Sporo informacji o proteście przynosi list organizacji wspierającej artystów Artist Rights Alliance. List został podpisany przez ponad 200 muzyków. Są wśród nich takie tuzy muzyki rozrywkowej jak Pearl Jam, R.E.M. czy Jon Bon Jovi. Artyści wzywają wszystkich deweloperów AI, firmy technologiczne, platformy i cyfrowe serwisy muzyczne na pomoc.
Te podmioty mają obiecać, że „nie będą rozwijać ani stosować technologii generacji muzyki, treści ani narzędzi, które podkopywałyby lub zastępowałyby artyzm twórców piosenek lub artystów lub które pozbawiłyby nas uczciwej zapłaty za naszą pracę.”
Muzycy przyznają, że sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, by wesprzeć ludzką kreatywność. Niestety, jak twierdzą, użyta nieodpowiedzialnie może znacząco „rozrzedzić” pulę tantiem wypłacanych artystom.
Czy AI zastąpi artystów?
Jak dotąd aplikacje muzyczne wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję, takie jak MusicML od Google czy Stable Audio od Stability AI, nie oferowały jakości, która mogłaby zastąpić ludzkich artystów. Jednak w tej dziedzinie, podobnie jak miało to wcześniej miejsce na przykład z grafiką, widać wyraźny postęp. Najwyraźniej muzycy doszli do wniosku, że zbliża się moment, gdy staną się tak zastępowalni, jak ma to obecnie miejsce w przypadku grafików.
Według muzyków niektóre z największych i najpotężniejszych firm trenują bez pozwolenia ich dzieła do trenowania modeli AI. W styczniu Billboard donosił, że Google DeepMind używa bez zgody artystów dużych zasobów chronionej prawem autorskim muzyki. Chodzi o wytrenowanie nienazwanego generatywnego modelu muzycznego.
AI kradnie treści?
Firmy AI miały już problemy spowodowane użyciem przez nie chronionych prawem autorskim treści. Dziennik „The New York Times” pozwał OpenAI i Microsoft o zapłatę miliardów dolarów odszkodowania za użycie milionów artykułów gazety.
Częściowo po to, by uniknąć tego typu pozwów, OpenAI podpisało umowy na wykorzystywanie treści kilku wydawców, w tym Axela Springera, Le Monde czy Prisy.
Niedawno pisaliśmy o obawach polskich twórców związanych z generatywną AI. W niedawnym podcaście wskazywaliśmy również, że obawy te czasem znajdują wyraz w propozycjach nieracjonalnych i przeciwskutecznych rozwiązań prawnych.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3