nikt nie wie, co użytkownik robi w sieci.
  Jest to idealne rozwiązanie dla fanów sieci peer-to-peer (P2P) i oczywiście torrentów.

Dlaczego warto korzystać z VPN?

Powodów jest naprawdę sporo:

VPN pozwala odblokować Netflix, BBC iPlayer, Amazon Prime Video, Disney + i nie tylko!

Usługi streamingowe, takie jak Netflix, BBC iPlayer, Hulu, Amazon Prime Video i Disney +, ograniczają udostępnianą zawartość do konkretnych krajów. Na przykład Netflix US można oglądać tylko w USA.

VPN pozwala ominąć ograniczenia geograficzne i uzyskać dostęp do dowolnego streamingu na całym świecie. Jednak nie każda sieć VPN jest
w stanie to zrobić. Popularne streamingi, takie jak Netflix i Disney+, mogą wykrywać VPN i blokować przeglądanie treści. Dlatego lepiej jest wybrać wysokiej jakości usługi VPN, które są w stanie przechytrzyć blokady.

Pozwala odblokować gry

Wielu graczy na całym świecie boryka się z frustrującymi blokadami niektórych serwerów gier online. VPN pozwala jednak zmienić lokalizację i uzyskać dostęp do dowolnego serwera. Niezależnie od kraju, w którym znajduje się użytkownik.

Bezpieczne i anonimowe korzystanie z torrentów

Pobieranie plików przy pomocy torrentów zawsze było i jest ryzykowne. Nie dość, że nigdy nie wiadomo, czy pobrane pliki są w 100% bezpieczne, to dodatkowo można mieć poważne kłopoty, jeśli ściąga się coś, czego nie powinno się pobierać.

VPN zapewnia bezpieczeństwo podczas pobierania plików, ponieważ użytkownik korzystający z VPN jest anonimowy, więc dostawca usług internetowych nie ma żadnych podstaw do interwencji.

Ponadto niektórzy usługodawcy VPN, tacy jak NordVPN i SurfShark, oferują funkcje dedykowane pobieraniu plików za pomocą torrentów, które nie dość, że przyspieszają samo pobieranie, ale także chronią przed złośliwym oprogramowaniem.

Prywatność w Internecie

Przy każdym przekazaniu danych bankowych i haseł przez sieć lub korzystaniu z publicznych sieci WiFi ryzykuje się ujawnienie swoich danych osobowych. Usługi VPN chronią dane szyfrując je przed wysłaniem.

Precz z cenzurą i zaporami!

Wiele krajów cenzuruje Internet, ponieważ niektóre treści nie są zgodne z przekonaniami politycznymi lub religijnymi władz.

W krajach z ostrą cenzurą, takich jak Chiny, VPN przydaje się do swobodnego i bezpiecznego przeglądania Internetu. Bez VPN niedostępne są tam nawet proste czynności, takie jak wyszukiwanie przy pomocy Google lub aktualizacja statusu na Facebooku. VPN pomaga odblokować witryny i chroni aktywność w sieci przed zbyt ciekawymi oczami, w tym rządem.

(A czasami pozwala też obejść zapory w niektórych sieciach biurowych i szkolnych.)

VPN

Lepsze połączenie internetowe

Niektórzy dostawcy usług internetowych celowo spowolniają połączenie internetowe. Dlaczego? Np. z powodu przekroczenia limitu danych.

Dzięki VPN aktywność w sieci jest anonimowa i dostawca usług internetowych nie może jej zobaczyć. Oznacza to, że nie może ograniczyć przepustowości, więc często można zauważyć wzrost prędkości połączenia.

Spore oszczędności

Bardziej doświadczeni klienci dobrze wiedzą, że platformy e-commerce i sklepy internetowe dostosowują ceny do lokalizacji kupującego. Dotyczy to np. rezerwacji lotów, rezerwacji miejsca w hotelu czy hostelu, zakupów, a nawet subskrypcji usług streamingowych.

VPN można wykorzystać do znalezienia najlepszej oferty, ponieważ pozwala udawać, że klient znajduje się w kraju, w którym ceny są zdecydowanie niższe. A przecież wszyscy kochają okazje.

Czy VPN ma jakieś wady?

 • VPN może spowalniać połączenie internetowe, ponieważ nie tylko szyfruje dane, ale przekierowuje je przez serwer VPN, który może znajdować się daleko od rzeczywistej lokalizacji użytkownika. Można temu jednak zaradzić wybierając odpowiednią opcję usługi.
 • Nie każda usługa VPN działa zgodnie z oczekiwaniami. Niektóre witryny (takie jak Netflix) mają spore doświadczenie w wykrywaniu i blokowaniu VPN. Jednak najlepsze usługi VPN szybko zastępują zablokowane serwery nowymi.
 • Za najlepsze usługi VPN trzeba zapłacić. Oczywiście istnieją darmowe usługi VPN, ale zwykle mają ograniczenia i mogą nie być do końca bezpieczne. Poza tym, powiedzmy otwarcie, że opłaty za usługi VPN nie są wysokie.
 • Darmowe usługi VPN mogą rejestrować i przechowywać dane osobowe, ponieważ dane te przechodzą przez serwery dostawcy VPN. Dlatego należy upewnić się, że dostawca usług VPN nie przechowuje logów i nie ma siedziby w kraju, w którym obowiązkowe jest udostępnianie danych władzom. Informacje te można znaleźć w polityce prywatności.
 • W niektórych krajach usługi VPN są nielegalne i korzystanie z nich może oznaczać kłopoty. Są to, np. Chiny, Turcja i Irak.
 • Niskiej jakości usługi VPN mają ograniczoną liczbę serwerów i adresów IP. A ponieważ z każdym serwerem jest połączonych wielu użytkowników, niektórzy z nich mogą mieć identyczne adresy IP.

Jeśli którykolwiek z nich coś przeskrobie podczas korzystania z VPN, wspólny adres IP może znaleźć się na czarnej liście i uniemożliwić korzystanie w niektórych witryn pozostałym użytkownikom z tym samym IP. Jednak można tego uniknąć, wybierając usługodawcę VPN, który oferuje dedykowane adresy IP.

Najważniejsze funkcje VPN

Nie zawsze jest oczywiste, które funkcje VPN są naprawdę przydatne. Poniżej przedstawiamy te, o których należy pamiętać przy wyborze usługodawcy VPN.

Duża prędkość

Ponieważ korzystanie z VPN może spowolnić połączenie, przy wyborze usługodawcy należy wybrać usługę z nieograniczoną przepustowością i dużą ilością szybkich serwerów.

Silne szyfrowanie i wysokiej jakości protokoły bezpieczeństwa

Jednym z głównych powodów korzystania z VPN jest bezpieczeństwo połączenia. Dlatego nie należy na nim oszczędzać i poszukać usługi z 256-bitowym szyfrowaniem AES oraz ultra bezpiecznymi protokołami, takimi jak OpenVPN i IKEv2.

Godne zaufania zasady prywatności

To naprawdę ważne. Podstawową zasadą przy wyborze dostawcy usług VPN jest zasada nieprzechowywania logów. W przeciwnym razie usługodawca przechowuje dane i może udostępniać je stronom trzecim.

VPN security

Możliwość dostępu do globalnych treści

Dużym plusem VPN jest możliwość ominięcia cenzury i ograniczeń geograficznych. Jednak nie wszystkie usługi VPN działają tak samo. Dlatego przed wykupieniem usługi należy upewnić się, że dostawca obsługuje konkretny kraj lub skorzystać z wersji testowej serwisu lub 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy.

Wygoda obsługi i dobra obsługa klienta

Nie należy tracić pieniędzy na usługę, której obsługa jest po prostu niewygodna. Z tego względu, przed podjęciem decyzji, należy sprawdzić notowania dostawcy a także oferowane przez niego wsparcie. Najlepiej, gdyby było dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, np. przez czat, rozmowę z konsultantem lub e-mail.

Jak wybrać dostawcę usługi VPN?

Po pierwsze nie trzeba być ekspertem, żeby korzystać z VPN, ponieważ dostępnych jest wiele przyjaznych i niedrogich usług VPN. A po drugie wystarczy sprawdzić, czy oferowany serwis oferuje potrzebne funkcje VPN.

Jednak, jak zawsze, zdecydowanie lepiej jest korzystać z usług renomowanych dostawców takich jak NordVPN lub SurfShark.

NordVPN – najłatwiejszy w użyciu i najbardziej wszechstronny VPN

NordVPN oferuje świetną, wszechstronną usługę, bardzo przyzwoite prędkości, super mocne szyfrowanie oraz wiele dodatkowych funkcji, takich jak blokowanie dostępu do Internetu w przypadku utraty połączenia z serwerem VPN (kill switch) i blokadę złośliwego oprogramowania. A wszystko za bardzo rozsądną cenę.

Instalacja i konfiguracja NordVPN zajmuje kilka minut, a prosty interfejs użytkownika umożliwia połączenie z najlepszym dostępnym serwerem za pomocą jednego kliknięcia.

Surfshark – niedrogi VPN z szybką i prostą konfiguracją

Surfshark jest znany z doskonałych funkcji bezpieczeństwa i niskich cen. I chociaż stosunkowo niska liczba serwerów może oznaczać pewne ograniczenia, to usługa świetnie działa na całym świecie i nie ma żadnych problemów z odblokowaniem treści.

Surfshark ma wbudowaną blokadę złośliwego oprogramowania oraz opcję kierowania ruchu przez wiele serwerów w celu zapewnienia dodatkowej prywatności. Subskrypcja Surfshark pozwala też korzystać z VPN na nieograniczonej liczbie urządzeń jednocześnie, a w przypadku problemów można skorzystać z czatu i porozmawiać z ekspertem.

Aby skorzystać z oferty Surfshark ze zniżką przekraczającą 80%, kliknij ten link i się zarejestruj

Usługa VPN używana jest z niezliczonych powodów. Jednak wiele osób wykorzystuje VPN jako kolejną warstwę bezpieczeństwa, oprócz dobrego programu antywirusowego i firewalla. Po prostu cenią sobie bezpieczeństwo w sieci oraz prywatność swoich danych.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aśka_za_VPNem
Aśka_za_VPNem
1 rok temu

Autorko, kilka słów o VPNach, których używam od lat. Generalnie napisałaś prawdę, ale trzeba ją trochę uszczegółowić. VPN to pseudoanonimowość, bo konkretną osobę można wyśledzić np. po logowaniu do banku, społecznościówek czy metadanych przeglądarki (user agent, ciasteczka, biometria behawioralna). VPNy są masowo blokowane przez Google, Netflixa i inne duże firmy. Można potrollować na blogach 😉 , bo mniejsi dostawcy nie mają środków na zaawansowane blokady. W Rosji VPNy nie działają, bo tam internet był solą w oku władzy (podobnie w Chinach), natomiast działa SSH. Szyfrowanie tunelu VPN chroni przed inwigilacją ze strony dostawcy internetu, ale nie chroni przed dostawcą w miejscu wyjścia z VPNu w internet. Tam ochroni nas HTTPS, które też ma swoje bolączki. VPNa trzeba poprawnie skonfigurować, żeby zabezpieczyć się przez wyciekiem DNS (DNS leak), tj. korzystamy z VPNa, ale zapytania DNS i tak idą do serwera naszego dostawcy internetu. No i na koniec, VPN nie ochroni przed takimi wynalazkami jak Pegasus, czy inne lokalne inwigilatory. Tu już musimy bardzo bronić się przed infekcją. Ostrzegam też przed „darmowymi” VPNami. Ostatni wyciek danych od kilku powiązanych dostawców pokazał, że ich obietnica nie trzymania logów to puste słowa. Problem w tym, że nie sprawdzimy takich dostawców jak Nord czy polecany Surfshark, bo nie zajrzymy do ich serwerów, więc musimy uwierzyć im na słowo. Kiedyś pracowałam u jednego dostawcy (nie VPN), który obiecywał anonimizować dane osobowe. Tylko że miał moduł audytowy, który zrzucał całą komunikację z aplikacją do osobnej bazy (hasła jawne, nr kart z CVC, e-maile…).

Monika Krupska
Monika Krupska
1 rok temu
Reply to  Aśka_za_VPNem

Dzięki za „generalnie napisałaś prawdę”, rozszerzenie treści artykułu oraz interesujące kwestie dotyczące Twojego byłego pracodawcy. Z pewnością jest bardzo wdzięczny za rozpowszechnianie takich informacji.

Anna
Anna
1 rok temu

Ochronę VPN oferuje także Norton jako część swego płatnego oprogramowania antywirusowego.Co Pani o nim sądzi?

Najnowsze wpisy naszych autorów Wszyscy autorzy
Przyszłość jest tutaj

Podaj swój adres email i odbieraj najświeższe informacje o nowych technologiach i nie tylko.

email-iconfacebooktwitteryoutubelinkedin instagram whatsup
Skip to content