Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
5 marca 2024

Lublin stolicą polskich (akademickich) innowacji

Lublin jest stolicą polskich innowacji – przynajmniej tych uczelnianych. W 2023 roku lubelskie uczelnie zgłosiły 254 wynalazki, czyli ok. 16% z łącznej zgłoszeń dokonanych przez polskie szkoły wyższe. Inne ośrodki akademickie nie mogą się pochwalić nawet 200 takimi wnioskami. Wśród uczelni liderem jest Politechnika Lubelska. Tak wynika z danych Urzędu Patentowego RP, do których dotarł HomoDigital.

Wśród miast akademickich na kolejnych trzech miejscach znalazły się Wrocław ze 187 zgłoszeniami, Kraków ze 186 oraz Katowice ze 183. Warszawa jest dopiero piąta ze 151 zgłoszonymi wynalazkami.

Jak wynika z danych udostępnionych HomoDigital.pl przez Urząd Patentowy RP, w zeszłym roku najbardziej aktywna pod względem składanych wniosków była Politechnika Lubelska, która złożyła ich 175, a więc więcej niż wszystkie uczelnie warszawskie razem wzięte.

Lublin jest oczywiście silnym ośrodkiem akademickim – siódmym pod względem liczby studentów, a trzecim pod względem ich liczby na 1000 mieszkańców. Nie tłumaczy to jednak aż tak dużej przewagi Lublina nad większymi ośrodkami – w Warszawie studiuje przeszło czterokrotnie więcej studentów niż w mieście nad Bystrzycą.

Jeśli wziąć pod uwagę nie same zgłoszenia wynalazków, ale już udzielone patenty, to w tej kategorii również stawce przewodzi Politechnika Lubelska. W ubiegłym roku przyznano jej 145 patentów.

Nie tylko Politechnika Lubelska

Kulturę innowacyjną w Lublinie widać również na przykładzie uczelni medycznych. Uniwersytet Medyczny w Lublinie z 37 zgłoszeniami patentowymi zdecydowanie wyprzedza drugi w tej kategorii Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu z 19 zgłoszeniami.

W rankingu uczelni dominują oczywiście politechniki, które zajmują pierwszych siedem miejsc pod względem liczby zgłoszeń patentowych. Najwyżej notowaną uczelnią nietechniczną jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu z 66 zgłoszeniami.

Drugą największą kategorią są uniwersytety, ale jest ich tylko pięć w pierwszej dwudziestce najbardziej innowacyjnych uczelni. W gronie top 20 znalazła się jeszcze jedna uczelnia medyczna – wspomniany Uniwersytet Medyczny w Lublinie – oraz jedna uczelnia rolnicza: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Dalsze pozycje zajmują uczelnie wojskowe, morskie, ekonomiczne czy pożarnicze.

Z ciekawostek: na liście innowacyjnych uczelni znalazła się jedna uczelnia artystyczna – Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi – z jednym zgłoszeniem.

Uczelnie zwykle nie korzystają z finansowania komercyjnego dla projektów innowacyjnych, bo bazują na państwowych i europejskich grantach. Firmy zwykle muszą sięgać do rynkowych źródeł po pieniądze na badania i rozwój. Jak innowacje w firmach dawały sobie radę w środowisku wysokich stóp procentowych?

Ostatni rok był trudny, na co może wskazywać spowolnienie inwestycji prowadzonych przez fundusze venture capital. Bieżący rok ma być jednak lepszy, ruszyły bowiem już nabory prowadzone przez PFR.

Pod koniec I kwartału 2024 r. ma ukazać się pełny raport Urzędu Patentowego RP o wynalazkach i patentach w 2023 roku. Przekonamy się, jak z innowacjami radziły sobie inne podmioty.

Źródło zdjęcia: Marcin Simonides/Unsplash

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon