Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
6 czerwca 2024

Słaba koniunktura w IT sprzyja przejęciom? Polskie spółki na celowniku

W ostatnich tygodniach albo ogłoszono, albo wydano zgody na przejęcia kilku polskich spółek technologicznych. Wygląda na to, że słaba koniunktura na rynku skłania część właścicieli spółek do sprzedaży i w ten sposób – sprzyja przejęciom.

W środę UOKiK ogłosił, że wyraził zgodę na przejęcie OEX przez firmę inwestycyjną Neo Investments. OEX to firma giełdowa oferująca między innymi rozwiązania dla e-commerce, technologie płatnicze czy platformę lojalnościową. Neo Investments planuje wycofać OEX z giełdy.

Podobny los ma spotkać firmę IT Sescom. Jej właściciele podpisali ostatnio umowę z Enterprise Investors, jednym z najbardziej znanych funduszy private equity (PE) na rynku polskim. Umowa dotyczy sprzedaży pakietu większościowego, przeprowadzenia tzw. przymusowego wykupu i wycofania spółki z giełdy. Sescom oferuje kompleksową obsługę obiektów i sieci handlowych, w tym również usługi IT, inne usługi cyfrowe i zapewnianie efektywności energetycznej.

Nieco wcześniej Brand24, twórca narzędzi do monitorowania sieci pod kątem np. wzmianek o naszej firmie, ogłosił, że większościowy pakiet w firmie przejmie amerykański Semrush. To firma specjalizująca się w narzędziach SaaS (Software as a Service) dla marketingu internetowego.

Przejęć więcej, bo – słabsza koniunktura sprzyja

To niejedyne przejęcia, o których dowiedzieliśmy się w ostatnim czasie. Wiemy również, że francuski gigant technologiczny Alten, zatrudniający 57 tysięcy osób na całym świecie, planuje przejąć polską spółkę informatyczną Primaris Services. Z kolei amerykańska Virtusa Corporation przejęła polską firmę technologiczno-konsultingową ITMagination.

Skąd taki wysyp przejęć na polskim rynku technologicznym? Na pewno przejęciom sprzyja słabsza koniunktura: jak niedawno pisaliśmy, ceny usług IT w ciągu ostatnich 12 miesięcy ledwo drgnęły.

To niewątpliwie nie sprzyjało dobremu biznesowi i marżom firm z sektora. Często powoduje, że właściciele firm są otwarci na ich sprzedaż i nawet nieco urealniają swoje często nadmierne oczekiwania co do wyceny ich przedsiębiorstw.

Innym powodem jest też to, że przy gorszej koniunkturze, firmy często szukają silniejszego partnera z mocną bazą kliencką. Mocny partner może zaoferować nowe możliwości biznesowe, na przykład na rynkach zagranicznych.

Nie jest to jednocześnie dobra wiadomość dla polskiej giełdy. Znikną z niej kolejne dwie spółki, pogłębiając niepokojące trendy widoczne na GPW od wielu kwartałów.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon