Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
3 czerwca 2022

Elon Musk – główny inżynier świata. Geniusz i wizjoner albo szarlatan i despota (#1)

I stałem się jego gorącym wyznawcą, chociaż nie nie mam Tesli ani nie lecę w kosmos a Internet mam z kabla UPC. Ale jako fan science fiction muszę przyznać, że o wszystkim, co robi Elon czytałem już wcześniej w różnych książkach. On realizuje nasze wyobrażenia o przyszłości w praktyce.

Dzisiaj przedstawię wam postać Elona Muska amerykańsko-kanadyjsko-południowoafrykańskiego inżyniera i wynalazcę. Elon to jeden z najbogatszych ludzi świata, który jak szwajcarsko-żydowsko-niemiecko-amerykański Albert Einstein podważa rzeczywistość, jak amerykański Thomas Edison wykupuje i monetyzuje najlepsze pomysły/wynalazki albo jak amerykańsko-syryjski Steve Jobs konsekwentnie i despotycznie dąży do celu – pociągając za swoimi wizjami miliony wyznawców. Ja też się zakochałem w tych wizjach Elona Muska. I stałem się jego gorącym wyznawcą, chociaż nie nie mam Tesli ani nie lecę w kosmos, zaś z Internetu korzystam za pośrednictwem kabla UPC.

Jako fan science fiction muszę przyznać, że o wszystkim, co robi Elon czytałem już wcześniej w różnych książkach. On realizuje nasze wyobrażenia o przyszłości w praktyce.

https://twitter.com/elonmusk/status/1390387635961610242?s=20

Kim jest Elon Musk?

Dla mnie jest trochę autystycznym geniuszem inżynierii, typem samouka. Mistrzem zadawania odpowiednich pytań i kwestionowania rzeczywistości. Musk jest typowym ekscentrycznym miliarderem z niezwykłym talentem do pozyskiwania ludzi lepszych od siebie. Pozornie nieporadny, lekko jąkający się, zwyczajny chłopak z rozbitej rodziny z przedmieść Pretorii w RPA. Kiedy słucham jego wywiadów, to widać, że to nie jest samiec alfa, typ macho wyskakujący do bitki po alkoholu. To raczej upierdliwy detektyw Monk albo niedoceniany, nieśmiały, zakompleksiony sąsiad z klatki w bloku. Na zewnątrz miły, ale skryty i trochę tajemniczy.

A co widać na zewnątrz? Elon Musk to najbardziej wpływowy Twitter-owicz na świecie, twórca kilku genialnych rozwiązań, które szturmem wbiły się do świadomości technologicznej i społeczeństwa oraz do biznesu.

Jeden jego wpis na Twitterze powoduje skoki i spadki na amerykańskiej giełdzie. Wpędza w euforię i biedę bitcoinowców.

Czytaj też: Dotyk Midasa, czyli DogeCoin i Bitcoin w rękach bilionera. W co gra Musk?

Image

Oraz: Elon Musk już nie lubi bitcoina? Sensacyjna decyzja miliardera. Na dobre zakończy krypto-hossę?


Kochają go tłumy, kochają go inwestorzy, ma swoich wyznawców (do których i ja należę). Nie kochają go jego krytycy, zawiedzeni inwestorzy a jego byli współpracownicy nie zostawiają na nim suchej nitki.
Konkurenci za to, tak jak na przykład Jeff Bezos, raczej szczerze go nienawidzą.

Musk to jeden z najbogatszych ludzi na świecie

Elon jest bogaty. W zasadzie ma ogromną ilość akcji wysoko notowanych na różnych giełdach. A tym samym jak każdy ekscentryczny miliarder Elon nie przywiązuję wagi do pieniędzy, ponieważ ma ich wręcz za dużo. Używa pieniędzy po to, żeby rozwijać wszystkie swoje kolejne projekty i inwestycje.

https://www.forbes.com/real-time-billionaires/#6d9985b83d78

Największym hejterem Elona staje się Jeff Bezos, czyli nr 1 na liście miliarderów.


Kiedy w styczniu 2021 na kilka tygodni Musk został najbogatszym człowiekiem świata (z majątkie o wartości 190 mld USA) sam Elon żartował sobie z tego, nie dowierzając temu sukesowi.

Młodość Elona Muska

Urodził się w Republice Południowej Afryki, gdzie spędził stosunkowo krótki czas do 9 roku życia (rozwód rodziców). Jego dzieciństwo było podobno normalne i zwykłe. Jego rodzice nie byli miliarderami ani nawet milionerami, Mama była kanadyjską modelką, tata południowoafrykańskim inżynierem. Po rozwodzie rodziców Elon mieszkał z ojcem i z bratem Kimbalem. Jego ojciec jako inżynier odnosił sukcesy (już po rozwodzie z Maye Musk) i w latach 80 ubiegłego wieku posiadał udziały w kopalni szmaragdów w Zambii.

Jednak wedłuh słów Elona żyli skromnie z miesiąca na miesiąc. To trochę niespójne z tym, co mówi jego ojciec Errol, który twierdzi, że Elon w dzieciństwie żył w luksusie, a do szkoły woził go Rolls Roycem.

W wieku 17 lat Elon z bratem wyprowadzili się do Kanady. W kanadyjskim colledżu już był prymusem, potem wybrał się studia w Pensylwanii w USA. Tam nauczył się programowania. Elon uzyskał dyplom inżyniera i psychologa. Po dwóch latach przeniósł się do Stanford, ale wówczas już bardzo intensywnie pracował z bratem Kimballem nad pierwszymi projektami.


Projekty Elona Muska

1. Zip2 – internetowy katalog firm – 1995 rok

ELON MUSK AND GAMING | OnlinerCasino
Zip2

Pierwszy projekt, który pozwolił zarobić Elonowi Muskowi i jego bratu Kimbalowi pierwsze poważne pieniądze. Był to projekt internetowej książki adresowej czy telefonicznej ZIP2 Yellow Pages. To było coś w rodzaju katalogu czy też przewodnika z wyszukiwarką firm, taka następna generacja papierowej książki telefonicznej.

This is What Elon Musk's First Website (Zip2) Looked Like
strona internetowa Zip2

To co było niezwykłe w tym projekcie, to wyszukiwanie i pokazywanie najbliższych firm na mapie. Można też było wykupić reklamę w wyszukiwarce. Brzmi znajomo? Tak, ale wtedy nie było jeszcze na świecie Google Maps!

Firma Compaq kupiła ten system wraz z danymi za 300 milionów dolarów, wierząc, że pomoże to rozwinąć jej wyszukiwarkę Altavistę.

This is What Elon Musk's First Website (Zip2) Looked Like
Zip2

Wtedy właśnie Elon zarobił swoje pierwsze wielkie pieniądze: 22 mln. dolarów. Ale wcześniej pracował z bratem po 100 godzin tygodniowo, spał w biurze swojej firmy i kąpał się w prysznicach organizacji YMCA (z ang. Young Men’s Christian Association – Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej). Wszystko po to, aby oszczędzić pieniądze i wkładać cały swój czas i kapitał w firmę ZIP2.

Jak skończył katalog ZIP2 w ramach Altavisty? Zintegrowano część usług personalizacji treści do Altavisty. Póżniej Altavista została sprzedana do Yahoo, a jej rozwiązania i wyszukiwarka stały sie podstawą silnika Yahoo. Jedynego sensownego konkurenta Google.

2a. Bank internetowy X.COM – 1998 rok

Pierwotnym pomysłem Elona Muska był nowoczesny bank oparty o Internet. Należy pamiętać, że w USA do dzisiaj funkcjonuje papierowy system czekowy. Elon zauważył słabości amerykańskiego systemu płatniczego i chciał stworzyć przedsięwzięcie, które będzie stanowiło przełom tego systemu. Pierwotnie X.COM miał udzielać kredytów i pożyczek. Taki trochę rankomat czy totalMoney połączony z bankiem online lub revolutem. Na ówczesne czasy to było bardzo sexy i innowacyjne.

X.com nie tylko miał wskazywać usługi bankowe, ale zaoferować własne. Umożliwiał również użytkownikom wyszukiwanie alternatywnych usług ze strony internetowej X.com,

Musk – który miał wcześniejsze doświadczenie zawodowe w bankowości i dyplom z finansów w Wharton School – chciał z X.COM przejąć bank, który zapewniłby obsługę transakcji.

Po kilku latach X.COM przejęło firmę Confinity, by ostatecznie przekształcić się w Paypal. Inwestorzy uznali, że najbardziej obiecujący biznes w tym przedsięwzięciu to przelewy internetowe PayPal.

2b. PayPal – 2002

PayPal to system płatności oparty o email. W początkach internetu, w latach 90. XX wieku ogromnym problemem było dokonanie płatności w sieci. Trudno było używać kart kredytowych, nie było dzisiejszych bezpiecznych mechanizmów szyfrowania i potwierdzania tożsamości. Owszem były jakieś możliwe płatności za pośrednictwem banków za towary i usługi sprzedawane w internecie ale przelewy międzynarodowe były drogie i trwały kilka dni. W wielu krajach czyli np. w USA, Kanadzie i Francji panowały czeki. A jak tu czekiem zapłacić za ebooka czy doładowanie telefonu?

Item with negative price causes error 500 on payment execute · Issue #888 ·  paypal/PayPal-PHP-SDK · GitHub

W USA stworzono całe systemy obsługujące czeki: skanowanie i elektroniczne przekazywanie zeskanowanych czeków mailem. Myślę, że to było inspiracją dla Elona Muska i jego przyjaciół do stworzenia systemu płatności natychmiastowej. Ten system był elementem jego projektu X.COM – czyli banku online.


Oczywiście problemem PayPala było zabezpieczenie środków do wypłat w dowolnym miejscu na świecie. Ale zapewnienie płynności w PayPalu stało się problemem eBaya, który kupił PayPal, po kilku miesiącach od upublicznienia spółki na giełdzie.

W 2002 roku Musk ze wspólnikami sprzedał PayPal eBayowi za kwotę 1,5 mld USD.

Elon Musk na tej transakcji zarobił około 180 mln USD. A te pieniądze przeznaczył na swój kolejny projekt, czyli SpaceX.


3. SpaceX – loty w kosmos

Pierwszy koncept lotów w kosmos, z którym Musk poszukiwał inwestorów dotyczył budowania bazy na Marsie.

Nie czekając na podatek, który musiałby zapłacić od sprzedanych akcji PayPal Elon Musk rozpoczyna w 2001 szalone przedsięwzięcie i powołuje w 2002 SpaceX. To prywatna firma budująca komercyjne rakiety, które latają w kosmos.

Pierwotnie Elon chciał wysyłać rakiety za pośrednictwem rosyjskiego programu Sojuz. Pojechał do Rosji, rozmawiał o możliwości taniego wynajęcia lub zakupu rakiety Sojuz. Dowiedział się wtedy od Rosjan, że jeden lot rakietą Sojuz będzie kosztował ponad 20 mln dolarów a kupno rakiet nie będzie tanie. Postanowił wówczas, że zbuduje samodzielnie rakietę do komercyjnych lotów.

Innowacja, którą zaplanował Elon to możliwość ponownego użycia pierwszego członu rakiety. Elon i jego współpracownicy stwierdzili, że najcenniejszą wartość z rakiety, czyli silnik może być używany wielokrotnie. Obniży to nawet dziesięciokrotnie koszty lotów w kosmos. Koszt paliwa stanowi bowiem cząstkę wartości silników rakiety.

Elon Musk ma na pokładzie firmy SpaceX geniusza silników rakietowych – Toma Muellera, zwanego „RocketMan”. Dzięki Tomowi Muelerrowi Musk rozpoczyna budowę pierwszego silinika rakietowego – Falcon1.

Elon Musk miał finansowanie na trzy próbne starty swojej pierwszej rakiety. I niestety, pierwsze trzy starty jego rakiet w latach 2006 do 2008 były porażkami.

https://youtu.be/JDeBw-ZKxxM

I już był na granicy bankructwa, i już miał wysupłać ostatnie 30 mln dolarów, które mu zostały na wszystkie inwestycje (łącznie z Teslą), gdy… udało się wystartować:

https://youtu.be/bET0mRnqxQM

 

Lądowania rakiet też nie były zawsze udane.

https://youtu.be/bvim4rsNHkQ

Jeff Bezos, swoje Origin latające w kosmos założył dwa lata wcześniej w 2000r..

Image

 

O kolejnych przedsięwzięciach SpaceX, locie na Marsa, wyścigu z NASA i innych wizjach Elona Muska napiszę w kolejnym artykule.

A to będzie :
4. Starlink – Internet z kosmosu
5. The Boring Company – tunele dla samochodów
6. Tesla – samochody elektryczne i
7. SolarCity – dachówki fotowoltaiczne
8. Neuralink – połączenie mózgu człowieka z chipem/komputerem

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon