26 lutego 2024

Europejska fabryka jednorożców spowolniła w 2023 r., tylko 12 nowych w klubie

Europejska fabryka jednorożców spowolniła w 2023 r. Tylko 12 nowych startupów osiągnęło wycenę co najmniej 1 miliarda euro w zeszłym roku. W dużej mierze zostało to zniwelowane przez fakt, że osiem firm, które wcześniej miały taki status, straciło go. Dlaczego jednorożce w Europie są takie rzadkie?

Jak wynika z raportu PitchBook, w 2023 roku liczba europejskich jednorożców, czyli startupów o wycenie co najmniej 1 mld euro (lub dolarów) zwiększyła się o 4 do 140. To istotne spowolnienie po wzroście liczby o około 40 w 2022 r.

Na niekorzyść działały czynniki z dwóch stron. Liczba nowych członków tego klubu był mniejsza, a równocześnie opuściło go 8 firm. Dwie firmy zbankrutowały, w przypadku sześciu kolejnych nowe rundy finansowania obniżyły wyceny do poniżej 1 miliarda euro.

Skąd to spowolnienie? Jak już pisaliśmy, wysokie stopy procentowe nie sprzyjają wydatkom na innowacje, w tym inwestowaniu w startupy. Spowolnienie dotknęło również polski rynek venture capital. Ponadto, jak podaje PitchBook, w 2022 r. na rynku pojawiło się wielu nietradycyjnych inwestorów a więc takich spoza sektora venture capital, co zwiększyło popyt inwestycyjny. W 2023 r. tacy „inwestycyjni turyści”, jak określa ich PitchBook, zniknęli.

Pogorszenie nastrojów wpłynęło nie tylko na wolniejszy wzrost liczby jednorożców. Liczba transakcji inwestycyjnych dotyczących takich startupów spadła o ponad połowę, do 42. Ich wartość zaś skurczyła się aż o 77,5% do 52 miliardów euro. Mimo lekkiego wzrostu liczby jednorożców, ich łączna wartość rynkowa spadła o niemal 11 miliardów euro do 448 mld euro.

Skąd się biorą jednorożce w Europie?

Europejskie najcenniejsze startupy to w przeważającej mierze spółki IT spośród 140 jednorożców jest ich 79. Sporo jest też fintechów (19) oraz firm B2C (17).

Raport PitchBook z całą pewnością nie jest dobrą wiadomością dla Unii Europejskiej. W swoich celach dla tak zwanej Dekady Cyfrowej do 2030 UE zapisała, że chce podwoić liczbę jednorożców w stosunku do liczby z 2022 r. I choć unijna metodologia ewidentnie różni się od tej stosowanej przez PitchBook, UE twierdzi, że na koniec 2022 miała 249 jednorożców. Omawiany raport, oparty wyłącznie na wartości przeprowadzonych transakcji, mówi o 134. Jednak mimo wszystko odnotowane w 2023 r. spowolnienie jest na pewno niepokojące.

Tym bardziej że, choć Europejski Bank Centralny zapewne obniży stopy procentowe w tym roku, to niekoniecznie aż o tyle, by zapewnić znaczące przyspieszenie w finansowaniu startupów.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon