Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
27 września 2024

Jaka przyszłość badań nad AI w Polsce? Piotr Sankowski odchodzi z IDEAS NCBR

Środowisko polskiego AI zamarło w zdumieniu. Nadzorowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego IDEAS NCBR nie przedłużyło kadencji swojemu twórcy Piotrowi Sankowskiemu i wybrało nowego prezesa. Nie znamy motywów tej decyzji, ale w opinii wielu komentatorów była ona, najłagodniej rzecz ujmując, nieprzemyślana. Co na to Ministerstwo Cyfryzacji chcące rozwijać AI w Polsce?

Jaka przyszłość badań nad rozwojem AI w Polsce?

Czym w ogóle jest IDEAS NCBR i skąd to całe zamieszanie? Oddajmy głos Maciejowi Kaweckiemu, dyrektorowi Centrum Innowacji Uniwersytetu WSB Merito Warszawa i prorektorowi tej uczelni.

„IDEAS NCBR to najlepszy polski ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze AI. Zebrał największe polskie nazwiska sceny naukowej” – napisał na LinkedInie Kawecki. „Misją tego, co robimy jest promowanie polskiej nauki a Piotr stworzył w naszym kraju miejsce, będące dla nas najważniejszym partnerem dialogu w ostatnim czasie.”

Piotr Sankowski to założyciel tej instytucji, na dodatek jedyny żyjący polski naukowiec, który otrzymał cztery razy z rzędu grant Europejskiej Rady Badań Naukowych (ERC). Jak odnotowuje Kawecki, profesor Sankowski nalazł się na liście Stanforda 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

Zmiany kadrowe w IDEAS NCBR wstrząsnęły środowiskiem AI

Nic więc dziwnego, że wieść o odsunięciu od kierowania instytutem jego założyciela wzbudziła spore wzburzenie. Komentarz Aleksandry Przegalińskiej, jednej z najbardziej znanych postaci polskiego AI, „To nie jest dobra wiadomość”, należał do najłagodniejszych. Kilka osób już zapowiedziało odejście z instytutu. Dyrektor Kawecki ma rozmawiać o tej decyzji, w jego opinii nieprzemyślanej, z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim.

Sankowskiego zastąpić ma Grzegorz Borowik, przez lata pracownik Politechniki Warszawskiej, przedsiębiorca i badacz w NASK. Nic nie ujmując jego – niemałemu – dorobkowi naukowemu, ma on, według Google Scholar, niemal czterokrotnie mniej cytowań w ogóle, ma też niemal pięciokrotnie mniej cytowań w ostatnich 5 latach niż profesor Sankowski. Dr Borowik wejdzie więc w bardzo duże buty. Ciekawe, czy mu będzie wygodnie.

Źródło grafiki: Google DeepMind/Unsplash

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon