Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
17 grudnia 2024

Projekty dla polskiej AI? Małe modele, struktury wieloagentowe

Jakie powinny być priorytetowe projekty dla rozwoju polskiej AI? Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć Grupa Robocza ds AI w swojej propozycji polityki rozwoju AI na lata 2025-2030. Wśród tych projektów znajdziemy specjalistyczne małe modele językowe, struktury wieloagentowe, federacyjną sieć danych dla AI czy AI w medycynie.

Propozycja Grupy Roboczej ds AI jest częścią procesu opracowywania aktualizacji polityki rozwoju AI, która została zapowiedziana przez Ministerstwo Cyfryzacji w projekcie Strategii Cyfryzacji Państwa.

Priorytetowe projekty dla polskiej AI

Niektóre z propozycji grupy roboczej dziwić nie mogą, bo są zgodne z ostatnimi trendami w środowisku AI. Systemy agentowe, a zwłaszcza wieloagentowe, są uznawane za następny krok w rozwoju AI. Krok, który ma popchnąć AI do przodu, po tym jak postępy w rozwoju największych modeli AI istotnie spowolniły.

Silnie związany z rozwojem systemów agentowych jest rozwój mniejszych specjalizowanych modeli językowych. To one dobrze się nadają do systemów wieloagentowych, a oferują zdecydowanie niższe koszty niż największe modele. Nic więc dziwnego, że rozwój takich mniejszych modeli znalazł się na liście priorytetów. Tym bardziej, że będzie na czym je oprzeć – np. na Bieliku czy modelach od projektu PLLuM.

Również zastosowanie medyczne AI są mało kontrowersyjne. Choć wymagają większej uwagi w dziedzinie bezpieczeństwa niż te operujące w innych obszarach. Tak naprawdę wdrożenia AI w medycynie mają miejsce już od dłuższego czasu, na przykład w diagnostyce obrazowej. O potencjalnych zastosowaniach generacyjnej AI w służbie zdrowia, podnoszących jej efektywność mówił swego czasu Sebastian Kondracki, założyciel projektu Spichlerz i spiritus movens Bielika.

Grupa robocza ds AI proponuje również rozwój federacyjnej sieci danych dla AI. Taka sieć łączyłaby przetwarzanie danych przez tzw. urządzenia brzegowe (edge computing) z centralnym repozyterium danych. Tworzyłoby to „alternatywę dla dominujących rozwiązań chmurowych”.

Zapewne najśmielszą – i szczerze powiedziawszy chyba najmniej realistyczną – propozycją jest stworzenie procesora o niskim poborze mocy przy wykorzystaniu na przykład technologii neuromorficznych, nanotechnologii czy optoelektroniki. Nawet jeśli technologie te istnieją zalążkowo na polskich uczelniach, to niestety nie mamy szczególnie dobrych doświadczeń w transferze technologii z uczelni do przemysłu. Ale może czas to zmienić?

Finansowanie AI. Nie aż tak wysoko na liście priorytetów?

O ile słowa finanse, finansowanie czy dofinansowanie pojawiają się w dokumencie przeszło 100 razy, o tyle podrozdział System Finansowania Innowacji Polskiej AI jest bardzo krótki. Składa się wręcz z jednego równoważnika zdania:

„Sieć instytucji finansowych bazująca na strukturze finansowania publiczno-prywatnych funduszy
venture tworzonych przez PFR, oraz dotacji oferowanych przez należące do grupy PFR agencji
i instytucji B+R (NCBiR, PARP)”.

Trudno uniknąć wrażenia, że stworzenie spójnego systemu finansowania rozwoju polskiej AI nie było na czele listy priorytetów grupy roboczej. I struktura dokumentu to odzwierciedla.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon