„Dziewczyny z perłą”, „Słoneczników” czy „Stworzenia Adama” prędko na własne oczy nie zobaczymy. W czasach pandemii po muzeach i znanych miejscówkach można przespacerować się jednak wirtualnie – oszczędzając pieniądze na biletach i nie tracąc czasu w kolejkach. Wszystko na YouTube lub za pomocą nowoczesnych technologii
Przez pandemię wiele instytucji kulturalnych było zmuszonych przenieść swoje działania do sieci. Nie wszystkim udało się to najlepiej. My jednak wybraliśmy dla Was te muzea i miejscówki, które egzamin z przygotowania wirtualnych spacerów i atrakcji zdały celująco. Wiadomo, że żadna wirtualna wycieczka nie będzie tak atrakcyjna, jak ta tradycyjna, chłonięcie całym sobą atmosfery historycznego miejsca, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Zapraszamy się do zwiedzania przez internet.
Zróbcie sobie przerwę od covidowych dramatów, włączcie tryb pełnoekranowy i na początek przenieście się do słonecznej Ameryki Południowej.
1. Machu Picchu, Peru, Ameryka Południowa
Za jednym kliknięciem, bez jet-lagu i długiej wspinaczki możecie znaleźć się w sercu jednego z siedmiu cudów świata, czyli w zaginionym Mieście Inków. To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc świata. Mimo lat badań wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. Do dziś nie wiadomo, kto zamieszkiwał osadę i dlaczego ją opuścił.
Przyjmuje się, że Miasto Inków powstało jeszcze w XV wieku, a opuszczono je 100 lat później, w okolicach 1535 roku. Do dziś największe wrażenie na zwiedzających robią świetnie zachowane schody, które łącznie liczą 1200 stopni.
Za skorzystanie z wirtualnego spaceru na pewno podziękują Wam więc wasze nogi – peruwiańska osada położona jest na jednym z grzbietów Andów, a jej najwyższy punkt znajduje się 2400 m n.p.m (to wyżej niż nasz Giewont!). Spacer na górę – w zależności od kondycji – trwa zazwyczaj od 50 do 90 minut.
To dłużej, niż cała wirtualna wycieczka, które mnie zajęła nieco ponad dwa kwadranse. Wirtualny spacer jest bezpłatny, a o sekretach życia w tajemniczym Mieście Inków opowiada przewodniczka. Jeśli macie okulary VR to warto je wyciągnąć! Strona obsługuje technologię Virtual Reality. Dostępne są też napisy dla osób niesłyszących.
< Wirtualny spacer po Machu Picchu z przewodniczką >
2. British Museum, Londyn, Europa
To kultowy adres na mapach Londynu i miejsce, do którego przynajmniej raz w życiu trzeba zajrzeć! Tym razem jednak obędzie się bez lotu z Modlina i polowania na tanie bilety do Anglii.
Nie ruszając się z kanapy możecie zobaczyć ponad 600 eksponatów zgromadzonych w ponad 150 instytucjach na całym świecie, a także przespacerować się po wnętrzach British Museum. To jedno z pierwszych publicznych narodowych muzeów na świecie. Dlaczego jeszcze warto tam zajrzeć? To prawdziwa kopalnia historii, która w swojej siedzibie gromadzi około ośmiu milionów eksponatów.
Najstarszy z nich ma prawie dwa miliony lat! To prehistoryczne narzędzie do krojenia znalezione w Tanzanii. Nie jest to może komputer czy żarówka, ale jak na tamte czasy był to przełomowy wynalazek!
źródło: British Museum
Do British Museum bez ruszania się z domu możecie zajrzeć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to interaktywny przegląd eksponatów. Każdy z nich umieszczony jest na osi czasu, a o jego historii opowie wam lektor.
< Przegląd eksponatów zgromadzonych w British Museum >
Drugi to wirtualny spacer po placówce w ramach Google Arts & Culture. Jakość obrazu nie jest powalająca, ale na pewno pozostawi apetyt na więcej i może skłoni Was do odwiedzenia muzeum osobiście.
< Wirtualny spacer po British Museum >
3. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polska, Europa
Muzeum Warszawskie to miejsce, które pozwoli lepiej zrozumieć 1796 dni okupacji 63 dni walki o wolność. Dzięki wizycie w interaktywnej placówce możecie przenieść się do czasów II Wojny Światowej i wysłuchać relacji powstańców z pierwszej linii frontu. Do obejrzenia jest także pokaźna kolekcja militariów, a także przedwojennych fotografii i listów.
Po ogłoszeniu przez rząd zamknięcia instytucji kulturalnych Muzeum Powstania Warszawskiego przeniosła swoje działania do sieci. Dostępny jest nie tylko wirtualny spacer w ramach Google Street View, ale także cykl lekcji historii i nagranych spacerów z przewodnikiem.
Czy wycieczka online może w jakikolwiek zastąpić stacjonarną wizytę w muzeum? Sprawdzał to na łamach HomoDigital.pl Rafał Pikuła. Odsyłam do tekstu Kina, teatry i muzea teraz tylko w wersji online. Czy w realu jeszcze do nich wrócimy?
< Nagranie wycieczki po Muzeum Powstania Warszawskiego z Przewodnikiem >
< Wirtualny spacer Google Street View po Muzeum Powstania Warszawskiego >
źródło: fotoplastikonwarszawski.pl
Na uwagę zasługuje także Fotoplastikon, czyli obrotowe urządzenie, dzięki któremu możecie obejrzeć fotografie przedwojennej Warszawy, w tym te wojenne. To niemy świadek historii stolicy i prawdziwy wehikuł czasu. Z wybranymi zdjęciami możecie zapoznać się na YouTube.
< Muzyczna galeria zdjęć z warszawskiego Fotoplastikonu na YouTube >
4. Metropolitan Opera, Nowy Jork, Ameryka Północna
Muzyka klasyczna relaksuje, pobudza myślenie i poprawia koncentrację. Teraz bez długiego lotu i drogiego biletu możecie posłuchać nowojorskich operzystów. Wszystko za sprawą serwisu VOD Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Placówka to jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata. Już sama wizyta w operze to prawdziwa uczta dla oczu. Budynek wypełniony jest kryształowymi żyrandolami czerwonymi dywanami i złoceniami. Jego wnętrza możecie zobaczyć oglądając zapis z wycieczki po wnętrzach opery.
My jednak skupimy się na tym, co możecie usłyszeć nie ruszając się z mieszkania. Nowojorska Opera przygotowała serwis VOD (filmów na żądanie), dzięki któremu możecie obejrzeć zapis ponad 700 spektakli operowych. To zarówno klasyki, jak i współczesne produkcje.
< Serwis VOD Metropolitan Opera w Nowym Jorku >
5. Buckingham Palace, Londyn, Europa
Wrót do Pałacu Buckingham przez całą dobę strzegą strażnicy w charakterystycznych czarnych czapkach. My jednak do jednej z największych rezydencji królewskich świata możemy zajrzeć bez drażnienia Straży Królowej.
Wszystko za sprawą wirtualnego spaceru w technologii VR 360, który na YouTube wrzuciła telewizja BBC. Dzięki niemu podczas oglądania nagrania możemy zmieniać perspektywę patrzenia.
Rezydencja przyjazna psom i być może z prywatną stacją metra
Uważajcie jednak, bo w korytarzach królewskiej rezydencji można się łatwo zgubić. Mieszkańcy pałacu mają do dyspozycji między innymi 200 sypialni, 78 łazienek i 92 pomieszczenia biurowe.
Plotki mówią też, że pod Pałacem Buckingham może znajdować się prywatna stacja metra, dzięki której możliwe jest szybkie przemieszczenie się do strategicznych punktów w Londynie.
Co ciekawe, u królowej czworonogi są szczególnie mile widziane. Mogą swobodnie poruszać się po każdej części budynku. Nikt nie może im także zabronić wchodzenia do jakiejkolwiek z komnat. Zajrzyjcie na YouTube i sprawdźcie, czym zaskoczy Was Pałac Buckingham!
< Wirtualny spacer YouTube po Pałacu Buckingham >
6. Muzeum Van Gogha, Amsterdam, Europa
źródło: https://www.viator.com/
Słoneczniki, jedzący kartofle czy gwiaździsta noc – to najsłynniejsze dzieła szalonego malarza bez ucha Vincenta Van Gogha. Swoje emocjonalne problemy i niepokoje przelewał na płótno, a jego dzieła rozgłos zyskały dopiero po śmierci.
Sylwetkę jednego z najbardziej tajemniczych artystów możecie poznać w zlokalizowanym w Amsterdamie Muzeum Van Gogha. Do zobaczenia jest tam ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów mistrza.
Obędzie się jednak bez lotu do stolicy Holandii i tłoku przy słynnych Słonecznikach. Placówka przygotowała wirtualny spacer, który możecie obejrzeć w jakości 4K. Wszystko na YouTube. Mniejszej nie polecamy, bo to zwłaszcza dbałość o szczegóły jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech dzieł Van Gogha.