Igrzyska Olimpijskie to nie tylko sport, to – przede wszystkim – wizytówka kraju będącego gospodarzem wydarzenia. A trzeba przyznać, że Chiny mają co pokazać i dlatego z przytupem wykorzystują tegoroczne Igrzyska do zaprezentowania zaawansowanych technologicznie innowacji. Począwszy od armii robotów, przez działającą jak burza technologię 5G, po własną cyfrową walutę, pojazdy autonomiczne, zieloną energię i ośnieżone maszynowo miasto.
Jednak całość w zdumiewający sposób przypomina Huxley’owski „Nowy Wspaniały Świat„, tak bliski zresztą konfucjańskim pomysłom na porządek społeczny. Mamy tu państwo sprawujące władzę absolutną, sztywne reguły, wszechobecną propagandę oraz iluzję szczęśliwego, idealnego życia… Po prostu Chiny.
- Spotkania z klientami na zoomie już nie wystarczą. Jak cyfryzować firmę, żeby klient cię pokochał? Impresje Samcika i nie tylko [BIZNES BEZ PAPIERU]
- Hosting, czyli za co tak naprawdę płacisz? Jak wybrać firmę, z którą nie grozi ci "blackout" strony, e-sklepu lub bloga?
- Prywatność w sieci. Jak ją chronić przed oszustami, szpiegami, złodziejami i... rządem? Wystarczy zrobić tych kilka rzeczy
Roboty obsługujące Igrzyska
Wioska Olimpijska jest wypełniona setkami robotów, których zadaniem jest umożliwienie zachowania zasad dystansu społecznego. Te zmyślne urządzenia robią prawie wszystko: od przewracania hamburgerów, przez mieszanie drinków i sałatek, po dostarczanie paczek. Pamiętajmy przecież, że całe wydarzenie ma miejsce w czasie, kiedy świat walczy z kolejnym wariantem wirusa Sars-Cov-2.
Z tego względu roboty wspierają opiekę medyczną nad sportowcami. Pomagają zbierać śmieci, uzupełniają środki czystości, a nawet kontrolują powietrze pod kątem obecności wirusa i przypominają o konieczności noszenia maseczek. Co ciekawe na stołówce olimpijskiej pracuje tylko 2 pracowników, którzy nadzorują armię 120 robotów.
Stołówka w wiosce olimpijskiej obsługiwana jest przez 120 robotów gastronomicznych nadzorowanych przez… 2 osoby.
Poza odizolowaną wioską roboty i pojazdy autonomiczne widać na ulicach miast, stref technologicznych i kampusów uniwersyteckich, gdzie dostarczają paczki. Większość z nich została sfinansowana fimy takie jak Alibaba, Meituan i JD.com, gigantów dostaw żywności i rozwiązań e-commerce . Firmy te miały wesprzeć wesprzeć budżet Igrzysk Olimpijskich „zupełnie dobrowolnie”.
Czytaj też: Igrzyska Przyszłości, czyli Technologie Tokio 2020
Technologia 5G
Amerykańscy i europejscy eksperci od dłuższego czasu podkreślają bezpieczeństwo technologii 5G. W czasie tegorocznych Igrzysk mogą przekonać się o tym wszyscy, ponieważ – tak naprawdę – nie mają wyboru i muszą skorzystać z tego rozwiązania.
Technologia 5G obsługuje dokładnie wszystko, od szybkiej kolei kursującej pomiędzy Pekinem a wioską olimpijską po autonomiczne minibusy do sprzedaży detalicznej. Bardzo szybki Internet 5G w wiosce olimpijskiej zapewnia dostęp do serwisów społecznościowych, które są zazwyczaj blokowane w Chinach. Jednak amerykański komitet olimpijski ostrzega, że aktywność internetowa wewnątrz zamkniętej strefy prawdopodobnie jest monitorowana, ponieważ – na przykład – gwałtownie zmalała liczba tweetów zamieszczanych z reguły przez sponsorów.
My2022. Aplikacja, która izoluje sportowców oraz dziennikarzy i… gromadzi potężne ilości danych
Ze względu na pandemię tegoroczne Igrzyska Olimpijskie odbywają się w obszarze zamkniętym, a sportowcy, media oraz widzowie byli zobowiązani do korzystania ze specjalnie opracowanej aplikacji My2022 już na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wydarzenia.
Po wejściu do wioski olimpijskiej uczestnicy poddawani są codziennie badaniom PCR. A My2022 nieustannie śledzi dane dotyczące stanu zdrowia, takie jak informacje o szczepieniach i wyników testów.
Aby opuścić swoje pokoje i przemieszczać się pomiędzy obiektami, niezbędne jest otrzymanie „zielonego światła” oznaczającego ujemny wynik testu PCR w ciągu ostatnich 24 godzin. Skanowanie przepustek i system świateł przypomina zresztą technologię kodów QR, wykorzystaną do kontroli poruszania się Chińczyków podczas pandemii.
I chociaż chiński regulator Internetu twierdzi, że najważniejszym priorytetem jest ochrona prywatności i ograniczanie niepotrzebnego gromadzenia informacji (zwłaszcza po uchwaleniu w zeszłym roku ustawy o ochronie danych osobowych). Analitycy Citizen Lab przekonują, że aplikacja My2022 zbiera informacje o użytkownikach i udostępnia je podmiotom zewnętrznych, w tym potężnym firmom technologicznym, takim jak Huawei, Xiaomi, Tencent i iFlytek.
Zresztą polityka prywatności aplikacji określa, że może ona udostępniać informacje użytkownika bez jego zgody w przypadkach związanych z bezpieczeństwem narodowym i zdrowiem publicznym. Ta sama aplikacja zawiera również listę ocenzurowanych słów kluczowych, w tym w języku tybetańskim i ujgurskim. Można je znaleźć np. pod adresem: https://github.com/jonathandata1/2022_beijing…illegal_words.
Zielone technologie 2022
Największym osiągnięciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie może być wykorzystanie zielonych technologii. Na przykład tranzyt odbywa się za pośrednictwem 700 pojazdów napędzanych wodorem oraz pojazdów elektrycznych.
Same Igrzyska mają być zasilane w całości przez położone na stokach gór ściany paneli słonecznych i farmy wiatrowe. To o tyle ciekawe, że od dłuższego czasu z Chiny zmagają się z problemami z dostępem do energii elektrycznej, które zmusiły chiński rząd do dosyć drastycznych działań.
Jednak trudno powiedzieć, czy plan się powiedzie. A na wszelki wypadek wszystkie obiekty zostały podłączone do sieci, która wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą z różnych źródeł.
Inteligentne łóżka dla sportowców
Apartamenty sportowców w wiosce olimpijskiej zostały wyposażone w materace z pamięcią kształtu, monitorujące oddech i tętno. Te inteligentne łóżka zostały zaprojektowane z myślą o rejestrowaniu „sygnatury ciała” sportowca i mogą… wysyłać, na przykład do trenerów, raporty o zmianach ich parametrów życiowych. To tyle jeśli chodzi o prywatność….
Warto tu wspomnieć, że podobna technologia monitorująca parametry życiowe bywa również stosowana gdzie indziej. Na przykład pracownicy jednej z firm technologicznych z Hangzhou otrzymali poduszki na krzesła biurowe, które monitorowały ich tętno oraz poziom czujności, po czym ze zdumieniem odkryli, że ich przełożeni używali tych danych do śledzenia przerw i godzin pracy.
Tu należałoby się zastanowić, czy bycie stale obserwowanym na tak intymnym poziomie nie przypomina aby pobytu w więzieniu? Jednak odpowiedzi na to pytanie każdy musi udzielić sobie sam.
Kosmiczne kabiny dla dziennikarzy
Z kolei dziennikarze mogą skorzystać podczas Igrzysk z drzemki w zaawansowanych technologicznie kabinach Sleep Rest, opracowanych przez chińską firmę Keeson Technology Corp.
Kabiny wyposażone są w takie same łóżka, jak te, na których śpią olimpijczycy, a użytkownik może zmienić ich pozycję za pomocą pilota lub telefonu komórkowego. Ponadto mają również funkcję masażu i tryb „zero grawitacji”, który symuluje uczucie przebywania w przestrzeni kosmicznej.
Chiński cyfrowy juan: e-CNY
Igrzyska stały się okazją do przetestowania na dużą skalę chińskiej waluty cyfrowej. W zamkniętej wiosce olimpijskiej w Zhangjiakou jedynymi akceptowalnymi formami płatności są gotówka, karty Visa oraz cyfrowy juan: e-CNY, a zagraniczni sportowcy i trenerzy mogą dokonywać płatności za pomocą opasek na rękę, którymi wystarczy machnąć przed odpowiednim czytnikiem.
Cyfrowy juan, e-CNY, jest akceptowany w Chinach za pośrednictwem WeChat, JD.com i Alipay. W ciągu kilku tygodni od wprowadzenia rozszerzonej wersji beta waluty w okresie przygotowań do Igrzysk z tej formy płatności skorzystało co najmniej 260 milionów osób, które zawarły transakcje o wartości 87,5 miliarda juanów (13,78 miliarda dolarów).
Martwi jednak fakt, że cyfrowa waluta banku centralnego umożliwia chińskim władzom dokładne śledzenie krajowych transakcji.
Za technologicznym Wielkim Chińskim Murem
Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni ogłosiła tuż przed Igrzyskami, że jej comiesięczna kampania „czyszczenia” Internetu ma na celu stworzenie „zdrowego, szczęśliwego i spokojnego środowiska online”.
Plan zakłada, że strony najważniejszych witryn medialnych, listy wyszukiwania, wyskakujące okienka push oraz strony zawierające ważne informacje mają być nie tylko starannie zarządzane, ale też przekazywać wyłącznie „pozytywne informacje”. Wszelkie treści obsceniczne, wulgarne, krwawe, brutalne oraz informacje nielegalne lub „złe” mają zostać usunięte, aby stworzyć „pozytywną atmosferę online”.
Te „złe” informacje będące celem regulatora obejmują takie, które promują bogactwo lub uwielbienie pieniądza, pokazują przejadanie się lub nadmierne picie oraz zajmują się wróżeniem przez Internet. Dostępu do chińskiego Internetu nie mają też plotki oraz „nielegalni i niemoralni” celebryci. Wszystko w imię pielęgnowania „patriotycznej” atmosfery.
Technologia wykorzystana w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie z pewnością jest porywająca. Jest też jednak na wskroś chińska. Zanim jednak skrytykujemy działania chińskich władz, przypomnijmy sobie, że mamy do czynienia ze społeczeństwem będącym spadkobiercą idei konfucjanizmu. A ten zakłada, że każdy obywatel ma do odegrania swoją, ściśle określoną rolę. Wszystko po to, żeby całe społeczeństwo było w stanie osiągnąć stan niebiańskiego spokoju.
Konfucjanizm jest wciąż bardzo żywy w świadomości wielu ludzi Wschodu i odgrywa podobną rolę, jak „wartości chrześcijańskie” w krajach Zachodu.
Dlatego oglądając Zimowe Igrzyska Olimpijskie pamiętajmy, że nie można porównywać kultur Wschodu i Zachodu jeden do jednego. I może uważnie przyglądajmy się tym wszystkim technologicznym cudom, bo wiele z nich z pewnością już w niedługim czasie pojawi się także w naszych domach.
Właśnie czytam książkę profesora Bogdana Góralczyka Nowy Długi Marsz o polityce przywódcy Chin XI Jinpinga.
To niezwykły kraj który dalece różni się od naszych wyobrażeń i oczekiwań.
A my uwielbiamy wszystko traktować według własnej miarki. Co sprawia tylko, że świat staje się taki sam i okropnie nudny.
Co do teorii funkcjonowania państwa to pragnę zauważyć, że i w Europie starożytnej Platon na ten temat się wypowiadał w dziele o tytule „Państwo” :-).