W Twojej firmie Ty i pracownicy wysyłacie e-maile z ważnymi danymi w formacie HTML? Możecie być podatni na Kobold Letters – rodzaj ataku, który umożliwia przestępcy ukrycie w wiadomości dodatkowej treści. Właśnie poinformował o nim portal Sekurak.
Jak wygląda atak typu Kobold Letters?
Wyobraź sobie sytuację, w której otrzymujesz od firmy zewnętrznej e-mail z raportem. Musisz go skonsultować, więc przesyłasz wiadomość do Twojego pracownika z prośbą o przeczytanie. On dzwoni do Ciebie i z zaskoczeniem pyta, czy na pewno e-mail pochodził od Ciebie. Dziwi Cię ta nadgorliwość, ale potwierdzasz – tak, ta wiadomość była od Ciebie! Pracownik zatem wykonuje polecenia znajdujące się w wiadomości – łącznie z przelaniem dużej kwoty pieniędzy z konta firmowego na konto bankowe.
Co się wydarzyło? Rozmawiając o e-mailu, pracownik nie zapytał o jego treść, tylko o autentyczność nadawcy. Natomiast raport przesłali Ci oszuści – i ukryli w treści wiadomości dwie linijki tekstu z prośbą o przelew na ich konto. Nie widziałeś ich, ponieważ Twoja skrzynka pocztowa wyświetliła Ci wiadomość tak, jak zaprojektowali ją cyberprzestępcy. Ale Twój pracownik już zobaczył dopisek, bo oszuści zadbali też o to, by w momencie „forwardowania” kod CSS odsłonił fragment treści. Tak właśnie wygląda ryzyko związane z Kobold Letters.
Problem Kobold Letters na szczęście nie dotyczy wszystkich e-maili, a wyłącznie tych, które przesyłamy dalej („forwardujemy”) i które są w formacie HTML. Jak tłumaczy na swojej stronie portal Lutra Security, który nagłośnił problem, atak phishingowy typu Kobold Letters polega na sprytnym użyciu stylów CSS. Chodzi o sytuacje, gdy tekst e-maila wygląda w porządku, ale na przykład jego sfałszowana część ukryta jest za pomocą znaczników CSS, jak choćby za pomocą białego koloru tekstu na białym tle.

Jak się chronić przed atakiem na skrzynkę pocztową?
Portal Lutra Security wykazał, że ten rodzaj ataku phishingowe jest możliwy w najpopularniejszych aplikacjach do obsługi poczty e-mail, w tym Thunderbird, Outlook, Gmail. Na tę chwilę żadna z tych aplikacji nie przewiduje zmian chroniących przed opisanym rodzajem ataku.
Jednocześnie każdy z nas może się samodzielnie przed nim uchronić. Podstawa to zaprzestanie wysyłania wiadomości w formacie HTML, a jeśli takie się pojawiają – wyświetlanie ich treści w formacie tekstowym. Jest to ogólnodostępna funkcja w większości aplikacji pocztowych.
Więcej o atakach phishingowych dowiesz się, czytając: Jak działają cyberzagrożenia?
Autor grafiki: Pavlo Syvak