Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
15 września 2022

Czy technologia może być dźwignią do rozwiązywania ważnych problemów?

Nie od dziś wiadomo, że w kompetencjach branży IT drzemie olbrzymi  potencjał do polepszenia komfortu życia społeczeństw na szeroką skalę. W ostatnich latach największe firmy technologiczne aktywnie odpowiadają się za ideą kreowania tzw. „technologii pozytywnego wpływu”. Potwierdzeniem tego typu działań jest program Seeds For The Future, organizowany przez Huawei w ramach inicjatyw spod znaku Tech4Good.

Dynamiczny przyrost nowych technologii idzie w parze ze zmianą sposobu myślenia o biznesie. Globalni liderzy angażują się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, którego celem jest niwelowanie problemów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. Co istotne, przewartościowaniu uległo ryzyko inwestycyjne. Pieniądze coraz częściej trafiają się na nieoczywiste projekty o pozytywnym wpływie.

Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie globalnych problemów będzie wymagało współprac multidyscyplinarnych, transgranicznych oraz integracji ekosystemów. Niemniej jednak, wiele wskazuje na to, że w 2022 r. nastąpi rozkwit partnerstw powstających po to, aby temu sprostać. 

Ziarna pod przyszłe technologie „Tech4Good”

Seeds For The Future to globalny program firmy Huawei. Skierowany jest do najzdolniejszych studentek i studentów kierunków związanych z ICT, inżynierią, technologiami i matematyką lub po prostu zainteresowanych tymi dziedzinami. Niedawno rozpoczęła się rekrutacja do 9. już edycji programu edukacyjnego. Finaliści i finalistki wezmą udział w bogatym cyklu szkoleń oraz warsztatów z rówieśnikami z ponad 100 krajów. W tym roku, oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych, czeka na nich m.in. międzynarodowa rywalizacja w konkursie Tech4Good, czy szansa na wygranie wyjazdu na Huawei Talent Summit.

Uczestnicy, oprócz samej wiedzy technicznej, zyskają także doświadczenia praktyczne, dzięki warsztatom na temat takich zagadnień jak: 5G, AI, IoT, Cloud oraz Smart City. Utworzone podczas zajęć zespoły mają za zadanie stworzyć własny projekt technologiczny. 

Od 2021 autorzy najlepszych koncepcji z całego świata otrzymują zaproszenie do Tech4Good. To międzynarodowy konkurs, w którym oceniane są propozycje rozwiązań ITC o charakterze prospołecznym, w tym proekologicznym. Nagrodą dla studentów są prywatne konsultacje lub sesje coachingowe z dyrektorami i menedżerami firmy Huawei. Na wybranych czekają wystąpienia na międzynarodowych forach i innych wydarzeniach. Zdobywcy pierwszych miejsc mają możliwość spotkania z inwestorem w celu zaprezentowania swojego pomysłu. 

Kamila Kozłowskiego, studenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i członka zespołu Improvators, do wypełniania formularza zgłoszeniowego zainspirowała edukacyjna działalność dr Macieja Kaweckiego.

Fascynuje mnie temat technologii jako dźwigni do rozwiązywania problemów. Udział w konkursie przyniósł mi nowe znajomości i utwierdził w przekonaniu, że w technologii tkwi ogromny potencjał czynienia świata lepszym. Dzięki konkursowi „Seeds For The Future” mogłem także wziąć udział w debacie „Jak technologie cyfrowe napędzają zrównoważony rozwój” w Helsinkach – mówi Kamil

Cała nadzieja w technologii

Założenia Tech4Good Huawei skierowano przede wszystkim do Generacji Z. Pokolenia szczególnie wrażliwego na aspekt pozytywnego wpływu, walkę ze zmianami klimatu oraz poczucie misji w pracy. W pierwszej edycji konkursu Polskę reprezentował studencki projekt Sensideer. System, który za pomocą czujników termicznych i ruchu ma za zadanie ostrzegać kierowców przed zwierzętami znajdującymi się w pobliżu drogi. Na podium stanęli: Tajlandia z urządzeniem do sterowania sygnalizacją świetlną, która zmniejsza liczbę wypadków w karetkach pogotowia i opóźnień w transporcie pacjentów; Wietnam z aplikacją mobilną do konwersji między językiem migowym a mową oraz Libia, z patentem służącym do ratowania życia wcześniaków. Publiczność nagrodziła Brazylię za sprzęt kontrolujący stan i zużycie zasobów wodnych. W wydarzeniu wzięło udział 3 500 uczestników z ponad 117 krajów.

Cele ONZ i wielowymiarowa współpraca

W 2015 r. ONZ przyjęło Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Jest na niej 169 zadań do zrealizowania na przestrzeni 15 lat. Pozwolą one pokonać problemy społeczne z zakresu ubóstwa, głodu, zdrowia, edukacji, równość płci, zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, pokoju czy sprawiedliwości społecznej. W 2020 roku został opublikowany raport autorstwa GeSI oraz firmy Deloitte. Wynika z niego, że technologie cyfrowe mogą przyspieszyć realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju o 22 proc, a o 23 proc. złagodzić tendencje spadkowe. Co więcej, wdrożenie innowacyjnych technologii jest konieczne do ukończenia aż 103 zadań wymienionych w agendzie. Konieczne jest jednak konsekwentne podnoszenie kompetencji cyfrowych obywateli. 

Z naszych najnowszych badań wynika, że 1 na 5 zatrudnionych w Unii Europejskiej specjalistów ICT ma sporo do nadrobienia w obszarze ogólnych kompetencji cyfrowych. W 80 procentach przypadków luki te wynikają głównie z niedopasowania umiejętności informatycznych do charakteru wykonywanych zadań. Celem programu Huawei Seeds For The Future jest odwrócenie tej tendencji. Jako firma z bogatym doświadczeniem działania na rzecz edukacji technologicznej oraz z szerokim gronem wysoce wykwalifikowanych specjalistów chcemy przekazać młodemu pokoleniu wiedzę i umiejętności, dzięki którym rosnąca digitalizacja nie tylko nie będzie stanowić bariery, ale też wpłynie na poprawę jakości życia milionów osób na całym świecie – dodaje Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji Huawei Polska.

Według analiz, technologie informacyjno-komunikacyjne w najbliższych latach znajdą szerokie zastosowanie w najważniejszych branżach, takich jak: rolnictwo, energetyka, medycyna i transport. Przewiduje się, że do 2030 roku na badania i rozwój ICT zostanie przeznaczone 3 biliony dolarów. Wartość rynku ICT w tym czasie powinna osiągnąć poziom 6 bilionów euro. Działania inicjowane przez Huawei jasno pokazują, że niniejsze prognozy mają szansę się spełnić, a cyfrowe możliwości zmienią świat na lepsze.

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon