Ile firm ma świadomość tego, że powinny inwestować w nowe technologie i ile rzeczywiście zwiększa inwestycje technologiczne? Jakie są najnowsze deklaracje firm w tym zakresie?
Czy polskie firmy inwestują w nowe technologie? Raport PIE
Polskie firmy wykorzystują nowe rozwiązania technologiczne, ale skala jest wciąż zbyt mała, by można było mówić o wyraźnym trendzie. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (najnowszy Tygodnik Gospodarczy PIE), mniej niż co czwarta firma (dokładniej: 22% badanych) zadeklarowała zwiększenie wykorzystania nowoczesnych technologii.
Widać wzrost w porównaniu z 2021, gdy liczba ta wynosiła zaledwie 13%, ale już w 2020 roku – roku pandemii i lockdownu – zwiększenie wykorzystania nowych technologii dotyczyło aż 1/3 badanych przedsiębiorstw.
Niestety z raportu nie wynika, ile z tych firm utrzymuje trend, a ile po pandemii uznało, że w kwestii technologicznego rozwoju osiągnęły maksimum. Jedno jest pewne: ostatnie lata, pojawienie się sztucznej inteligencji i gwałtowny rozwój robotyzacji i automatyzacji dają zupełnie inne powody do inwestycji niż 2020 roku, gdy wykorzystanie technologii w dużej mierze dotyczyło pracy zdalnej.
Inwestycje firm w technologie a wzrost kosztów zatrudnienia
Raport PIE wyraźnie sugeruje związek pomiędzy rosnącymi kosztami zatrudnienia a wzrostem wykorzystania technologii, choć cytowane badania nie mówią o tym wprost. Z raportu dowiadujemy się jedynie, że 42% firm z sektora przetwórstwa przemysłowego planuje w 2024 roku zwiększać automatyzację procesu produkcji. Brakuje jednak odpowiedzi, czy plany te wiążą się ze zmniejszeniem zatrudnienia, czy tylko z usprawnieniem pracy człowieka.
Z badań wynika też, że w 2020 roku co trzecie przedsiębiorstwo wskazywało na wzrost zatrudnienia i wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii, ale nie dowiadujemy się, czy to te same firmy. W kolejnych latach korelacja nie jest już zauważalna.
Technologie zabiorą nam pracę czy… ułatwią jej utrzymanie?
Statystyki wywołują kolejne pytania. Czy nowoczesne technologie zabiorą nam pracę, czy tylko ułatwią jej wykonywanie? Czy zwiększenie kosztów pracowniczych wpływa na brak finansowania technologii?
Z danych wynika, że polski przemysł rozwija się technologicznie zbyt wolno, niezależnie od kosztów pracowniczych. A technologia zwiększa zyski, co mogłoby rozwiązać problem wzrostu kosztów!
Tak wynika choćby z raportu „KPMG global tech report 2023”. Według niego 63% firm twierdzi, że inwestycja w technologie, jak choćby AI lub chmura, wpływa pozytywnie na zyski i wydajność. Podobne dane opublikował Head of technology Amazon Web Service. Według nich 76% przedstawicieli polskich firm stwierdziło, że bez technologii cyfrowych funkcjonowanie byłoby utrudnione.
Skoro pozytywny wpływ technologii dostrzega ponad połowa przedsiębiorstw, zwiększenie wykorzystania technologii w 2023 roku przez zaledwie 1/5 badanych jest bardzo słabym wynikiem.
Źródła: Tygodnik-PIE_6-2024.pdf, 23% polskich przedsiębiorstw już wdrożyło technologie sztucznej inteligencji – Inwestycje.pl
Źródło zdjęcia: Simon Kadula, Unsplash