Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
24 stycznia 2022

Najciekawsze roboty do nauki programowania dla dzieci

W ciągu dekady Polsce zabraknie stu tysięcy programistów – tę liczbę podała niemiecka agencja Empirica w badaniach przeprowadzonych dla Komisji Europejskiej. Nie ma wątpliwości, że zawody związane z programowaniem i technologiami w najbliższych latach będą cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. Rynek IT ciągle rośnie w juniorów. Wiadomo już, że o najlepszą pensję zawalczą osoby z doświadczeniem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców chce, by ich pociechy uczyły się programowania. Kursy, aplikacje i roboty do nauki programowania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Które z nich są najlepsze?

Aplikacje i gry uczące programowania mogą pomóc naszym pociechom w zrozumieniu działania komputera, a także w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia. Jednak wymagają korzystania z komputera lub smartfona, co nie zawsze jest korzystne, szczególnie gdy naszą pociechę trudno oderwać od ekranu. Z pomocą przychodzą roboty i planszówki do nauki programowania dla dzieci. Za pomocą robotów, puzzli i mikrokontrolerów dziecko uczy się technologii! Może zbudować system zarządzania światłem, zrozumieć podstawy sztucznej inteligencji i rozwinąć umiejętności manualne. Część z tych zabawek nie wymaga w ogóle korzystania z komputera! W przypadku pozostałych aplikacja jest tylko dodatkiem w nauce programowania. Oto przegląd najciekawszych zabawek i robotów do nauki programowania dla dzieci.

Twoje dziecko chce uczyć się programowania? Dowiedz się jak zacząć!

Ozobot – robot do nauki programowania bez komputera

Ozobot od EduSense to niewielki, ale potężny robot dla dzieci od 5 roku życia. Dzięki niemu dziecko może zacząć naukę algorytmiki i programowania, a także zrozumieć podstawy sztucznej inteligencji.

Programowanie Ozobota polega na rysowaniu na kartce trasy za pomocą kolorowych markerów. Ozobot porusza się po narysowanej przez dziecko trasie, a gdy napotka kolorowe fragmenty – wykonuje zadania powiązane z daną kombinacją kolorystyczną. Firma EduSense wprowadziła także drewniane puzzle z komendami dla Ozobota, które mogą wzbogacić zabawę robotem.

Gdy dziecko zrozumie podstawy pracy z robotem, pora na naukę prawdziwego języka programowania. Ozobot Bit współpracuje z aplikacją OzoBlockly opartą na bibliotece Blockly stworzonej przez Google. Blockly wprowadza dziecko w świat programowania w języku Javascript, współcześnie używanym między innymi do tworzenia aplikacji webowych.

Ozobot otrzymał tytuł Zabawki Roku w latach 2016 i 2017 w Polsce, a także główne nagrody na międzynarodowych targach w USA „Consumer Electronics Show 2015” oraz „International Toy Fair 2014”.

Robot do nauki programowania Photon

Robot Photon przypominający uroczego białego psiaka może okazać się najlepszym kumplem zabaw twojego dziecka! Wraz z zestawem edukacyjnym Laboratoria Przyszłości nauczy je podstaw programowania, robotyki i sztucznej inteligencji. Zabawka korzysta z aplikacji na smartfony i tablety, w której dziecko uczy się kodowania. Grając w gry, pokonując przeszkody i wyzwania, dziecko rozwija kreatywność i umiejętność logicznego myślenia.

Początkowo robot nie posiada żadnych umiejętności, a zadaniem dziecka jest nauczenie go poruszania się i reagowania na komendy. Za pomocą aplikacji i z wykorzystaniem wbudowanych w robota dziesięciu czujników, dziecko stopniowo może nauczyć robota chodzić, pokonywać określoną trasę, omijać przeszkody… Ograniczeniem jest głównie dziecięca wyobraźnia!

Robot Photon często wykorzystywany jest w szkołach na zajęciach z programowania. Spotkasz go także na kursach wakacyjnych i innych warsztatach dla dzieci.

Nauka programowania za pomocą puzzli? Poznaj Scottie Go!

Scottie Go! to polski produkt znany już na całym świecie i dedykowany dzieciom od szóstego roku życia.

W Scottie Go! programujesz przy użyciu bloczków z poleceniami tak jak w języku Blockly. Różnica jest taka, że bloczki w Scottie Go! to prawdziwe puzzle, które dziecko może dotknąć, pomacać i obrócić. Każdy z bloczków odpowiada innemu poleceniu, a celem dziecka jest uratowanie kosmity Scottiego, który rozbił się na Ziemi.

Do działania gry niezbędny jest smartfon lub tablet z aparatem i powiązana z planszówką aplikacja. To w niej pojawiają się zadania o rosnącym poziomie trudności. Ułożony z puzzli algorytm dziecko skanuje za pomocą kamerki i w ten sposób sprawdza, czy prawidłowo wykonało zadanie.

Zabawki programistyczne od LEGO

Chyba każdy z nas słyszał o klockach LEGO. Ten gigant specjalizujący się w zabawkach dla dzieci od pewnego czasu wprowadza serie klocków i powiązane z nimi aplikacje uczące dzieci programowania.

To, co odróżnia propozycje LEGO od poprzedników, to większy nacisk na naukę robotyki i pracę manualną. Każdego robota należy zbudować, nim się przejdzie do jego programowania. Co więcej, budując robota, można eksperymentować z różnymi formami, sprawdzać jak robot się zachowa, gdy, na przykład, dziecko dorobi mu trzecią rękę albo zmieni środek ciężkości. Zabawki od LEGO nie tylko uczą programowania (notabene wykorzystując programowanie wizualne za pomocą bloczków), ale też podstaw fizyki. Źle zbudowany robot, choćby o najlepszym programie, nie ruszy z miejsca.

LEGO oferuje dwie serie do nauki programowania dla dzieci. LEGO BOOST adresowane jest do dzieci od siódmego roku życia. Pozwala budować roboty wyposażone w czujniki i silniki. Wśród modeli dziecko znajdzie między innymi smoka i terenówkę, a aplikacja na smartfona pozwoli je ożywić. Starsze dzieci zainteresuje seria LEGO MINDSTORMS, która oferuje bardziej zaawansowane zestawy, umożliwiające zbudowanie koparki, perkusisty i innych ciekawych zabawek.

BeCreo – nauka elektroniki dla dzieci

Programowanie to jedna z ważniejszych umiejętności przyszłości, ale nie zawsze oznacza siedzenie przy komputerze – specjaliści od elektroniki muszą nie tylko programować, ale też posiadać umiejętności manualne. Wiedzę na temat układów elektrycznych i mikrokontrolerów dziecko rozwinie przy pomocy BeCreo.

BeCreo to zestaw materiałów dydaktycznych do nauki programowania, elektroniki i robotyki. Zawiera plansze dydaktyczne, a także mikrokontroler Arduino – otwarty ekosystem do nauki programowania, wykorzystywany nie tylko przez dzieci, ale też na przykład studentów. Do zestawu dołączono czujniki ruchu, joystick, diody i inne elementy, które umożliwią dziecku zbudowanie prototypu świateł ulicznych, systemu pomiaru czasu i tak dalej. Wraz z rozwojem umiejętności dziecko może poszerzać zestaw za pomocą elementów drukowanych na drukarce 3D i nawet zaprojektować system inteligentnego pokoju!

Programując w aplikacji powiązanej z BeCreo, tak jak w przypadku innych aplikacji, dziecko wykorzystuje wizualne programowanie za pomocą bloczków, które „przepisywane” są na język C++ używany przez Arduino.

Robot do nauki programowania dla dzieci – który najlepszy?

Na rynku istnieje wiele robotów i planszówek bądź puzzli do nauki programowania dla dzieci. Część z nich skupia się na nauce algorytmiki i rozumienia kodu, ale odrywa dziecko od ekranu (jak na przykład Scottie Go!), inne wzbogacają zdolności manualne i z robotyki (zestawy od LEGO), a jeszcze inne rozwijają mniej popularne, a bardzo pożądane na rynku, umiejętności związane z elektroniką i mikrokontrolerami (BeCreo). To, który zestaw najlepiej sprawdzi się w przypadku twojego dziecka, zależy od jego wieku i zainteresowań. Jedno jest pewne: taka zabawka wspomoże rozwój pociechy.

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon