W pandemii spora część dorosłych wylądowała na zdalnej pracy, zaś dzieci – na zdalnej nauce. W krótkim czasie wygenerowało to popyt na laptopy – nasze niezbyt wielkie mieszkania nie pomieściłyby 4-5 desktopów. Kupowaliśmy głównie urządzenia mniejsze i przenośnie, dzięki którym łatwiej było dzielić ograniczone zasoby, czy to sprzętu, czy to przestrzeni.
Jak pisałem niedawno, praca hybrydowa najprawdopodobniej zostanie z nami na zawsze. Chcą jej pracownicy, a wobec deficytów siły roboczej na rynku, pracodawcy nie za bardzo mogą wymusić prace wyłącznie w biurze.
Po pandemii komputery PC atrakcyjniejsze
Pandemia się jednak skończyła, a sprzedaż laptopów przestała rosnąć. Do świadomości konsumentów powoli zaczęła wdzierać się myśl, że jeśli mają pracować zdalnie czy hybrydowo, to na desktopie z dużym ekranem jest po prostu wygodniej. I to właśnie przesunięcie widać już w danych za 2023 rok.
„Polski rynek wchłonął ponad 1,5 miliona sztuk komputerów przenośnych, to o 100 tys. mniej niż rok wcześniej, natomiast na rynku komputerów stacjonarnych jest lepiej” – ocenia Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika. I dodaje, że liczba dostarczonych desktopów wyniosła ok. 380 tysięcy sztuk. To prawie o 30% więcej niż w 2022 r.
Desktopów wciąż sprzedaje się 4 razy mniej niż laptopów. Trendy są jednak istotnie korzystniejsze dla większych komputerów stacjonarnych. Komputronik liczy, że wzrost sprzedaży pecetów utrzyma się w 2024 roku.
Komputery PC są „zdecydowanie lepszymi, wydajniejszymi i wygodniejszymi urządzeniami do codziennej pracy, w porównaniu do komputerów przenośnych czy tabletów z małymi ekranami. Dodatkowo, ze względu na wysoką wydajność, mogą być wykorzystywane do płynnej pracy ze sztuczną inteligencją” – zwraca uwagę spółka.
Dla rodzica desktop, a dla dziecka? Czy tablet dla dziecka, proponowany przez rząd, to dobry pomysł?
Od siebie mogę dodać jeszcze inną zaletę desktopa. Jeśli nie wybierzemy przesadnie starzejącej się platformy (tu o poradę lepiej zapytać fachowca, czasem wystarczy… własne dziecko), to taki komputer będziemy mogli ulepszać przez następnych kilka lat, więc szybko nam się nie zestarzeje. Z ulepszaniem laptopów tak łatwo nie jest – często nie mają nawet miejsca na dodatkową pamięć.
Jednak jeśli wolimy kupić laptopa, to może lepiej poczekać do jesieni. Jak niedawno pisałem – wtedy będziemy mieli do wyboru – lepiej lub taniej.
Po inteligentny dom… lepiej udać się do salonu
Komputronik widzi również rosnące zainteresowanie rozwiązaniami inteligentnego domu. Ale mimo nowoczesności tych rozwiązań uważa, że do ich sprzedaży najlepszy jest kanał tradycyjny – sklepy stacjonarne.
Jak wyjaśnia prezes Buczkowski, jest to bardzo ważne, bo w przypadku tych rozwiązań niezwykle istotne jest doradztwo, zwłaszcza przy doborze sprzętu i jego implementacji.
Źródło zdjęcia: Sebastian Bednarek/Unsplash