26 kwietnia 2024

Microsoft, Google zarabiają na AI… przez chmury obliczeniowe

Sztuczna inteligencja (AI) już napędza sprzedaż technologicznym gigantom, jednak w większości niebezpośrednio. Microsoft i Google pokazały w swoich raportach, że zarabiają na AI. Jest to możliwe dzięki wzrostowi sprzedaży przez chmury obliczeniowe Azure i Google Cloud.

Przychody chmurowe Microsoftu, obok Azure obejmujące na przykład Office 365, wyniosły 35,1 mld dolarów w kwartale zakończonym 31 marca 2024 roku. Wzrost wyniósł więc 23% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Przychody samej platformy Azure wzrosły o 31%. Z tego wzrostu 7 punktów procentowych, a więc niemal jedna trzecia, to zasługa usług sztucznej inteligencji.

Wzrosty w innych liniach biznesowych nie były już tak imponujące. Dział obejmujący pakiety biurowe oraz LinkedIn zwiększył przychody o 12%. Sprzedaż Windows wzrosła o 11%. Co prawda sprzedaż własnych gier na Xboxa wzrosła o 62%, ale było to związane z przejęciem Activision.

Czym może się pochwalić spółka-matka Google – Alphabet?

Spółka-matka Google, czyli Alphabet, też ma się czym pochwalić w chmurze. Google Cloud rósł odrobinę wolniej niż Azure, ale we wciąż bardzo solidnym tempie 28%. Jego sprzedaż wyniosła niemal 9,6 mld dolarów. Niemniej, jak widać, w chmurze Microsoft jest wciąż 3,5 raza większy od Google.

Dla giganta z Mountain View równie ważne a być może ważniejsze niż rozwój chmury jest to, czy sztuczna inteligencja nie zabiera mu przychodów z wyszukiwarki. I wygląda na to, że przynajmniej na razie tak się nie dzieje.

Przychody z wyszukiwarki i usług pokrewnych wzrosły o około 14% do ponad 46 miliardów dolarów. Natomiast przychody YouTube’a wystrzeliły 20% do góry do przeszło 8 mld dolarów. Więc jak na razie obawy, że użytkownicy odwrócą się od Google Search, bo wolą korzystać z ChatGPT, nie sprawdzają się.

O tym, że Google musi stąpać ostrożnie w zakresie AI, żeby nie nadwyrężyć swoich przychodów reklamowych pisaliśmy niedawno w tym artykule.

Microsoft i Google wydają, podobnie jak Meta, dziesiątki miliardów dolarów na rozwój infrastruktury dla AI. Wydatki inwestycyjne Google w niedawno zakończonym kwartale wyniosły 12 miliardów dolarów. W kolejnych kwartałach tego roku wydatki te będą takie same lub większe, a więc zapewne na poziomie około 50 miliardów dolarów w tym roku.

Czemu więc kurs Mety spadł solidnie a akcje Alphabetu i Microsoftu zyskały? Zapewne dlatego, że w ich przypadku inwestorzy widzą, że inwestycje w AI istotnie zwiększają przychody. Z chmury.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon