„Jesteśmy gotowi na kolejną falę wzrostu” – powiedział po publikacji raportu w środę dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang. Wyniki I kw. były rekordowe, a prognozy przychodów w II kw. przekraczają szacunki. Producent chipów znajduje się w samym centrum boomu na sztuczną inteligencję i najwyraźniej wykorzystuje swoją szansę rynkową. Raport można znaleźć tu.
Czy najnowsze dane mogą uzasadniać dalszy wzrost cen akcji. CEO spółki zachęca: „To początek nowej rewolucji przemysłowej”.
O wynikach za cały 2023 rok pisaliśmy tu.
Jak szybko rośnie Nvidia?
W I kw. finansowym tego roku przychody Nvidii wzrosły ponad trzykrotnie, do 26 mld dolarów. To oznacza wzrost o 18% w porównaniu z IV kw. 2023 r. i wzrost o 262% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Zysk wyniósł 6,12 dolara na akcję. Analitycy przewidywali sprzedaż na poziomie ok. 24,7 mld dolarów i zysk na poziomie 5,65 dolarów na akcję. W środę po publikacji raportu akcje spółki wzrosły o 7,8%, po raz pierwszy przekraczając (w handlu pozasesyjnym) 1000 dolarów. Kwartalna dywidenda pieniężna wzrosła o 150% do 0,01 dolara na akcję po podziale
Większość przychodów pochodzi od czterech firm. To: Amazon, Meta, Microsoft i Google (Alphabet). Te 4 giganty odpowiadają za ok. 40% sprzedaży. Nvidia stara się rozszerzyć swoją działalność, produkując kompletne komputery, oprogramowanie i usługi, których celem jest pomoc większej liczbie korporacji i agencji rządowych we wdrażaniu własnych systemów sztucznej inteligencji.
Dział centrów danych Nvidii – obecnie zdecydowanie największe źródło sprzedaży – wygenerował w I kw. przychody w wysokości 22,6 mld dolarów. Z kolei chipy do gier zapewniły 2,6 mld dolarów. Analitycy wyznaczyli cele na kwotę 21 mld dolarów na jednostkę centrum danych i 2,6 mld dolarów na gry.
Wzrost dzienny akcji Nvidii na poziomie 140 mld dolarów to więcej niż cała kapitalizacja rynkowa Intela, potentata w produkcji chipów. Kwartalna sprzedaż Nvidii to ponad dwa razy więcej niż kwartalne wyniki Intela.
Nie tylko 4 BigTechy, Nvidia chce poszerzyć rynek
Nvidia zapowiada, że chce sprzedawać swoją technologię szerszemu rynkowi. Firma chce wykorzystać dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji na całym świecie. I to zarówno w firmach, w wielu branżach, jak i na poziomie projektów rządowych.
To m.in. rozwiązania dla konsumentów, e-commerce, wszelkie usługi internetowe, biotechnologia i opieka zdrowotna. Kraje opracowują także własne systemy sztucznej inteligencji. To perspektywa kolejnych wielomiliardowych rynków, wykraczających poza obecnych dostawców usług w chmurze.
Takim pomysłem jest m.in. wdrożenie na dużą skalę chipów Nvidii przez Teslę do oprogramowania, które będzie obsługiwać pojazdy autonomiczne.
Czytaj też: Nvidia wprowadza nowe karty GPU dla AI, trening 4x szybszy, generowanie 30x
Źródło zdjęcia: Materiały prasowe Nvidia