Pierwsze spotkanie, dla programu PFR Starter, odbędzie się już w czwartek, 25 stycznia.
Oto kalendarz spotkań:
- 25 stycznia – PFR Starter
- 29 stycznia – PFR KOFFI
- 31 stycznia – PFR OI
- 1 lutego – PFR Biznest
- 2 lutego – PFR CVC
Wszystkie spotkania odbywają się online o godzinie 10:00 danego dnia. Linki do zapisania na dane spotkanie dostępne są na tej stronie PFR Ventures.
Jak już pisaliśmy wcześniej, fundusze VC dostaną w ramach tych programów w sumie 3,1 miliarda złotych, w tym 2 miliardy złotych ze środków europejskich.
Z programów PFR Starter i PFR Biznest finansowane będą inwestycje w spółki znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju, z tym że ten drugi jest nastawiony na współpracę również z tak zwanymi aniołami biznesu, a nie tylko z funduszami VC. Oba te programy będą w sumie dysponowały przeszło 1 miliardem złotych środków unijnych.
Program PFR Otwarte Innowacje, przeznaczony na inwestycje z silnym komponentem badawczo-rozwojowym, będzie zarządzał środkami przekraczającymi 440 milionów złotych. PFR KOFFI, finansujący rozwój i ekspansję już dojrzalszych podmiotów, otrzyma 217 mln złotych, a PFR CVC finansujący projekty CVC będzie miał do dyspozycji 373 miliony złotych. Ponadto inwestorzy prywatni dołożą do programów 1,1 miliarda złotych.
Pisaliśmy niedawno, że rynek finansowania VC spadał w Polsce w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku. Łączna wartość transakcji obniżyła się w sumie o ok. 35%, licząc rok do roku. Ogólna kwota finansowania w tym okresie wyniosła niecałe 1,3 mld zł.
Spadek wynikał w dużej mierze z faktu, że skończyły się środki z poprzedniego programu wspierającego fundusze venture capital – POIR. Odbicie spodziewane jest dopiero mniej więcej w połowie 2024 roku, bo nabory do programów FENG z nowej perspektywy unijnej rozpoczną się już w lutym. W sumie w 2024 roku odbędzie się pięć rund naborów do programów FENG.
Więcej na temat funduszy dla startupów znajdziesz pod tym adresem: Finansowanie innowacji. Przewodnik Cyfrowego Człowieka
Źródło grafiki: PFR Ventures