10 czerwca 2024

Rusza Destination Earth – najambitniejszy system modelowania Ziemi

Dzisiaj rusza system Destination Earth — ambitny projekt mający na celu precyzyjne modelowanie Ziemi, a zwłaszcza zachodzących na niej zmian klimatycznych. Narzędzie to ma nam dać odpowiedź, jak decyzje ludzkości wpłyną na losy naszego domu, Ziemi. Digital Twin uruchomiony został dzisiaj w Kajaani w Finlandii, gdzie znajduje się superkomputer Lumi.

System DestinE (bo tak skrótowa bywa również nazywany Destination Earth) zbiera dane z kilku już istniejących źródeł: europejskiej agencji kosmicznej ESA, europejskiego systemu satelitów meteorologicznych EUMETSAT i centrum średnioterminowych prognoz meteorologicznych ECMWF. DestinE wykorzystuje europejską sieć superkomputerów, czyli EuroHPC i stosuje sztuczną inteligencję.

Więcej o Destination Earth pisała na naszych łamach Sylwia Błach.

Cyfrowi bliźniacy Ziemi

Jednymi z podstawowych elementów systemu Destination Earth są tak zwani cyfrowi bliźniacy Ziemi. Są to cyfrowe kopie systemów ziemskich o wysokim stopniu złożoności. Na razie powstały dwa takie cyfrowe bliźniaki: jeden obejmujący zmiany klimatu i drugi przewidujący skrajne zjawiska pogodowe.

Climate Change Adaptation Digital Twin ma za zadanie tworzenie prognoz klimatycznych na najbliższe dziesięciolecia. System został oparty o dane o rozdzielczości zaledwie kilku kilometrów i umożliwi uaktualnianie modeli prognostycznych co rok lub częściej, podczas gdy dotąd było to możliwe co jedyne 7-10 lat.

Drugi z bliźniaków cyfrowych, Weather-Induced Extremes Digital Twin, umożliwi najwyższej jakości symulacje numeryczne ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz ich prognozowanie z wyprzedzeniem nawet kilku dni! System ma się składać z dwóch komponentów: stale działającego komponentu globalnego przewidującego ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie oraz komponentu regionalnego, który będzie uruchamiany, by z większą dokładnością przewidywać takie zjawiska, jeśli będą dotyczyć one Europy.

Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!

Platforma usług i jezioro danych Destination Earth

Pozostałymi dwoma elementami Destination Earth będą: platforma usług oraz jezioro danych, które zbierze szeroki zestaw informacji z różnych europejskich źródeł.

Platforma usług DestinE ma być punktem wejścia dla osób i instytucji, które chciałyby skorzystać z DestinE. Będzie ona koordynować infrastruktury danych, chmury obliczeniowej i superkomputerową. Udostępni ona również użytkownikom narzędzia sztucznej inteligencji. Platforma oferuje aktualnie 19 usług, a 3 są w przygotowaniu.

Z kolei jezioro danych będzie zbierać informacje od trzech instytucji odpowiedzialnych za DestinE, czyli ESA, EUMETSAT i ECMWF, jak również z systemu Copernicus, internetu rzeczy i źródeł danych socjoekonomicznych.

Źródło grafiki: Destination Earth

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon