Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
22 stycznia 2024

Startup dwóch Polaków jednorożcem. ElevenLabs warte 1,1 mld dolarów

Start-up dwóch Polaków jest już jednorożcem. ElevenLabs, twórca narzędzi AI do syntezy i klonowania głosów, osiągnął właśnie w drugiej rundzie finansowania wycenę na poziomie 1,1 miliarda dolarów.

Spółka w tak zwanej rundzie B finansowania zebrała od inwestorów co prawda tylko 80 mln dolarów, ale sprzedawała swoje akcje po takiej cenie, że dało to wycenę na poziomie 1,1 miliarda dolarów. To ponad 10 razy więcej niż wycena 100 mln dolarów, która wynikała z poprzedniej rundy w połowie zeszłego roku.

W najnowszej rundzie finansowania wzięli udział między innymi: Andreessen-Horowitz, spółka VC współzałożona przez byłego prezesa Netscape’a Marca Andreessena, były prezes GitHuba Nat Friedman oraz były lider AI w Apple Daniel Gross.

ElevenLabs został założony zaledwie dwa lata temu przez Piotra Dąbkowskiego, wcześniej inżyniera uczenia maszynowego w Google’u, i Mateusza Staniszewskiego, który uprzednio pracował jako strateg implementacji technologii w Palantir Technologies.

Ich spółka zajmuje się tworzeniem systemów syntezy i klonowania głosów z zastosowaniami na przykład w dubbingu. Ich system potrafi stworzyć dubbing aktora w innym języku, zachowując ton i barwę jego głosu oraz intonację oryginalnego nagrania. Obecnie oprogramowanie to obsługuje 29 języków.

Jak nietrudno się domyślić, technologia ta nie znalazła szerokiego uznania wśród aktorów zajmujących się dubbingiem.

Inne możliwe zastosowania technologii, na które wskazuje strona internetowa firmy, to produkcja głosów dla gier wideo czy tworzenie audiobooków.

Gdzie można zobaczyć możliwości technologiczne start-upu?

Możliwości swojej technologii firma zaprezentowała w demo dostępnym na YouTubie, w którym Leonardo DiCaprio najpierw mówi swoim prawdziwym głosem, ale następnie sztucznie wytworzonymi glosami Joe Rogana, Steve’a Jobsa, Roberta Downeya Jr., Billa Gatesa i Kim Kardashian.

Możliwość skorzystania z technologii ElevenLabs ma każdy, choć w ograniczonym zakresie. Na stronie firmy można sprawdzić, jak system ten generuje głos z tekstu – również po polsku. W wersji darmowej można skorzystać tylko z predefiniowanych głosów. W wersji płatnej można wgrać próbkę głosu, którym przemówi do nas ElevenLabs, czytając zadany tekst.

Wraz z ogłoszeniem sukcesu kolejnej rundy finansowania firma ogłosiła również udostępnienie nowych produktów. Dubbing Studio, jak nazwa wskazuje, umożliwi przeprowadzenie dubbingu całych filmów, a także stworzenie i edytowanie ich transkryptów i tłumaczeń.

Voice Library umożliwi użytkownikom zarabianie na ich własnych głosach. Po stworzeniu przez system repliki głosu danego użytkownika będzie on zarabiać, gdy tylko ktoś z jego głosu skorzysta.

Żródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon