Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
8 grudnia 2021

Święta z babcią lub dziadkiem przez Internet? Skype, Meet, czy Zoom? Który najłatwiejszy dla seniora? Testujemy!

Część z nas nie odwiedzi bliskich w obawie przed ich zakażeniem niewidzialnym, lecz śmiertelnym wirusem. Jednak nie musimy być samotni. Komunikatory z opcją wideorozmowy dają szansę na to, żeby mimo wszystko spotkać się z rodziną, choćby wirtualnie. Ale które sprawdzą się najlepiej, gdy trzeba zdalnie pomóc starszej osobie w ich użyciu?

Pandemia koronawirusa spowodowała zmiany w naszym życiu, jakich nikt się nie spodziewał. Święta też będą inne – większość z nas będzie je spędzać w małym gronie najbliższych. Część z nas nie odwiedzi bliskich w obawie przed ich zakażeniem niewidzialnym, lecz śmiertelnym wirusem. Jednak nie musimy być samotni. Komunikatory z opcją wideorozmowy dają szansę na to, żeby mimo wszystko spotkać się z rodziną, choćby wirtualnie. Ale które sprawdzą się najlepiej, gdy trzeba zdalnie pomóc starszej osobie w ich użyciu?

Jak zatem spędzić święta rodzinnie, nie narażając jednak na zakażenie wirusem osób starszych i tych o słabszej odporności? Dzięki nowym technologiom przeżyliśmy już trochę spotkań rodzinnych w dobie pandemii. Jak zatem możemy przygotować się na zbliżające Święta Bożego Narodzenia, gdy nie chcemy ruszać się z domu?

Wystarczy wyposażyć babcię lub dziadka w Internet, laptop lub smartfon z kamerą oraz w odpowiedni komunikator do spotkań on-line. Specjalnie dla was wybraliśmy najlepsze i najprostsze komunikatory, które umożliwią starszym osobom połączenie się z wami w tych wyjątkowych dniach.

Czytaj też: Jak technologie pomagają w opiece nas starszymi członkami naszych rodzin?

Przeczytaj koniecznie: Jak pomóc dziecku, które padło ofiarą hejtu w internecie?

W artykule skorzystałam z pomocy mojej mamy, jako osoby powyżej 60 roku życia, która była tak życzliwa, że podjęła się próby przetestowania każdej z wybranych aplikacji. Mama jest osobą, która na co dzień korzysta z komputera, ale zwykle używa znanych i sprawdzonych programów, które zostały jej wcześniej dokładnie objaśnione. Sprawdźmy zatem co wykazał ten test.

Skype

To jedna z pierwszych platform sieciowych, które spopularyzowały internetowe rozmowy głosowe i rozmowy wideo. Sporo krwi upuściły jej takie aplikacje jak WhatsApp czy Messenger. Jednak mimo dużej konkurencji Skype nadal jest w pierwszej lidze najbardziej popularnych komunikatorów wideo. Z jednej strony ze względu na szeroką rzeszę wiernych fanów, z drugiej zaś ze względu na dostępność na wielu platformach.

Skype umożliwia prowadzenie wideokonferencji zarówno z pojedynczym użytkownikiem, jak i z grupą nawet 50 osób. Dodatkowym plusem jest możliwość dzwonienia na telefony komórkowe i stacjonarne, oczywiście po wykupieniu dodatkowego pakietu minut.

Aplikacja Skype zdaniem starszej osoby: niestety aplikacja nie stanowi najlepszego rozwiązania dla osób, które nie potrafią sprawnie obsługiwać komputera czy telefonu. Już próba zainstalowania, założenie konta sprawiła mamie wiele trudności. Oczywiście, jeśli macie wystarczająco dużo samozaparcia, możecie przygotować wideo poradnik dla waszej rodziny, dzięki któremu jej najstarsi członkowie będą w stanie zainstalować Skype i połączyć się z wami. Jednak moim zdaniem istnieje wiele prostszych rozwiązań, które nie będą generować takich problemów.

Świąteczna niespodzianka od Skype


Dobrą wiadomością jest to, że twórcy aplikacji wyszli naprzeciw swoim użytkownikom i stworzyli specjalną świąteczną opcję darmowych rozmów z użyciem przeglądarki internetowej: bez pobierania aplikacji, bez tworzenia kont, z opcją rozmowy nawet do 24 godzin. Jak to działa?

„To łatwe — po prostu utwórz link i udostępnij go osobom, które mają dołączyć do rozmowy. Tworzenie kont nie jest wymagane. Jeśli nie masz zainstalowanego Skype’a, nic nie szkodzi. Możesz korzystać z niego w przeglądarce. Zaproś nawet 99 osób (i dolicz siebie) oraz korzystaj z bezpłatnych połączeń wideo przez Skype’a. Osobisty link z zaproszeniem nie wygasa i może zostać użyty w dowolnym czasie”. Więcej szczegółów poniżej:

https://www.skype.com/pl/free-conference-call/

Skype dla osoby 60+ ? Aplikacja NIE, nowa opcja przeglądarkowa – zdecydowanie TAK

Google Meet

To zbudowany przez Google program, z którego do niedawna mogli korzystać jedynie użytkownicy premium pakietu biurowego G Suite. Teraz platforma udostępniła większość funkcji połączeń wideo za darmo. Jak się okazuje, zmiana ta jest nie tylko związana z pandemią koronawirusa, Google postanowił pozostać przy tym rozwiązaniu nawet po zakończeniu walki z Covid-19. Na początku roku platforma obsługiwała nawet 2 miliardy połączeń dziennie.

Są jednak dwa istotne haczyki korzystania z darmowej wersji Google Meet przez seniorów w naszych rodzinach. Po pierwsze, by wziąć udział w wideokonferencji trzeba mieć konto Google, po drugie czas spotkania może trwać tylko do godziny, co w czasie świąt nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Plusów używania tej aplikacji jest wiele m.in. redukcja szumów i hałasów w oparciu o sztuczną inteligencję, jak również backgroud blur, czyli możliwość rozmywania tła w naszym otoczeniu. Należy pamiętać, że z największej bazy funkcjonalności możemy skorzystać dopiero po uruchomieniu spotkania na Google Chrome, czyli w przeglądarce z tej samej „rodziny”, z której pochodzi Google Meet.

Google Meet w opinii starszej osoby: ze względu na to, że konto Google założyłam mamie jeszcze przed pandemią to odebranie maila z linkiem i wejście na spotkanie nie stanowiło już większego problemu.
Limit uczestników do 100 osób to również korzystna opcja, ale darmowy czas do godziny połączenia zdecydowanie nie przemawia na korzyść Google Meet.

Google Meet dla osoby 60+? Patrząc na łatwą i intuicyjną obsługę – TAK, natomiast konieczność posiadania konta Google i ograniczony czas rozmowy (w darmowej opcji) – NIE

Zoom

Zoom to komercyjne narzędzie, którego przeznaczeniem jest organizowanie wideokonferencji w trybie on-line. Do spotkania można dołączyć za pośrednictwem telefonu, komputera czy tabletu. Zoom najczęściej jest używany do pracy zdalnej, szkoleń, webinarów, jak również w ostatnim czasie do przeprowadzania lekcji w trybie online.

W opcji standardowej Zoom należy ściągnąć na urządzenie, z którego korzystasz. W wersji bezpłatnej aplikacja umożliwia zorganizowanie spotkania do 100 osób, ale niestety w limicie połączenia jedynie do 40 minut. Oczywiście dla wytrwałych istnieje możliwość ponownego połączenia przez ten sam link. Wersja płatna jest bezlimitowa, dodatkowo umożliwia przeprowadzenie spotkania nawet do 300 osób.

Zoom od strony starszej osoby: link wysłany na maila mama otworzyła z łatwością, dołączenie do spotkania, również nie stanowiło większego problemu. Jedynym minusem standardowej wersji jest limit połączenia – 40 minut, czyli jeszcze mniejszy niż przy Google Meet.

Dodatkowym minusem są kontrowersje wokół aplikacji i wycieku danych użytkowników, przez który w tym roku niektóre kraje wprowadziły zakaz używania aplikacji Zoom na swoim terytorium. Z platformy zrezygnował również Google, SpaceX, brytyjski rząd i wielu innych. Firma co prawda oświadczyła, że naprawiła powstałe luki bezpieczeństwa, ale smak afery w tle aplikacji pozostał.

Zoom bez limitu połączeń w święta

Zoom zdecydował się na wprowadzenie udogodnień dla swoich klientów w świątecznym okresie. Nieograniczone czasowo spotkania będą możliwe zarówno w święta, jak i w Sylwestra. Do tego celu Zoom wyznaczył specjalne bloki czasowe.

Pierwszy z nich będzie trwał od 24 grudnia od godziny 4.00 rano czasu polskiego do 26 grudnia do godziny 12.00. Drugi blok nielimitowanych rozmów rozpocznie się 31 grudnia od godziny 4.00 rano i będzie trwał do 2 stycznia do godziny 12.00 czasu polskiego.

Zoom dla osoby 60+? Ponownie, patrząc na łatwą i intuicyjną obsługę – TAK, również zdecydowane TAK dla świąt bez limitu połączeń. Jedynym aspektem na NIE jest kwestia bezpieczeństwa połączeń.

https://blog.zoom.us/zoom-together

And the winner is…

Test wygrał świąteczny projekt Skype, mama uzyskała link do strony poprzez wiadomość SMS i w bardzo łatwy i intuicyjny sposób rozpoczęła spotkanie. Połączenie jest nielimitowane, bezpieczne i z pewnością poradzi sobie z nim nawet starsza osoba, która na co dzień nie korzysta z takich technologii.

Podobnych aplikacji na rynku jest oczywiście znacznie więcej np. WhatsApp, GoToMeeting, Microsoft Teams i wiele innych, które również mogą wam posłużyć w tym okresie, ale ich wybór i testowanie pozostawiam już każdemu indywidualnie.

Jak napisał Zoom na swoim blogu

„Covid-19 zmienił to, w jaki sposób żyjemy, pracujemy i świętujemy w 2020 r., i tak jak wszystko inne, tak i sezon świąteczny nie będzie wyglądał, tak samo. Niezależnie od tego czy będzie to ostatni dzień Chanuki, święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, czy ostatnie dni święta Kwanza”.


Wideokonferencje są dobrą alternatywą w tym niezwykle trudnym okresie, nie zastąpią nam uścisków i uśmiechów na żywo, ale być może ukażą nam namiastkę świątecznej atmosfery, której miejmy nadzieję za rok już nam nie zabraknie.

Wesołych Świąt!

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon