Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
22 czerwca 2021

Wielki finał Hack4Lem- Raport Specjalny

To był wyjątkowy weekend dla miłośników programowania i projektowania rozwiązań, które mogą zmienić świat. W hackathonie Hack4Lem uczestniczyło kilkaset osób z całej Polski. Nagrodzone projekty mają ogromny potencjał biznesowy i technologiczny. Współorganizatorami hackathonu byli PKO Bank Polski, Microsoft oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

To był wyjątkowy weekend dla miłośników programowania i projektowania rozwiązań, które mogą zmienić świat. W hackathonie Hack4Lem uczestniczyło kilkaset osób z całej Polski. Nagrodzone projekty mają ogromny potencjał biznesowy i technologiczny. Współorganizatorami hackathonu byli PKO Bank PolskiMicrosoft oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

hack4lem partnerzy
PARTNERZY HACKATONU #HACK4LEM

„Widziałem przyszłość, którą zmieniła drużyna niezwykłych śmiałków. Takich jak Wy” – pisał Stanisław Lem w „Niezwyciężonym”. Owymi śmiałkami są na pewno nagrodzeni w hackathonie Hack4Lem.

Czarnobiała fotografia Stanisława Lema

Zwycięzcami w kategorii biznesowo-technologicznej zostały następujące projekty:

  • I MIEJSCE: „Twój Druh” – mechanizm wykrywania anomalii płatniczych, który informuje bliskich właściciela konta o nietypowych zachowaniach, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby psychiczne.
  • II MIEJSCE: „Stokenizowane bony” – rozwiązanie blockchain generujące bony, które mogą zostać wydane tylko we wskazanych instytucjach w określonym czasie, aby stymulować poszkodowane sektory gospodarki w trakcie kryzysu.
  • III MIEJSCE: „BankVenture” – Usługa, która transformuje umowy bankowe do postaci krótkich, fabularnych opowiadań zawierających wszystkie kluczowe zapisy.

Natomiast w zadaniu związanym ze zwalczaniem cyberprzemocy wygrały:

  • I MIEJSCE: „HateSilencer” – dodatek do przeglądarki, który dzięki technikom NLP i Machine Learning potrafi wykryć na stronach internetowych różne objawy internetowej przemocy, takich jak mowa nienawiści, czy obrazy o nieodpowiedniej treści.
  • II MIEJSCE: „Przerwij spiralę hejtu” – projekt zwracający uwagę na krzywdzące czyny i komunikaty, poprzez uczenie pozytywnego języka komunikacji w formie interaktywnego quizu.
  • III MIEJSCE: „LoveBot” – bot oparty o głębokie sieci neuronowe, który rozpoznaje mowę nienawiści i generuje miłe, wspierające wypowiedzi, które wysyła do ofiary cyberprzemocy.

Wszystkich laureatów wybrało jury w składzie: Wszystkich laureatów wybrało jury w składzie: Michał Białek (Wykop.pl / Instytut Lema), Piotr Helbich (Dyrektor Formacji Otwartej Bankowości w PKO Bank Polski), Bartosz Jaroszewski (Dyrektor Biura Analiz i Inicjatyw Informatycznych w PKO Bank Polski), Artur Kurasiński (Spellarena Bloger, przedsiębiorca, współtwórca startupów, twórca gier i komiksów), Dawid Łasiński (znany jako Pan Belfer), Joanna Molik (Dyrektor ds. strategii technologicznych Microsoft Poland) Jakub Płodzich (Dyrektor Instytutu Lema) oraz Grzegorz Pawlicki (Dyrektor Biura Innowacji w PKO Bank Polski).

Kosmos i literatura

Galę finałową uświetniły spotkania z ekspertami i znawcami twórczości Lema. W tym miejscu technologia łączyła się z literaturą, analiza twórczości pisarza z opowieściami o przyszłości.

Dr Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego próbowała odpowiedzieć na pytanie „Ile Lema w AI”? Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021 z Krakowskiego Biura Festiwalowego przybliżył najciekawsze wątki z twórczości autora „Solaris”. O tym jak NASA dziś „goni” Lema opowiadał Artur B. Chmielewski, pracujący w Centrum NASA, Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Kalifornii.

Sporą atrakcją wydarzenia było także spotkanie z były sekretarzem Stanisława Lema. Wojciech Zemek podjął się próby odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy technologie nas zbawią? Wisienką na torcie była debata z organizatorami Hack4Lem: Przemysław Galiński (Doradca Zarządu w Instytut Lema) Jakub Kachlicki (Wiceprezes Zarządu w PKO FINAT) Maciej Kawecki (Prezes Zarządu w Instytut Lema), Weronika Kuna (Dyrektor ds. relacji z administracją publiczną i rządem w Microsoft). Rozmawiano o kierunku rozwoju nowych technologii w bankowości i o rozwoju cyberbezpieczeństwa.

Transmisję z całego wydarzenia można było oglądać (i dalej można zobaczyć jako nagranie) na stronie www wydarzenia i Facebooku.

Człowiek

Pierwsza edycja wydarzenia pokazuje, że Stanisław Lem wciąż jest ważnym pisarzem a jego twórczość to bezdenne źródło inspiracji dla twórców z różnych dziedzin i dyscyplin. Lem, z wykształcenia lekarz medycyny, pisarz, znawca technologii, humanista i futurolog pokazywał w swoich powieściach i esejach, że nauka może dawać nadzieję, że to człowiek ostatecznie jest w centrum wszelkich zmian.

„Każdy człowiek jest tedy jakby główną wygraną na loterii, i to na takiej, na której wygrywa jeden los na ich teragigamegamulticentyliony” – pisał Lem w „Doskonałej próżni”.

Bycie człowiekiem to brzmi dumnie, szczególnie w świecie pełnym technologii. Pamiętali o tym organizatorzy Hack4Lem, pamiętali uczestnicy hackathonu. Nam nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejną edycją spotkania z Lemem i jego wszechświatem.

Posłuchaj podcastu Homodigital, w którym partnerzy Hack4Lem opowiadają o wydarzeniu

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon