10 lipca 2024

Praca po studiach: bezrobocie to nie problem, ale rozpiętość płac duża

Świeżo upieczonym magistrom nietrudno będzie znaleźć pracę po studiach. Ryzyko bezrobocia dla osób, które obroniły magisterkę w 2022 r. wynosiło raptem 3,6% w pierwszym roku po opuszczeniu uczelni. Przeciętny czas szukania pracy po uzyskaniu dyplomu to raptem 1,4 miesiąca. Skąd to wszystko wiemy? Od niemal 10 lat funkcjonuje ELA – system monitorowania ekonomicznych losów absolwentów. Czego jeszcze o perspektywach zawodowych młodych ludzi mówi najnowsza edycja badania?

Rynek pracy chętnie wchłania absolwentów studiów, jednak niekoniecznie oferuje im od razu świetne wynagrodzenie. Mediana zarobków rok po studiach to 5100 zł. Rozrzut stawek jest całkiem spory i zależy od branży.

Jeśli niedawno zdałeś maturę i wybierasz kierunek studiów, to możesz przeczytać na stronie ELA, jakie czekają cię perspektywy. Jeszcze więcej danych można znaleźć w strefie eksperta.

Praca po studiach czeka na absolwenta, nie absolwent na pracę

Według najnowszej edycji raportu, obejmującej absolwentów z 2022 r., świeżo upieczeni magistrzy nie mieli problemów ze znalezieniem pracy. Trzy piąte z nich miało posadę jeszcze na studiach lub tuż po ich zakończeniu. Kolejne 20% szukało zatrudnienia nie więcej niż 2 miesiące, a tylko 20% musiało poświęcić procesom rekrutacyjnym więcej czasu.

Sytuacja młodych pracowników bezpośrednio po studiach jest lepsza niż średnia dla wszystkich osób w wieku produkcyjnym. W większości Polski bezrobocie wśród niedawnych absolwentów jest niższe niż przeciętna. Jedynie w województwie świętokrzyskim sytuacja jest mniej korzystna.

Ogółem, stopa bezrobocia wśród świeżych magistrów jest o 31% niższa niż przeciętnie w Polsce. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2014 r. absolwenci studiów byli bardziej zagrożeni pozostawaniem bez pracy niż ogół społeczeństwa.

Jaka płaca po studiach? To zależy gdzie…

Poprawiło się nie tylko pod względem perspektyw na znalezienie pracy. Zmniejszył się również dystans między pensją absolwenta a średnią pensją w gospodarce. Rok po ukończeniu studiów absolwenci z 2022 roku zarabiali 86% średniej. W 2014 r. mogli liczyć na 70%.

Po których studiach zarabia się najwięcej? Liderem są kierunki „executive MBA”. Jeśli więc jesteś menedżerem po trzydziestce w zamożnej firmie, która wyśle cię na doszkolenie na takich studiach, to możesz po nich liczyć na 17 000 złotych miesięcznie. Jeśli jednak jesteś po „normalnych” studiach magisterskich, musisz zadowolić się istotnie niższymi kwotami.

Mediana płacy w rok po studiach to trochę ponad 5000 złotych. Ale rozrzut jest szeroki: po kierunkach z dziedziny sztuki możesz liczyć na zaledwie 3330 zł, a po medycznych na niemal dwa razy więcej, bo 6300 zł.

Które konkretnie kierunki studiów wybrać (poza executive MBA), jeśli po studiach chcesz dobrze zarabiać? Najlepiej informatyczne. Rodzaj uczelni ma mniejsze znaczenie – może być techniczna, ekonomiczna czy matematyczno-przyrodnicza. Byle studia były związane z informatyką lub analizą danych.

Przeczytaj też: “Najseksowniejszy zawód XXI wieku”. Kim jest data scientist?

Przykłady? W kierunkach inżynieryjnych najbardziej opłaca się informatyka i systemy inteligentne (mediana płacy 12 400 zł), w naukach społecznych drugie po executive MBA są informatyczne metody zarządzania (mediana 11 000 zł), a w naukach ścisłych na czele mamy informatykę stosowaną (mediana ponad 10 000zł).

To potencjalnie dobre wieści dla przeszło 8800 abiturientów, którzy zdawali na maturze rozszerzoną informatykę. Nieco mniej optymistycznie nastraja fakt, że połowa zdających nie uzyskała nawet jednej trzeciej punktów. Podobnie jednak było i rok temu.

Oczywiście musimy pamiętać, że przynajmniej chwilowo w IT nie jest już tak łatwo o pracę jak było parę lat temu.

Źródło zdjęcia: MD Duran/Unsplash

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon