22 lutego 2024

Mokry iPhone? Nie wkładaj go do ryżu, to bardziej szkodliwe niż skuteczne

Nietypowe, ale bardzo praktyczne, porady dla użytkowników iPhone’ów ma jego producent. „Przestań wkładać mokry iPhone do ryżu” – apeluje Apple. Mokry iPhone? Są inne sposoby na osuszenie, a połączenie smartfon-ryż może być bardziej szkodliwe niż skuteczne. Na komunikat Apple’a zareagowały publikacjami największe światowe media, no bo ostatecznie – mokry iPhone to nie tylko problem, to… wyzwanie! Ostrzeżenie powinni przyswoić sobie także właściciele urządzeń elektronicznych innych marek.

Gigant z Cuppertino postanowił ostatnio ostrzec użytkowników, że włożenie urządzenia do torebki z ryżem „może spowodować uszkodzenie iPhone’a przez małe cząsteczki ryżu”. Dotychczas ta domowa metoda radzenia sobie z zalaniem smartfonu była najbardziej znanym i uznanym sposobem, który można było znaleźć w internecie.

Apple najwidoczniej doszedł do wniosku, że ta praktyka musi być tak bardzo rozpowszechniona wśród zdesperowanych właścicieli iPhone’ów, że wymaga oddzielnego ostrzeżenia. W podobnym tonie piszą np. BBC News czy „The Guardian„. Zgodnie z miejską legendą suchy, chłonny ryż powinien bowiem pomóc wyssać wilgoć i uratować urządzenie.

Też tak kiedyś ratowaliście iPhone’a? Czy raczej suszyliście suszarką do włosów albo wacikami? Nie róbcie ani tego, ani tego!

Eksperci od lat zwracali uwagę, że wkładanie mokrego urządzenia do ryżu to zły pomysł, a teraz Apple oficjalnie ostrzega użytkowników, aby tego nie robili. Oprócz ryzyka uszkodzenia przez małe cząsteczki ryżu, testy – na które powołuje się firma z Cuppertino – wykazały, że niegotowany ryż nie jest szczególnie skuteczny w suszeniu urządzenia. Co więc właściwie powinno się zrobić?

Mokry iPhone? Nie ładować, bo złącza skorodują!

„Jeśli zobaczysz alert dotyczący wykrycia cieczy na Twoim iPhonie…” – tak, przyznajmy, dosyć złowrogo zaczyna się komunikat Apple’a. Co wtedy robimy?

„Po podłączeniu kabla Lightning lub USB-C albo jakiegoś akcesorium do telefonu iPhone może wyświetlić ostrzeżenie. Jeśli zobaczysz jeden z alertów, oznacza to, że Twój iPhone wykrył płyn w złączu Lightning lub USB-C albo na kablu bądź akcesorium. Aby chronić iPhone’a i akcesorium, ładowanie i podłączanie akcesoriów będzie niedostępne do czasu wyschnięcia złącza, końcówek kabli i akcesorium” – informuje producent.

Firma lojalnie przestrzega, że jeśli ładujemy iPhone’a, gdy złącze Lightning lub USB-C jest mokre, „styki złącza lub kabla mogą skorodować i spowodować trwałe uszkodzenie”. Podstawową zasadą jest więc – nie należy ładować iPhone’a, gdy jest mokry. Co, jeśli jesteśmy w sytuacji awaryjnej?

Apple dostrzega możliwość wystąpienia takich nadzwyczajnych okoliczności i doradza: „Jeśli ponownie podłączysz iPhone’a do kabla lub akcesorium, możesz pominąć funkcję wykrywania cieczy i naładować iPhone’a w sytuacji awaryjnej. Najlepiej jednak użyć wtedy ładowania bezprzewodowego”.

Jeśli Twój iPhone jest mokry, to…

Apple ma praktyczne rady dla wszystkich, którzy dotąd używali… ryżu albo nie wiedzieli, co zrobić, żeby wysuszyć swojego iPhone’a. Przede wszystkim należy zadbać o złącza, a poza tym – poczekać aż urządzenie wyschnie. Po prostu:

  • odłącz kabel od iPhone’a, a drugi koniec kabla od zasilacza lub akcesorium,
  • nie podłączaj kabla ponownie, dopóki iPhone i kabel nie będą całkowicie suche,
  • skieruj złącze w dół, aby usunąć nadmiar płynu,
  • pozostaw iPhone’a w suchym miejscu z odpowiednim przepływem powietrza
  • po co najmniej 30 minutach spróbuj naładować iPhone’a za pomocą kabla Lightning lub USB-C albo podłącz akcesorium.

Jeśli ostrzeżenie pojawi się ponownie, oznacza to, że w złączu lub pod stykami kabla nadal znajduje się płyn. „Pozostaw iPhone’a w suchym miejscu z przewiewem na maksymalnie jeden dzień. W tym czasie możesz spróbować ponownie naładować lub podłączyć akcesorium. Całkowite wyschnięcie może zająć do 24 godzin” – informuje Apple.

Powinien sam się wysuszyć! I – na pewno nie rób tego:

Dla co bardziej aktywnych użytkowników sprzętu, którzy chcieliby najszybciej jak to możliwe mieć swojego iPhone’a w pełni suchutkiego, Apple ma jeszcze kilka przestróg. Wszystkie dotyczą miejskich legend i mogą sporo namieszać w sprzęcie, a raczej mało pomogą. O ile mocno nie zaszkodzą.

Oto kilka rzeczy, których nie należy robić:

  • Nie susz iPhone’a za pomocą zewnętrznego źródła ciepła ani sprężonego powietrza.
  • Nie wkładaj do złącza żadnych obcych przedmiotów, takich jak wacik lub ręcznik papierowy.
  • No i nie wkładaj iPhone’a do worka ryżu.

Jeśli zamoczyłeś swojego iPhone’a, wypróbowałeś prawidłowych, zalecanych przez Apple sposobów, a nadal widzisz alert o zamoczeniu za każdym razem, gdy podłączasz określony kabel lub akcesorium, może to oznaczać uszkodzenie kabla lub akcesorium. Wtedy oczywiście pozostaje jeszcze zawsze ostatnia deska ratunku – „skontaktuj się z producentem”

Czytaj też: Apple w końcu rośnie, ale jakość wzrostu i perspektywy nie zachwycają

Źródło zdjęcia: Pierre Bamin/Unsplash

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon