System DestinE (bo tak skrótowa bywa również nazywany Destination Earth) zbiera dane z kilku już istniejących źródeł: europejskiej agencji kosmicznej ESA, europejskiego systemu satelitów meteorologicznych EUMETSAT i centrum średnioterminowych prognoz meteorologicznych ECMWF. DestinE wykorzystuje europejską sieć superkomputerów, czyli EuroHPC i stosuje sztuczną inteligencję.
Więcej o Destination Earth pisała na naszych łamach Sylwia Błach.
Cyfrowi bliźniacy Ziemi
Jednymi z podstawowych elementów systemu Destination Earth są tak zwani cyfrowi bliźniacy Ziemi. Są to cyfrowe kopie systemów ziemskich o wysokim stopniu złożoności. Na razie powstały dwa takie cyfrowe bliźniaki: jeden obejmujący zmiany klimatu i drugi przewidujący skrajne zjawiska pogodowe.
Climate Change Adaptation Digital Twin ma za zadanie tworzenie prognoz klimatycznych na najbliższe dziesięciolecia. System został oparty o dane o rozdzielczości zaledwie kilku kilometrów i umożliwi uaktualnianie modeli prognostycznych co rok lub częściej, podczas gdy dotąd było to możliwe co jedyne 7-10 lat.
Drugi z bliźniaków cyfrowych, Weather-Induced Extremes Digital Twin, umożliwi najwyższej jakości symulacje numeryczne ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz ich prognozowanie z wyprzedzeniem nawet kilku dni! System ma się składać z dwóch komponentów: stale działającego komponentu globalnego przewidującego ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie oraz komponentu regionalnego, który będzie uruchamiany, by z większą dokładnością przewidywać takie zjawiska, jeśli będą dotyczyć one Europy.
Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!
Platforma usług i jezioro danych Destination Earth
Pozostałymi dwoma elementami Destination Earth będą: platforma usług oraz jezioro danych, które zbierze szeroki zestaw informacji z różnych europejskich źródeł.
Platforma usług DestinE ma być punktem wejścia dla osób i instytucji, które chciałyby skorzystać z DestinE. Będzie ona koordynować infrastruktury danych, chmury obliczeniowej i superkomputerową. Udostępni ona również użytkownikom narzędzia sztucznej inteligencji. Platforma oferuje aktualnie 19 usług, a 3 są w przygotowaniu.
Z kolei jezioro danych będzie zbierać informacje od trzech instytucji odpowiedzialnych za DestinE, czyli ESA, EUMETSAT i ECMWF, jak również z systemu Copernicus, internetu rzeczy i źródeł danych socjoekonomicznych.
Źródło grafiki: Destination Earth